Pet izključenih na carigrajske...
Zadnji dnevi prestopnega roka v svetu nogometa pomenijo pravo norišnico na trgu. Ko pa se prah posede in stanje umiri, se lahko vsi spet posvetimo igri. Po koncu prestopnega roka in vmesnem reprezentančnem premoru se je zadnji konec tedna v ospredje spet vrnil klubski nogomet. S številnimi debiji, ki jih je evropska javnost težko pričakovala.

Pogledali smo, kako so se prvič v novih dresih znašli najbolj izpostavljeni novinci.

1.  Kylian Mbappe (Metz : PSG 1:5)
Unai Emery se ni mogel upreti skušnjavi. Že na prvi tekmi je na igrišče skupaj poslal Neymarja, Edinsona Cavanija in zadnjega novinca Kyliana Mbappeja. Spektakularni trio ni razočaral, že od začetka tekme pa smo lahko opazili veliko medsebojno razumevanje Mbappeja in Neymarja. Njune kratke kombinacije so se začele skoraj od prve minute, ko pa so domači v 56. minuti ostali brez (prestrogo) izključenega igralca, se je pravi šov lahko res začel. Mbappe se je le tri minute kasneje na debiju tudi vpisal med strelce, v množici lepih potez pa moramo izpostaviti tudi izjemen predložek z zunanjim delom stopala iz prvega polčasa, ko je priložnost zapravil Cavani.

2. Ousmane Dembele (Barcelona : Espanyol 5:0)
Dembele je odigral dobrih 20 minut ob super predstavi Barcelone proti Espanyolu. Tekmo je sicer zaznamoval izjemni Leo Messi, tudi 105 milijonov evrov vredni prišlek pa je dodal svoje. V kratkem času je na desnem krilu pokazal nekaj lepih potez, vrhunec njegovega večera pa je bila asistenca za peti gol Barce. Dembele je pobegnil po desni strani in lepo našel Luisa Suareza, ki mu ni bilo težko zaključiti. Pozitivna napoved za vse kar prihaja. "Valverde mi je dejal, naj bom sproščen, Suarez pa, da naj mu dam žogo in bo zadel. Prav to se je zgodilo. Sem zelo vesel," je po tekmi povedal 20-letni Francoz.

3. Renato Sanches  (Swansea : Newcastle 0:1)
Paul Clement je izkoristil svoje dobre odnose v Bayernu, kjer je bil pomočnik Carlu Ancelottiju, in ujel veliko ribo. Res da ima Renato Sanches za seboj mizerno sezono v Nemčiji, a je bil njegov prestop k Swanseaju vseeno veliko presenečenje. Portugalec še vedno velja za enega največjih draguljev evropskega nogometa, na prvem nastopu za Swansea pa je povsem pogorel. Zapravil je veliko žog, vidno je bilo, da mu manjka tekem in samozavesti. Po bavarskem mučenju potrebuje predvsem zaupanje in podporo trenerja. Le skozi redno igranje se bo lahko vrnil na nivo, ki ga je kazal pri Benfici in portugalski reprezentanci na Euru 2016.

4. Kevin Kampl (Hamburg : Leipzig 0:2)
Morda Kevin Kampl zaradi zadnje reprezentančne košarice v tem trenutku ni favorit za najbolj popularnega Slovenca, je pa na prvi tekmi za Leipzig pokazal, da je še kako dober nogometaš. Le šest minut je namreč potreboval za asistenco pri drugem golu gostov, ki je odločil tekmo. Po nesrečnih nekaj mesecih pri Bayerju, kjer ga je zelo prizadel odhod trenerja Rogerja Schmidta, se lahko Kampl spet posveti nogometu. Ne pozabimo: z Leipzigom bo spet zaigral tudi v Ligi prvakov, morda bo že v sredo proti Monacu premierno zaigral v prvi postavi.

5. Alex Oxlade-Chamberlain (Manchester City : Liverpool 5:0)
Kariero pri Arsenalu je sklenil z visokim porazom proti Liverpoolu (0:4), z Liverpoolom pa je na prvi tekmi naredil še dodaten korak nazaj. Katastrofa proti Manchester Cityju je imela vzrok predvsem v izključitvi Sadia Maneja pri rezultatu 1:0, Oxlade-Chamberlain pa je ob polčasu vstopil v igro in odigral neopaznih 45 minut. Angleškega reprezentanta na Anfieldu čaka veliko dokazovanja. V tem tednu jih je "dobil po glavi" tudi od legendarnega Thierryja Henriyja, ki je dejal: "Gledam ga že zelo, zelo dolgo in še vedno ne vem, v čem je dober." Auč.