Uredništvo    3. junij 2012
Zgodovina evropskih prvenstev, Euro 1992

Danish Dynamite šokiral Nemce

Deveto evropsko prvenstvo je Evropska nogometna zveza (UEFA) dodelila Švedski, napeto pa je bilo že tik pred začetkom tekmovanja, ki je potekalo od 10. do 26. junija...
Casillas: Spoštujmo Italijo
Deveto evropsko prvenstvo je Evropska nogometna zveza (UEFA) dodelila Švedski, napeto pa je bilo že tik pred začetkom tekmovanja, ki je potekalo od 10. do 26. junija. Skozi kvalifikacije se je namreč prebila tudi Jugoslavija, ki pa ji nato zaradi vojne na njenih tleh niso dovolili nastopiti v Skandinaviji in tako sta brez nastopa ostala tudi Darko Milanič in Džoni Novak. Ker je v njeni skupini drugo mesto osvojila Dansko, je UEFA slednjo tik pred dvanajsto povabila k sodelovanju, nogometaši pa so na Švedsko prileteli kar z dopustov in s prvenstvom začeli kar brez priprav. Kljub temu so šokirali svet, saj so odšli vse do konca in dosegli eno največjih senzacij v zgodovini celotnega športa. Čeprav je v kvalifikacijah nastopala pod imenom Sovjetska zveza, je na prvenstvu nato igrala kot Skupnost neodvisnih držav (SND). Članice te skupnosti so bile Rusija, Ukrajina, Belorusija, Kazahstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizistan, Armenija, Moldavija in Tadžikistan. Od petnajstih nekdanjih republik Sovjetske zveze so se nastopu pod zastavo SND odpovedale le Estonija, Latvija in Litva. Prvenstvo je imelo svojo himno z imenom More Than a Game, prvič v zgodovini velikih nogometnih prvenstev pa so igralci na hrbtni strani dresov nosili svoje priimke.

Peter Schmeichel je bil junak evropskega prvenstva na Švedskem.

Poleg omenjenih reprezentanc so sodelovale tudi Anglija, Francija, Nemčija, Nizozemska in Škotska. Za slednjo in Švedsko sta bila to prva nastopa na evropskem prvenstvu, še enkrat več pa je v kvalifikacijah za mino naletela velesila Italija. Azzurri so bili slabši od Sovjetov, medtem ko je razočarala tudi Španija, ki sta jo v skupini 1 prehiteli Češkoslovaška in Francija. Slednja je dobila vseh osem tekem (razlika v golih 20:6) in moštvo, ki ga je vodil junak iz leta 1984 Michel Platini, je na stavnicah kotiralo najvišje. V kvalifikacijah je bil najboljši strelec jugoslovanski napadalec Darko Pančev, ki je dosegel deset golov, gol več kot Jean-Pierre Papin iz Francije. Švedska je tekme organizirala v Goteborgu, Solni, Malmoju in Norrkopingu, predvsem skupina A pa je bila naravnost šokantna. V uvodni tekmi je Švedska vzela točko Franciji, Danska pa Angliji. Francija in Anglija sta nato remizirali brez golov, Švedska in Danska pa z 1:1. Tako je odločal zadnji krog, v katerem je Švedska z 1:0 premagala Anglijo, Danska pa Francijo z 2:1 in obe skandinavski reprezentanci sta se uvrstili pred favorita ter tudi v polfinale. V skupini B je bila brez poraza le Nizozemska, Nemčija pa se ji je s tremi točkami pridružila v polfinalu. Škotska in SND sta se poslovila z dvema osvojenima točkama. V prvi polfinalni tekmi je Nemčija premagala Švedsko, potem ko je bila pred 28.827 gledalci v Solni boljša s 3:2. Potem ko je Karl-Heinz Riedle s svojim drugim golom v 88. minuti zadel za 3:1, je v naslednjem napadu vodstvo Elfa znižal Kennet Andersson, toda Vikingom je zmanjkalo časa za preobrat. Druga polfinalna tekma je bila drama, ki se je končala šele po enajstmetrovkah. Danska je povedla že v peti minuti, ko je zadel Henrik Larsen, nato je Dennis Bergkamp izenačil, toda v 33. minuti je Larsen udaril še drugič. Štiri minute pred koncem je Frank Rijkaard poskrbel za podaljšek, pri strelih z bele točke pa so bili Danci nezgrešljivi. Edini, ki je zgrešil, je bil junak izpred štirih let Marco Van Basten in tako na tragičen način zaključil svojo reprezentančno kariero - napadalec AC Milana je bil kljub temu izbran v enajsterico prvenstva. Naslov najboljšega strelca so si razdelili Larsen, Riedle, Bergkamp in Thomas Brolin, potem ko so se vsi med strelce vpisali pot rikrat. Najhitrejši gol je na tekmi proti Nemčiji dosegel Rijkaard (že po dveh minutah), gledalci pa so na obračun v povprečju videli 2.13 gola. Na petnajstih tekmah je skupaj padlo 32 golov,  medtem ko je bilo gledalcev 430.111 (28.674 v povprečju na tekmo).

Finalna tekma

DANSKA - NEMČIJA 2:0

Osmo evropsko prvenstvo je bilo sklenjeno na štadionu Ullevi v Goteburgu, kjer se je zbralo 37.800 gledalcev, sodil pa je Bruno Galler iz Švice. Tekma se je začela ob 20.15, že pred deveto uro zvečer pa je Danska senzacionalno vodila z 1:0. V 18. minuti je zadel John Jensen, dvanajst minut pred koncem pa je pravljično pravljico o uspehu dokončal Kim Vilfort. Danci so zdržali do konca, za slovo vzeli še skalp velesile Nemčije in tako dosegli z naskokom največji uspeh v svoji športni zgodovini. "Vse sem bil že dogovorjen z mojstri, ki so bili tik pred tem, da bi mi v stanovanje montirali novo kuhinjo, ko so nas poklicali na evropsko prvenstvo. Mi smo zmagali, kuhinja pa je bila nato vendarle montirana," je po prvenstvu z nasmeškom na obrazu razlagal danski selektor Richard Moller-Nielsen, medtem ko so imeli mnogi za najboljšega igralca turnirja Petra Schmeichla. Vratar Manchester Uniteda je branil naravnost fantastično, predvsem v finalu, kjer je Nemce spravil ob živce in ohranil mrežo nedotaknjeno. Pomemben motor danske reprezentance je bil tudi Brian Laudrup, njegov starejši brat Michael pa zaradi spora z vodstvom ni želel igrati.