Uredništvo    19. junij 2012
Švedska presenetila Francijo

Francozi na kolenih

Švedi so na zadnji tekmi skupinskega dela evropskega prvenstva premagali Francoze, ki kljub temu napredujejo med osem najboljših. Galske peteline sta razorožila Zlatan Ibrahimović in Sebastian Larsson.
Štadion: Kijev, Gledalcev: , Sodnik: Pedro Proenca
Švedska: Andreas Isaksson, Jonas Olsson, Martin Olsson, Andreas Granqvist, Olof Mellberg, Kim Kallstrom, Sebastian Larsson, Emir Bajrami (od 46. Christian Wilhelmsson), Anders Svensson (od 78. Samuel Holmen), Ola Toivonen (od 78. Pontus Wernbloom, od 78. Anders Svensson), Zlatan Ibrahimović.
Trener: Erik Hamren
Francija: Hugo Lloris, Gaël Clichy, Adil Rami, Philippe Mexes, Mathieu Debuchy, Franck Ribery, Yohan Cabaye, Samir Nasri (od 77. Jeremy Menez), Alou Diarra, Karim Benzema, Jeremy Menez.
Trener: Didier Deschamps
Tekma med Švedsko in Francijo se je začela z minuto molka v poklon francoskemu komentatorju Thierryju Rolandu. Švedi so bili že izgubljeni za četrtfinale, Francozi pa so bili v dobrem položaju za uvrstitev med osem, naprej jih pelje celo poraz v primeru angleške zmage. Toda Švedi so bili tisti, ki so si nocoj bolj želeli zmage. Prvo priložnost za zadetek so imeli že v tretji minuti, Larsson pa je streljal mimo gola. Francozi so imeli lepo priložnost v osmi minuti, Benzema pa je po podaji Riberyja le nastreljal Isakssona. Tri minute zatem so imeli Galski petelini veliko srečo, Mexes je napačno ocenil let žoge, do katereg je prišel Toivonen, lobal Llorisa, a zadel le okvir vrat. Sledilo je obdobje boja na sredini igrišča. Francozi niso našli recepta za trdno švedsko obrambo, ki je nevarne francoske nogometaše uspela zadržati daleč od svojega gola.

Drugi polčas je hitro postregel z zadetkom. Tekla je 53. minuta, ko je za trenutek navdušenja poskrbel Zlatan Ibrahimović. Larsson je prodrl po desnem boku, podal ostro žogo, Ibrahimović pa je z izjemnim vole udarcem matiral Llorisa. Francija je padla v krizo, sledil je poizkus Kallstroma, toda Lloris je dvakrat dobro posredoval. Prvo lepšo priložnost za zadetek so imeli Francozi v drugem polčasu šele v 82. minuti, ko je poizkušal rezervist Giroud, a bil nenatančen. So pa zato še enkrat zadeli Švedi. Tekel je že sodnikov podaljšek, ko je Larsson zabil za končnih 2:0 in častno zmago Švedske. Kljub temu je v četrtfinale napredovala nocoj nič kaj prepričljiva Francija.