Uredništvo    1. julij 2012
Finale evropskega prvenstva

Furija ostaja vladar Evrope

Finale Eura je bil igra mačke z mišjo. Španci so srečanje zlahka kontrolirali, bili vseskozi boljši nasprotnik in Italijane pošteno izmučili. Z rezultatom 4:0 je Furija postala prva reprezentanca, ki je ubranila naslov prvaka!
Žvižgi za Piqueja v Madridu
Štadion: Kijev, Gledalcev: 63170, Sodnik: Pedro Proenca (Portugalska)
1 : 0

2 : 0

3 : 0

4 : 0

Španija: Iker Casillas, Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta (od 87. Juan Manuel Mata), Xavi, Xabi Alonso, Cesc Fabregas (od 75. Fernando Torres), Jordi Alba, David Silva (od 59. Pedro).
Trener: Julen Lopetegui
Italija: Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini (od 27. Federico Balzaretti), Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Ignazio Abate, Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Claudio Marchisio, Antonio Cassano (od 46. Antonio Di Natale), Mario Balotelli.
Trener: Antonio Conte
Finalni obračun Eura dveh tradicionalnih nasprotnic se je začel s previdno igro na obeh straneh. Uvod je prinesel otipavanje, ki je za srečanje, na katerem gre za tako velik vložek, povsem običajno. Španci, ki so znova zaigrali brez t.i. klasičnega napadalca, pa so vendarle hitro prevzeli pobudo in žogo vzeli v svoje noge. Prvo priložnost je Xavi v sedmi minuti pripravil Ramosu, ki pa je meril čez gol. V deseti minuti sta Fabregas in Xavi odigrala dvojno podajo, Xavi pa je, podobno kot pred njim Ramos, streljal čez gol. Potem pa zadetek! Tekla je 14. minuta, podajo v prostor je na desni strani izkoristil Fabregas, žogo dvignil na glavo Silvi, ki jo je zabil v gol. Italijanska obramba je nocoj delala vse preveč napak. Italijani so po prejetem zadetku pritisnili proti španskemu golu, toda Casillas je bil suveren. Nervoza v italijanskih nogah pa se je medtem nadaljevala.

Cesare Prandelli je moral v 27. minuti zamenjati poškodovanega Chiellinija, namesto katerega je v igro vstopil Balzaretti. V 29. minuti je do strel prišel Cassano, malce z leve je streljal neposredno v Casillasa, ki je bil na mestu tudi nekaj minut pozneje, ko je znova poizkušal nogometaš AC Milana. Potem pa so znova udarili Španci. Xavi je znova fenomenalno podal, Alba pa je dosegel svoj prvenec v španskem dresu. Prvi polčas so vidno potolčeni Italijani zaključili s strelom Montoliva in obrambo Casillasa.
Španija Italija, Mario Balotelli

Italijanski selektor Prandelli je v drugem polčasu poizkusil s svežim napadalcem, vstopil je Di Natale. Takoj v prvi minuti je bil napadalec Udineseja že v priložnosti, toda brez uspeha. V 48. minuti je Bonucci igral z roko v kazenskem prostoru, kočljivo situacijo pa je glavni sodnik srečanja Pedro Proenca označil kot čisto, tako da so Španci ostali brez enajstmetrovke. Slednje iskreno rečeno niti niso potrebovali, po še enem poizkusu Di Nataleja je bila namreč le še Španija tista, ki je nocoj igrala. Italijani so povsem padli. Moči jim je zmanjkalo potem, ko je rezervist Thiago Motta, zadnji nogometaš, ki ga je Prandelli poslal v igro s klopi, obležal poškodovan. Italijani so morali srečanje nadaljevati z desetimi možmi na igrišču, kar je pomenilo, da se od morebitnega preobrata lahko že kar vnaprej poslovijo.

Španija je seveda pričakovano dominirala vse do konca tekme. Italija je bila povsem nemočna in z izjemo nekaterih medlih poizkusov tudi brez pravih priložnosti v drugem polčasu. Vicente Del Bosque je pred koncem tekme priložnost ponudil še obema nogometašema Chelseaja Fernandu Torresu in Juanu Mati. Torres se mu je odkupil zelo hitro, zabil je v 84. minuti po še eni genialni podaji Xavija. V 87. minuti je v igro vstopil še Mata in zabil že minuto pozneje. Podal je v tem primeru nesebični Torres. 4:0 pa je bil tudi končni izid nocojšnjega finalnega srečanja evropskega prvenstva.

Španija, ki je stopnjevala svojo formo skozi Euro, je povsem zasluženo ubranila evropski naslov, kar doslej ni uspelo še nobeni reprezentanci v zgodovini prvenstev. Italija se poslavlja pokončno, od zadnjega svetovnega prvenstva je vidno napredovala, njena pomlajena reprezentanca pa je velik uspeh dosegla že z uvrstitvijo v veliki finale.