Uredništvo    27. junij 2012
Španija je prvi polfinalist Eura

Furija prvi finalist

Portugalci so v rednem delu srečanja mučili Špance, se v podaljških branili, pri streljanju enajstmetrovk pa na koncu potegnili kratko. V finale evropskega prvenstva se tako kot prva seli Španija.
Štadion: Donjeck, Gledalcev: , Sodnik: Cuneyt Cakir
Portugalska: Rui Patrício, Joao Pereira, Fabio Coentrao, Pepe, Bruno Alves, Raul Meireles (od 112. Silvestre Varela), Miguel Veloso (od 106. Custodio), Nani, Joao Moutinho, Cristiano Ronaldo, Hugo Almeida (od 81. Nélson Oliveira).
Trener: Fernando Santos
Španija: Iker Casillas, Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi (od 87. Pedro), Xabi Alonso, Jordi Alba, David Silva (od 60. Jesus Navas), Alvaro Negredo (od 54. Cesc Fabregas).
Trener: Julen Lopetegui
Sosedi, obe nogometni velesili, sta nocoj igrali za veliki finale evropskega prvenstva. Bolje so začeli Portugalci, ki so takoj potrdili svoje besede pred srečanjem, da se proti branilcem naslova ne bodo zgolj branili. V uvodnih minutah smo videli kar nekaj nervoze na obeh straneh, Špancem značilne igre v uvodu ni uspelo vzpostaviti, Portugalci pa so po pričakovanjih precej iskali Cristiana Ronalda. Prvo pravo priložnost na tekmi smo videli v deveti minuti, Iniesta je podal do Arbeloe, ki je z roba kazenskega prostora streljal tik nad prečko. Portugalci so v nadaljevanju pogumno napadali favorizane Špance, toda manjkal je zaključni strel. Cristiano Ronaldo je za zdaj precej grešil.

V 29. minuti so imeli Španci priložnost prek Inieste, ki pa ni streljal natančno. Odgovoril je Ronaldo, dve minuti pozneje je streljal malo čez gol Španije. Proti koncu prvega polčasa je tempo igre malce padel. V 40. minuti je Sergio Ramos prekinil nevaren protinapad Portugalcev, s prekrškom za rumeni karton je pametno zaustavil svojega klubskega soigralca Cristiana Ronalda. Prvi polčas se je končal in lahko rečemo razočaral. Previdna igra obeh reprezentanc je gledalce prikrajšala za užitke, toda glede na vložek, ki je nocoj v igri, to niti ni tako zelo presenetljivo.
Portugalska Španija, Fabio Coentrao, David Silva

Tudi na začetku drugega polčasa so Portugalci demonstrirali svojo agresivnost. Prvo polpriložnost so si priigrali v 52. minuti, ko Moutinho ni najbolje streljal in se je končalo s kotom. Odprte igre tudi v drugem polčasu nismo videli. V 60. minuti je Cristiano Ronaldo ob padcu v kazenskem prostoru zahteval enajstmetrovko, a je turški sodnik Cakir zgolj odmahnil z roko. Uspavanka, ki smo jo gledali nocoj, se je nadaljevala. Portugalci so bili malce ofenzivnejši, akcije pa je po pravilu zaključeval Ronaldo, vendar vselej meril  nenatančno. Drugi polčas, ki pravih priložnosti skorajda ni ponudil, se je končal z rezultatom 0:0 in tekma se je po pričakovanjih zavlekla do podaljškov.

Španski selektor je vse tri menjave opravil že v rednem delu tekme, portugalski pa z eno izjemno ni menjal. Španci so na začetku prvega podaljška Portugalce potisnili na njihovo polovico, vendar pravih žog v konico napada še naprej ni bilo in posledično niti priložnosti. Do 104. minute! Prva prava akcija Španije nocoj se je končala z zaključnim strelom Andresa Inieste, ki je zaključil lepo akcijo, z neposredne bližine je zadel oziroma nastreljal le portugalskega vratarja Ruia Patricia. Slednji se je znova "prestrašil" v 106. minuti, z velike razdalje je s prostega strela silovito sprožil Ramos, žoga pa je za las zletela čez portugalski gol. Toda zadetka ni in ni bilo, drugi podaljšek prav tako ni prinesel nič vznemirljivega, Španci so sicer imeli ponudo, vendar so se Portugalci uspešno ubranili. Sledile so enajstmetrovke, v katerih pa so več znanja in sreče pokazali Španci in kot prvi napredovali v finale.

Španija: Alonso (brani Patricio), Iniesta (zadetek), Pique (zadetek), Sergio Ramos (zadetek), Fabregas (zadetek)

Portugalska: Moutinho (brani Casillas), Pepe (zadetek), Nani (zadetek), Bruno Alves (zgrešil)