Uredništvo    16. junij 2012
Euro 2012, skupina A, 3. krog

Grška senzacija v Varšavi

Kult junaške grške reprezentance je znova živ! Avstajderji skupine A so z zadetkom veterana Giorgosa Karagounisa ugnali favorizirane Ruse, ki so se tako poslovili od bojev za naslov prvaka.
21.6.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Varšava, Gledalcev: 55614, Sodnik: Jonas Eriksson (ŠVE)
1 : 0
Grčija: Michalis Sifakis, Vasilis Torosidis, Sokratis Papastathopoulos, Kyriakos Papadopoulos, Giorgos Tzavelas, Giannis Maniatis, Giorgos Karagounis (od 67. Grigoris Makos), Kostas Katsouranis, Georgios Samaras, Dimitris Salpigidis (od 83. Sotiris Ninis), Theofanis Gekas (od 64. José Holebas).
Trener: Fernando Santos
Rusija: Vjačeslav Malafejev, Aleksandr Anjukov (od 81. Marat Izmailov), Sergej Ignaševič, Aleksej Berezutski, Alan Dzagojev, Jurij Žirkov, Roman Širokov, Igor Denisov, Denis Glušakov (od 72. Pavel Pogrebnjak), Aleksandr Keržakov (od 46. Roman Pavljučenko), Andrej Aršavin.
Trener: Leonid Slutski
Neverjeten večer v poljski prestolnici! Grčija je v duhu grške ekipe iz Eura 2004 z jekleno obrambo zlomila velikega favorita skupina A Rusijo in ga naravnost senzacionalno izločila iz tekmovanja. Grki so tako kot Rusi osvojili štiri točke, a zaradi zmage na medsebojnem obračunu napredovali med osem najboljših, kjer se bodo po vsej verjetnosti pomerili z Nemci.

Grki so v peti minuti priigrali prvo priložnost, ko je po predložku s kota streljal Dimitris Salpingidis in skoraj presenetil ruskega vratarja Vjačeslava Malafejeva. Rusi so nato prevzeli pobudo, preko razigranega Aršavina neumorno prebijali levi bok ruske obrambe in si preko Alena Dzagoeva priigrali prvo veliko priložnost za vodstvo. V nadaljevanju so Grki uspeli zaustaviti ruski nalet, vnovič pa je zavrelo v končnici prvega dela. Aleksandr Keržakov je v 37. minuti zapravil še eno stoodstotno priložnost in sprožil bes selektorja Dicka Advocaata, ki ga je ob premoru pustil v slačilnici in v igro poslal Romana Pavljičenka. Dve minuti kasneje je Dzagoev še enkrat za las zgrešil okvir vrat, nato pa je sledil finale, ki je dobesedno šokiral nogometaše v rdečem. Kapetan Grčije Giorgos Karagounis je v zadnjem napadu v polčasu lepo preigral svojega čuvaja in žogo potegnil v kazenski prostor ter z natančnim strelom z desne strani matiral ruskega vratarja Malafejeva za šokantno vodstvo Grkov z 1:0.

Grčija splošna

Zadetek je Ruse zadel kot strela z jasnega. V drugem polčasu se "zbornaja komanda" ni uspela pobrati, na drugi strani pa je grški bunker deloval brez napak in že v kali zatrl vse ruske napade. Junak srečanja Karagounis je v 60. minuti zaradi simuliranja prejel rumeni karton, zaradi katerega ne bo imel pravice nastopa v četrtfinalu, a to seveda ni pokvarilo grške zabave, ki bi se kaj kmalu lahko ponovila že deset minut kasneje, ko je branilec Tzavelas s prostega strela zadel prečko.

Rusi so za četrfinale potrebovali le zadetek, vendar pa so na njihovo žalost nocoj naleteli na tekmeca, ki je v preteklosti že demonstriral, da zna zmagovati. Zadnja priložnost se je Rusom ponudila v 84. minuti, ko je po predložku Aršavina Dzagoev streljal z glavo, a vnovič meril mimo vrat.

Grčija je junaško osvojila drugo mesto v skupini, v kateri je bila večkrat obsojena na propad. Na uvodni tekmi proti Poljski so Grki z igralcem manj zaostajali z 0:1 in kasneje osvojili točko, proti Rusiji pa so tako kot v najboljših časih "zamrznili" favorizirano moštvo in nedvomno krepko presegli vse najbolj optimistične napovedi pred pričetkom turnirja.