Uredništvo    24. junij 2012
Italije zadnji polfinalist Eura 2012, v polfinalu z Nemčijo

Prekletstvo še kar traja

Ah, te enajstmetrovke. Anglija gre znova domov zaradi slabega streljanja z bele točke. Toda Italija si je po 120 minutah sicer zanimivega obračuna več kot zaslužila zmago in nastop v polfinalu.
29.3.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Kijev, Gledalcev: 64500, Sodnik: Pedro Proenca (Portugalska)
Alessandro Diamanti
Anglija: Joe Hart, Glen Johnson, Ashley Cole, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Young, James Milner (od 59. Theo Walcott), Scott Parker (od 94. Jordan Henderson), Steven Gerrard, Wayne Rooney, Danny Welbeck (od 58. Andy Carroll).
Trener: Roy Hodgson
Italija: Gianluigi Buffon, Ignazio Abate (od 91. Christian Maggio), Federico Balzaretti, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Claudio Marchisio, Antonio Cassano (od 78. Alessandro Diamanti), Mario Balotelli.
Trener: Antonio Conte
Anglija se je še šestič v zadnjih dobrih 20 letih od velikega tekmovanja morala posloviti po streljanju enajstmetrovk. Tokrat so bi za Otočane usodni Italijani, ki so bili sicer večji del tekme boljši nasprotnik, a premoči niso znali kronati z zadetkom. Pri enajstmetrovkah se je nato sprva zdelo, da bodo imeli več sreče Angleži, potem ko je zgrešil Riccardo Montolivo, toda kaj hitro se je vse spremenilo. Tragika sta bila oba Ashleyja v taboru Anglije - Young je s silovitim strelom stresel le prečko, Coleu pa je poskus zaustavil odlični Gigi Buffon. Zmagoviti zadetek, ki je Italiji priigral polfinale z Nemčijo, je bil nato delo Alessandra Diamantija, rezervista, ki ga je selektor Cesare Prandelli v drugem polčasu v igro poslal namesto Antonia Cassana.

Tekma se je sicer začela z dvema izjemnima priložnostima na obeh straneh. Daniele De Rossi je s strelom od daleč stresel okvir gola Anglije, Buffon pa je z neverjetnim posredovanjem z roko, ko so bili številni prepričani, da je že premagan, preprečil veselje Glenu Johnsonu. Azzurri so nato hitro prevzeli nadzor nad dogajanjem na igrišču, do konca rednega dela pa so si priigrali tudi nemalo priložnosti. Če so se Angleži odločili za dobri stari italijanski catenaccio, so bili Italiji sila ofenzivni, a tudi sila nenatančni. Mario Balotelli se je vsaj trikrat znašel v odličnem položaju za zadetek, v drugem polčasu je Diamanti prav tako stresel okvir gola, blizu je bil tudi Montolivo in še bi lahko naštevali.

V drugem polčasu je imela Italija še naprej pobudo, ki pa se je vse bolj spreminjala v agonijo. Azzurri so imeli v drugi minuti nadaljevanja preko De Rossija novo sijajno priložnost za vodstvo, a je njegov strel z voleja zletel čez vrata. Nekaj minut kasneje je vnovič z ugodnega položaja slabo meril Mario Balotelli, v nadaljevanju prvega dela igre pa je dolg seznam zapravljenih italijanskih priložnosti podaljšal še rezervist Alessandro Diamanti, ki je po vstopu vnesel kar precej svežine v igro modrih.

Sledili so podaljški, kjer je imela Italija prav preko Diamantija najlepšo priložnost za zmago, a žoga tudi tokrat ni želela v mrežo. Stadion je eksplodiral v 113. minuti, ko se sprva že zazdelo, da je Antonio Nocerino odločil srečanje, a je sodnik zaradi prepovedanega položaja gol upravičeno razveljavil.

Po prvih 0:0 letošnjega Eura so prvič na sceno vstopile enajstmetrovke. V obračunu ekip, ki sta prav po izvajanju enajstmetrovk doživeli več razočaranj kot delirijev., Angležem tokrat ni uspelo ponoviti podvig Chelseaja, ki je na podoben način "sezul" Bayern: Italijanom je hitro zavrela kri po tem, ko je Riccardo Montolivo zgrešil gol, nato pa sta Angležem usodni udarec zadala Ashley Young, ki je v tretji seriji zadel prečko, in Gigi Buffon, ki je v četrti seriji ubranil strel Ashleyja Cola. Kot zadnji si je žogo namestil Alessandro Diamanti in z natančnim strelom premagal Joeja Harta in Italiji vendarle priborili zmago, ki je bila glede na prikazano več kot zaslužena.