Uredništvo    28. junij 2012
Euro 2012, polfinale

Super Mario je Italijan

Azzurri so v finalu evropskega prvenstva! Italija je z dvema zadetkoma sijajnega Maria Balotellija zasluženo ugnala nepreznovane Nemce, ki se še enkrat več v domovino vračajo sklonjenih glav.
19.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Varšava, Gledalcev: , Sodnik: Stephane Lannoy (FRA)
Nemčija: Manuel Neuer, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Jerome Boateng (od 70. Thomas Müller), Mats Hummels, Toni Kroos, Mesut Özil, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mario Gomez (od 46. Miroslav Klose), Lukas Podolski (od 47. Marco Reus).
Trener: Joachim Löw
Italija: Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Federico Balzaretti, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Claudio Marchisio, Antonio Cassano (od 58. Alessandro Diamanti), Mario Balotelli (od 70. Antonio Di Natale).
Trener: Antonio Conte
Velika Nemčija je padla! Italijani so z izjemno predstavo še enkrat več demonstrirali svoj izjemen talent in povsem zasluženo ugnali za marsikoga prvega favorita letošnjega prvenstva. Italijani so v nasprotju z vsemi pričakovanji vsega dve leti po debaklu v Južni Afriki uvrstili v veliki finale, še bolj kot rezultatski uspeh pa navdušuje njihova napadalna igra, kateri so azzurri ostali zvesti tudi na obračunu proti favoriziranim Nemcem.

Nemci, tokrat vnovič z Lukasom Podolskim in Mariom Gomezom v začetni postavi, niso čakali dolgo in hitro pričeli oblegati vrata svojih tradicionalno najbolj neugodnih tekmecev. Že v peti minuti je branilec Mats Hummels s petih metrov malce nerodno streljal, kljub temu pa je zanesljiv zadetek z izbijanjem na golovi črti preprečil Andrea Pirlo. Kmalu zatem je Sami Khedira slabo reagiral po odbiti žogi Gigija Buffona, nato je z 20 metrov močno sprožil Toni Kroos, nato pa je sledil prvi hladen tuš za Nemce. Antonio Cassano je na levi strani mojstrsko izigral Hummelsa in poslal predložek v kazenski prostor, tam pa je Hummelsovo napako s slabim pokrivanjem dopolnil še Holger Badstuber, kar je Mario Balotelli s strelom z glavo drago kaznoval in Italijo popeljal v vodstvo.

Šokirani Nemci so prvič zapretili v 27. minuti, ko je danes odličnega Buffona skušal presenetiti Mesut Ozil, osem minut kasneje pa je s pravim projektil zapretil še njegov klubski soigralec iz madridskega Reala Sami Khedira. Le nekaj trenutkov kasneje so se na licih nekaterih nemških navijačev prvič pojavile solze. Philip Lahm je v sebi neznačilnem slogu izjemno slabo pokril prostor in s šolsko napako žogo prepustil Balotelliju, razigrani italijanski zvezdnik pa se je kot komet izstrelil proti nemškim vratom in z izjemnim strelom žogo kot hokejski pak zarinil pod prečko vrat Manuela Neuerja in Italijane popeljal v veliko vodstvo z 2:0.

Mesut Ozil Nemčija

Nemci padli v italijanski taktični mlin
Po premoru sta v slačilnicah ostala Lukas Podolski in Mario Gomez, ki sta svoje mesto po slabem prvem delu prepustila Marcu Reusu in Miroslavu Kloseju. Nemci so krenili v napad, si v 50. minuti preko Lahma priigrali priložnost za znižanje zaostanka, nato pa se je nemški stroj dokončno "zaštekal". Italijani so s pametno in taktično dovršeno igro Nemcem porezali krila, obenem pa so izjemno nevarno pretili s protinapadov in si priigrali še malo morje priložnosti za tretji gol. Najprej je v 60. minuti za slab meter zgrešil Balotelli, nato je bil sedem minut kasneje blizu golu rezervist Alessandro Diamanti, v zadnjih 15 minutah pa si je Italija priigrala še dve stoodstotni priložnosti za gol. Prvi je v 75. minuti slabo streljal Claudio Marchisio, še bližje pa je bil sedem minut kasneje Antonio Di Natale, ki se je sam znašel pred Neuerjem, a meril mimo vrat.
Nemci so častni zadetek dosegli v drugi minuti podaljška, ko je francoski sodnik Stephane Lannoy po igri z roko Federica Balzarettija pokazal na belo točko. Ozil je z enajstih metrov premagal nocoj nepremagljivega Buffona, za kaj več pa je Nemcem navkljub obupnim poskusom zmanjkalo časa.

Italija je nocoj znova prepričala ter se v velikem slogu vrnila v vrh evropskega in svetovnega nogometa. Za "finiš" neverjetnega turnirja bo potrebno premagati še branilca naslova, ki bo proti azzurrom za slavje zagotovo moral pokazati daleč najboljšo predstavo na letošnjem prvenstvu.