Uredništvo    22. junij 2012
Nemško slavje v četrtfinalu

Velika zmaga velike Nemčije

Nemčija je drugi polfinalist evropskega prvenstva. Elf, ki je tekmo začel v malce spremenjeni postavi, je proti žilavim Grkom demonstriral svojo moč in se z izidom 4:2 prebil med štiri najboljše v Evropi.
17.3.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Gdansk, Gledalcev: 38751, Sodnik: Damir Skomina (Slovenija)
Nemčija: Manuel Neuer, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels, Mesut Özil, Sami Khedira, Marco Reus (od 80. Mario Götze, od 80. Miroslav Klose), Bastian Schweinsteiger, Miroslav Klose (od 80. Mario Gomez), Andre Schürrle (od 67. Thomas Müller).
Trener: Joachim Löw
Grčija: Michalis Sifakis, Vasilis Torosidis, Kyriakos Papadopoulos, Giorgos Tzavelas (od 46. Giorgos Fotakis), Giannis Maniatis, Sokratis Papastathopoulos, Sotiris Ninis (od 46. Theofanis Gekas), Kostas Katsouranis, Grigoris Makos (od 72. Nikos Liberopoulos), Georgios Samaras, Dimitris Salpigidis.
Trener: Fernando Santos
David proti Goljatu. Tako je nocojšnjo tekmo napovedal grđki selektor Fernando Santos, ki se je s svojimi nogometaši soočil z vsemi strokovnjaki in tudi laiki, ki so nocoj pričakovali igro mačke z mišjo. Nemški selektor je malce premešal začetno postavo, tekmo je začel brez Thomasa Müllerja, Maria Gomeza in Lukasa Podolskega, pri Grkih pa je manjkal kaznovani Giorgos Karagounis. Nemci so srečanje začeli suvereno, v prvih dveh minutah so dvakrat zapretili, v tretji pa je Schürrle celo zadel, a bil pri tem v prepovedanem položaju. Nemci, ki so bili vseskozi boljši na igrišču, so v 22. minuti znova zapretili, Reus in Klose sta si izmenjala dvojno podajo, Reus je podal Özilu, ki je zadel grškega vratarja. V naslednji minuti je znova zapretil Reus, a streljal visoko čez gol.

Grških poizkusov praktično ni bilo, kar pa je prišlo, je zlahka obvladal nemški vratar Manuel Neuer. V 35. minuti je Khedira slabo streljal po podaji Özila. Že v naslednji minuti pa so Nemci povedli. Philipp Lahm je žogo sprejel 20 metrov od grškega gola, krenil je proti sredini kazenskega prostora in močno udaril na gol. Sifakis je sicer "bil na žogi", vendar zadetka ni uspel preprečiti. Zadetek je dolgo visel v zraku, Nemci pa so zasluženo povedli. Nemčija je v prvem polčasu srečanja v Gdansku demonstrirala vso svojo moč in ob polčasu zasluženo vodila z 1:0,  njeno vodstvo pa bi lahko bilo še višje.
Nemčija Philipp Lahm

Grki so na začetku drugega polčasa demonstrirali svojo odločnost. V 50. minuti je Neuer uspešno posredoval ob grški akciji, v 55. minuti pa vendarle klonil. Salpingidis je na desni strani pobegnil Lahmu, podal v sredino, tam pa je žogo s prvim dotikom v žogo pospravil Samaras.  Nemci so kar malce zastali, prejeti zadetek jih je malce šokiral, no na njihovi igri se to ni poznalo. Ostali so zvesti svoji igri, kar se jim je hitro obrestovalo.

Sledile so namreč nemške minute, ki se jih je na tribunah razveselila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Tekla je 61. minuta, boateng je podal z desne strani, za Kloseja je bila žoga previsoka, jo je pa zato sijajno udaril Sami Khedira in jo poslal v mrežo za 2:1. Le sedem minut zatem je bilo že 3:1. Özil je s prostega strela podal v kazenski prostor, Sifakis je slabo ocenil let žoge, spretni Miroslav Klose pa darila seveda ni zapravil, žogo je v mrežo pospravil v svojem slogu in povišal prednost Nemčije na 3:1. Grčija, ki se je v prvem polčasu dobro držala, je bil na tleh. Še dodatno jo je v obup spravil Marco Reus v 74. minuti, ki je zabil lep zadetek in postavil rezultat 4:1, ki je Nemcem že dal zagotovilo za preboj v polfinale. V 88. minuti je Damir Skomina pokazal na belo točko, Jerome Boateng je v kazenskem prostoru igral z roko, žogo pa si je namestil Salpingidis, lepo vrgel Neuerja in zadel za 4:2.

Skomina odsodil suvereno
Najboljši slovenski sodnik Damir Skomina s svojimi pomočniki danes povsem brez dela ni bil. Je pa Koprčan svoje delo dobro opravil in bo, upajmo, kandidiral tudi za polfinale oziroma finale.