Uredništvo    11. junij 2016
Evropsko prvenstvo, skupina B, 1. krog

Wales še podpihuje evforijo

Wales je na svojem prvem nastopu na evropskih prvenstvih z 2:1 premagal Slovaško in si priigral odlično izhodišče v bitki za uvrstitev v izločilne boje. Gareth Bale s prostega strela dosegel prvi gol Valižanov.
Danes kar 40 mest narazen
Štadion: Nouveau Stade de Bordeaux, Gledalcev: , Sodnik: Svein Oddvar Moen (NOR)
Wales: Danny Ward, Ashley Williams, Neil Taylor, Chris Gunter, Benjamin Davies, James Chester, Gareth Bale, Jonathan Williams (od 71. Hal Robson-Kanu), Joe Allen, Aaron Ramsey (od 88. Jazz Richards), David Edwards (od 69. Joe Ledley).
Trener: Chris Coleman
Slovaška: Matús Kozácik, Jan Durica, Martin Škrtel, Peter Pekarik, Marek Hamšik, Vladimir Weiss (od 83. Miroslav Stoch), Dušan Švento, Juraj Kučka, Patrik Hrosovsky (od 60. Ondrej Duda), Róbert Mak, Michal Duris (od 59. Adam Nemec).
Trener: Jan Kozak
Po Parizu in Lensu se je Euro karavana prvič ostavila v Bordeauxu, ki je eno od tistih mest, ki je zaradi evropskega prvenstva dobilo povsem nov stadion. Na tribunah so prevladovali odlično razpoloženi navijači Walesa, ki se še vedno niso ohladili od  evforije, ki je to deželo Združenega kraljestva zajela z uvrstitvijo na sklepni turnir.

Na prvo priložnost ni bilo treba čakati prav dolgo. Že v drugi minuti je prvi slovaški zvezdnik Marek Hamšik mojstrsko prebil obrambo Walesa in se znašel v odličnem položaju za strel, najhuje pa je z izjemno intervencijo preprečil branilec Tottenhama Ben Davies, ki je s skrajnimi močmi žogo izbil tik pred golovo črto. Gareth Bale, eden največjih zvezdnikov letošnjega prvenstva, prav tako na svoj "zvezdniški" trenutek ni čakal prav dolgo. Pisala se je deseta minuta, ko si je Bale nastavil žogo dobrih slabih petindvajset metrov od vrat Matuša Kozačika in ga z ne preveč močnim, a zelo natančnim strelom uspel premagati. Po izjemni otvoritvi je v nadaljevanju ritem igre nekoliko padel, saj si do konca prvega dela igre nobena od ekip ni več uspela priigrati lepših priložnosti.

Drugi polčas je postregel z zanimivo predstavo in tudi veliko večjim številom priložnosti. Prvi je v deseti minuti zapretil izjemno razpoloženi slovaški krilni igralec Robert Mak, ki je hitro stekel po dolgi podaji Vladimirja Weissa in nato meril čez gol. Dve minuti kasneje je po predložku z desne strani z glavo meril Gareth Bale, ki se je v letošnji sezoni prelevil v pravega eksperta za doseganja zadetkov z glavo. Kozačik je njegov strel s skrajnimi močmi ubranil, v 61. minuti pa je sledilo zasluženo slovaško izenačenje. Večino dela je z izvrstnim prodorom opravil Mak, v polno pa je zadel Ondrej Duda, ki je le 58 sekund poprej vstopil v igro.

Sledil je še zanimiv zaključek tekme. V 73. minuti je po podaji rezervista Hala Robsona-Kanuja Aaron Ramsey meril čez gol, osem minut kasneje pa sta ista protagonista zakuhala še drugi valižanski gol. Ramsey je ušel po sredini igrišča in žogo spravil do Robson-Kanuja, slednji pa je tudi malce s pomočjo sreče žogo tik ob desni vratnici spravil v mrežo. Pet minut kasneje so imeli Slovaki na pladnju izenačenje, a je strel Adama Nemca z glavo zaustavila vratnica. V enem od zadnjih napadov na tekmi je v protinapad silovito krenil Bale,  a meril v Kozačika in tako zapravil priložnost, da se že po prvem nastopu takoj zavihti na čelo  lestvice strelcev.