Uredništvo    19. junij 2012
Euro 2012, skupina D, 3. krog

Angleži na vrhu skupine D

Anglija je z zadetkom Wayna Rooneyja ugnala gostiteljico Ukrajino in si priigrala četrtfinalni obračun z Italijo. Ukrajinci so imeli svoje priložnosti, zabili regularen zadetek, a ga sodniki niso priznali.
25.5.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Donjeck, Gledalcev: , Sodnik: Viktor Kassai (MAD)
Anglija: Joe Hart, Glen Johnson, Ashley Cole, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Young, James Milner (od 70. Theo Walcott), Scott Parker, Steven Gerrard, Wayne Rooney (od 87. Alex Oxlade-Chamberlain), Danny Welbeck (od 82. Andy Carroll).
Trener: Roy Hodgson
Ukrajina: Andrij Pjatov, Jaroslav Rakitskij, Jevgen Kačeridi, Jevgen Selin, Oleg Gusev, Jevgen Konopljanka, Denis Harmaš, Anatolij Timoščuk, Artem Milevskij (od 77. Bohdan Butko), Marko Dević (od 70. Andrij Ševčenko), Andrij Jarmolenko.
Trener: Andrij Ševčenko
Evropsko prvenstvo se bo po današnjem izpadu Ukrajincev nadaljevalo brez obeh gostiteljev. Ukrajina je na odločilni tekmi sicer namučila favorizirano Anglijo in si predvsem v drugem polčasu priigrala nekaj lepih priložnosti, vendar pa v celoti gledano vendarle ni pokazala dovolj kakovosti za preboj med osem najboljših. Ukrajinski selektor Oleg Blohin tokrat ni mogel računati na prvega zvezdnika moštva Andreja Ševčenka, ki je zaradi poškodbe odigral le zadnjih 20 minut, Anglež Roy Hodgson pa je po izteku suspenza prvič na prvenstvu lahko računal na prvega angleškega asa Wayna Rooneya.

Ukrajinci so tudi tokrat lahko računali na izjemno podporo s tribun, kjer je bil kot vselej doslej vse obarvano v rumeno-modre barve ukrajinske reprezentance. V prvih 45 minutah igralci obeh ekip niso sledili vzdušju s tribun – Ukrajina je imela večji del prvega dela terensko premoč, vendar pa so se praviloma vse akcije končale še pred zaključnim strelom oziroma pred odločilno podajo. Ukrajinci so prvič poizkusili v osmi minuti, ko je s skoraj 30 metrov močn sprožil Denis Garmaš, Angleži pa so se prebudili šele po slabe pol ure igre, ko si priigrali tudi edino pravo priložnost v prvem delu igre. Z leve strani je sijajen predložek pred vrata Andrija Pjatova poslal Ashley Young, Wayne Rooney pa je neoviran z glavo le za slab meter zgrešil okvir vrat. Dve minuti kasneje je pesti Joeja Harta ogrel Andrij Jarmolenko, zadnjih 15 minut pa je minilo v duhu prvega polčasa, torej z rahlo pobudo Ukrajine, ki pa nikakor ni uspela najti luknje v čvrsti angleški obrambi.

John Terry Anglija

Rooney kaznoval napako Pjatova
Nadaljevanje je postreglo s povsem drugačno predstavo. Zavrelo je že v tretji minuti drugega polčasa, ko je Steven Gerrard sijajno prebil desni bok ukrajinske obrambe in poslal predložek pred ukrajinska vrata, tam pa se je po ponesrečeni reakciji ukrajinskega vratarja Pjatova na pravem mestu znašel Wayne Rooney in z zadetkom na najboljši možen način potrdil svojo "aktivacijo" na letošnjem Euru. Ukrajinci so hitro prebrodili šok in zaigrali na vse ali nič ter si priigrali kar dve veliki priložnosti za izenačenje. Najprej je v 59. minuti Artem Milevskij z glavo neoviran streljal čez vrata, nato pa je sledil eden najbolj spornih trenutkov letošnjega Eura in bržkone razveljavljen povsem regularen ukrajinski gol.

Je Dević zabil regularen gol?

Angleži so izjemno agresivno planili na zadnjo ukrajinsko linijo, le-ta pa je žogo uspela poriniti v hiter protinapad, kjer je Milevskij podaljšal do Marka Devića, ki je položil Johna Terryja in se znašel v čistem položaju za zadetek. V Srbiji rojeni nogometaš bi sicer lahko streljal precej bolje, kljub temu pa je žoga po posredovanju Harta zletela v angleški gol, kjer jo je v zadnjem trenutku s požrtovalno akcijo Terry uspel izbiti. Počasen posnetek sicer ni potrdil domnev, da je žoga s celotnim obsegom prečkala črto, vendar pa je vsaj prvi vtis bil takšen, da je bil ukrajinski gol neupravičeno razveljavljen.

Razjarjeni Ukrajinci bi štiri minute kasneje skorajda že prejeli usodni drugi gol, a je Pjatov sijajno ubranil poskus Dannyja Welbecka. V 73. minuti je Harta z nenadnim strelom od daleč skorajda presenetil Evgen Konopljanka, v zadnjih minutah pa so Angleži uspeli zapreti poti do svojih vrat in srečanje navkljub obupnim ukrajinskim poskusom mirno pripeljati do konca.

Anglija je po presenetljivi zmagi Švedske proti Franciji zasedla celo prvo mesto v skupini D in se bo na eni najbolj zanimivih tekem četrtfinala prvenstva pomerila proti Italiji.