Uredništvo    15. junij 2012
Euro 2012, skupina D, 2. krog

Angliji drama preobratov

Angleži so na nadvse zanimivi tekmi v Kijevu nadoknadili zaostanek z 1:2 in na krilih rezervista Thea Walcotta Švede izločili iz nadaljnjih bojev za uvrstitev v četrtfinale. Medel prvi, odličen drugi polčas.
Štadion: Kijev, Gledalcev: 65000, Sodnik: Damir Skomina
Švedska: Andreas Isaksson, Jonas Olsson, Martin Olsson, Andreas Granqvist (od 66. Mikael Lustig), Olof Mellberg, Sebastian Larsson, Kim Kallstrom, Rasmus Elm (od 81. Christian Wilhelmsson), Anders Svensson, Zlatan Ibrahimović, Johan Elmander (od 79. Markus Rosenberg).
Trener: Erik Hamren
Anglija: Joe Hart, Ashley Cole, John Terry, Glen Johnson, Joleon Lescott, Ashley Young, James Milner (od 61. Theo Walcott), Scott Parker, Steven Gerrard, Danny Welbeck (od 90. Alex Oxlade-Chamberlain), Andy Carroll.
Trener: Roy Hodgson
Po Ircih se na pot v domovino lahko začnejo pripravljati tudi Švedi. Le-ti so na eni od lepotic prvenstva izgubili dramatičen obračun proti Angležem, ki so nadoknadili zaostanek in predvsem na račun rezervista Thea Walcotta srečanje obrnili sebi v prid in si priigrali dobro izhodišče pred zadnjim obračun proti Ukrajini.

Prvi polčas ni dal slutiti vsega, kar se je zgodilo v nadaljevanju. V prvih 20 minutah so gledalci videli le dva neuspešna poskusa od daleč s strani Scotta Parkerja in Zlatana Ibrahimovića, gol pa je nepričakovano padel v 23. minuti, ko je odličen predložek angleškega kapetana Stevena Gerrarda presenetil švedsko obrambo in našel Andyja Carrolla, ki je z izjemnim strelom z glavo Anglijo popeljal v vodstvo. Švedi so prvič resneje zapretili osem minut pred koncem prevega dela, ko je močan udarec Kima Kallstroma zletel tik nad prečko, tik pred koncem prvega dela pa je izkušeni švedski branilec Olof Mellberg v zadnjem trenutku žogo izbil pred Dannyjem Welbeckom in preprečil še višje angleško vodstvo.

Danny Welbeck Anglija Švedska

Norih 45 minut in kar dva preobrata
V drugem polčasu so popustile vse zavore in brez zadržkov lahko teh 45 minut označimo kot najboljših na dosedanjem poteku prvenstva. Švedi so krenili v silovit napad, ki se je obrestoval že v četrti minuti nadaljevanja, ko je po akciji s prekinitve streljal branilec Mellberg, žoga pa se je od branilca Glena Johnsona odbila za hrbet Joeja Harta. Johnson je le nekaj trenutkov kasneje v zadnjem hipu izbil žogo pred neoviranim Elmom, to pa še vedno ni uspelo končati švedskega naleta, ki se je končal z drugim zadetkom v švedski mreži. Švedi so ponovno s prekinitve žogo poslali v kazenski prostor, tam pa je bil vnovič najspretnejši 34-letni Mellberg, ki jo je z glavo poslal v švedski gol.

Angleški selektor Roy Hodgson je moral reagirati in prav njegova poteza v 61. minuti, ko je v igro vpeljal Thea Walcotta, je bržkone odločila srečanje. Nogometaš Arsenala je le tri minute kasneje izenačil, njegov zadetek pa gre predvsem na rovaš švedskega vratarja Andreasa Isakssona, ki je ne preveč močan in natančen strel točno po sredini slabo ocenil in žogo pobral iz svoje mreže. Švedi se po izenačenju niso predali in vnovič resno zapretili preko Martina Olssona in Zlatana Ibrahimovića, že tretji preobrat pa se je zgodil v 78. minuti, ko je Walcott pobegnil švedski obrambi in asistiral Welbecku, slednji pa je z izjemno reakcijo in izredno zahtevnim strelom z obrata nedvomno dosegel enega najlepših zadetkov letošnjega Eura. Angleži so imeli v sodnikovem podaljšku priložnost za še izdatnejšo zmago, a je Steven Gerrard po protinapadu povsem neoviran meril le v švedskega vratarja.