Uredništvo    12. junij 2010
Ugoden izid za Slovenijo

Poslastica brez zmagovalca

Drugi dan svetovnega prvenstva je končno prinesel nekaj pravega nogometa. Zanj sta v največji meri poskrbeli reprezentanci Anglije in ZDA, ki sta se razšli z remijem.
Drogo so mi podtaknili
Štadion: Rustenburg, Gledalcev: 38646, Sodnik: Eugenio Simon (Brazilija)
1 : 1
ZDA
Anglija: Robert Green, Glen Johnson, Ashley Cole, John Terry, Ledley King (od 46. Jamie Carragher), Aaron Lennon, James Milner (od 31. Shaun Wright-Phillips), Frank Lampard, Steven Gerrard, Wayne Rooney, Emile Heskey (od 79. Peter Crouch).
Trener: Roy Hodgson
ZDA: Tim Howard, Oguchi Onyewu, Steve Cherundolo, Jay DeMerit, Carlos Bocanegra, Clint Dempsey, Landon Donovan, Michael Bradley, Ricardo Clark, Jozy Altidore (od 86. Stuart Holden), Robbie Findley (od 77. Edson Buddle).
Trener: Jurgen Klinsmann
Obračun Anglije in ZDA je bil osrednja točka drugega dne svetovnega prvenstva. Posebej pomembna je bila tekma tudi za nas, kajti gre za nasprotnika naše reprezentance. In če sodimo po končnem rezultatu, se je obračun "sestrskih" držav razpletel sanjsko – z delitvijo točk, kar pomeni, da se lahko Slovenija z morebitno zmago proti Alžiriji zavihti celo na prvo mesto v skupini C!
SP 2010: Anglija - ZDA, Robert Green
(vir: Getty Images)

Začetek tekme sicer ni dal slutiti, da bodo Američani preživeli hud pritisk. Varovanci angleškega selektorja Fabia Capella so začeli silovito in zdelo se je, da bodo Američani prejeli pošteno "porcijo". Da so Angleži željni zmage, je v četrti minuti po podaji veterana Emila Heskeya nakazal Liverpoolov kapetan Steven Gerrard, ki je žogo prefinjeno popeljal v mrežo, Anglijo pa v vodstvo z 1:0. Američane je prejeti zadetek vidno "presekal", vendar so počasi začeli vzpostavljati ravnotežje na igrišču. Aktiven je bil predvsem Landon Donovan, ki si želi igrati v Evropi. Donovan je poizkušal predvsem s streli z razdalje. Angleži so vajeti igre držali trdno v svojih rokah, a so bili proti svoji "rak rani" nemočni. Da, ponovno jim jo je zagodel vratar. Robert Green je v 40. minuti posredoval naravnost obupno ob strelu Clinta Dempseya in žogo spustil v mrežo. Prvi polčas se je tako končal z rezultatom 1:1.

Pred obema reprezentancama je bil še cel polčas in predvsem Angleži so si prizadevali kar najhitreje razrešiti vprašanje zmagovalca. Aaron Lennon je v kazenski prostor poslal kar nekaj uporabnih žog, vendar se Wayne Rooney in Emile Heskey, obkrožena s številnimi ameriškimi branilci, nista najbolje znašla. Angleži so igrali, vendar niso zadeli. Napetost je rasla iz minute v minuto, mudilo se je predvsem nogometašem v belih majicah. V vratih ZDA je blestel Tim Howard, verjetno najboljši nogometaš na tekmi, ki je reševal nemogoče in iz dvobojev z Rooneyjem ter Heskeyem vselej prišel kot zmagovalec. Na drugi strani je bilo nevarno predvsem, ko se je stresla vratnica, to pa je bilo pravzaprav tudi vse, kar so Američani storili v napadu. Remi je zanje zelo ugoden rezultat, ne pa tudi za Angleže, ki so računali, da bodo že po prvih dveh tekmah razrešili vse dvome o napredovanju v osmino finala.
SP 2010: Anglija - ZDA, Steven Gerrard
SP 2010: Anglija - ZDA, Jamie Carragher; Robbie Findley
SP 2010: Anglija - ZDA, Clint Dempsey; Steven Gerrard
SP 2010: Anglija - ZDA,Ricardo Clark; Wayne Rooney; Jay Demerit