Uredništvo    27. junij 2016
Evropsko prvenstvo, osmina finala

Še en angleški "brexit"

Dočakali smo prvo veliko senzacijo letošnjega evropskega prvenstva! Islandija je na zadnji tekmi osmine finala z 2:1 premagala Anglijo ter večnim osmoljencem velikih tekmovanj nasula novo dozo soli v rane.
Štadion: Allianz Riviera, Gledalcev: 33901, Sodnik: Damir Skomina
Anglija: Joe Hart, Gary Cahill, Chris Smalling, Kyle Walker, Eric Dier (od 46. Jack Wilshere), Dele Alli, Daniel Rose, Raheem Sterling (od 60. Jamie Vardy), Harry Kane, Daniel Sturridge, Wayne Rooney (od 86. Marcus Rashford).
Trener: Roy Hodgson
Islandija: Hannes Halldórsson, Ari Freyr Skulason, Kari Arnason, Birkir Már Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Birkir Bjarnason, Gylfi Sigurdsson, Aron Gunnarsson, Johann Berg Gudmundsson, Jón Dadi Bödvarsson (od 89. Arnór Ingvi Traustason), Kolbeinn Sigthorsson (od 77. Elmar Bjarnason).
Trener: Lars Lagerbäck
Po senzaciji je prvič močno zadišalo že včeraj, ko je bila Irska po polčasu na pragu zmage proti gostiteljici Franciji, a so nato v nadaljevanju trikolorji vendarle brez velikih pretresov svoje delo opravili v skladu s pričakovanji. Pravo senzacijo smo dočakali nocoj na zadnji tekmi osmine finala, pred katero so tako v Angliji kot v Franciji že naglas razmišljali o obračunu starih rivalov v četrtfinalu tekmovanja. Nihče ni računal na miniaturno Islandijo, pa čeprav je slednja v skupinskem delu Eura jasno demonstrirala, da z njo ni šale.

Angleži so srečanje odprli na sanjski način. Že v tretji minuti je Raheem Sterling stekel pred islandskega vratarja Hannesa Halldorssona, ki ga je nerodno podrl, zaradi česar je Damir Skomina pokazal na belo točko. Zanesljiv izvajalec je bil Wayne Rooney in po hitrem zadetku so Angleži očitno že razmišljali o tem, kako srečanje rutinirano privesti do želenega zaključka. Islandija, ki je na tem prvenstvu pravi pojem žilavosti, odpornosti in srčnosti, ni pristala na takšen scenarij. Že 90 sekund kasneje je padel najbolj tipičen zadetek, ki ga lahko pričakujemo od severnjakov. Aron Gunnarsson je iz avta vrgel dolgo žogo do Karija Arnasona, ki je žogi spremenil smer do partnerja v obrambi Ragnarja Sigurdssona, ki jo je z nekaj metrov zabil v gol. Angleži so hitro zapretili preko Deleja Allija, ki je za nekaj centimetrov meril čez gol, nato pa je sledila 18. minuta in prvi veliki šok za Angleže. Po lepi akciji na robu kazenskega prostora se je do strela dokopal robustni Kolbeinn Sightorsson, ki je ob slabi reakciji Joeja Harta Islandijo popeljal v vodstvo. Do konca polčas gredo zasluge za vodstvo tudi vratarju Haldorssonu, ki je volej Harryja Kana – zvezdnik Tottenhama Euro zaključuje brez doseženega zadetka – mojstrsko izbil v kot.

Deset minut po začetku drugega polčasa je bila Islandija celo na pragu tretjega zadetka, ko je Ragnar Sigurdsson s škarjicami skorajda presenetil Harta. Pričakovati je bilo veliko ofenzivo Angležev, ki pa z izjemo poskusov Sturridga in Kana niso uspeli prebiti čvrstega islandskega bloka, ki bo svojo pravljico nadaljeval proti gostiteljici prvenstva Franciji, ki bo morala pokazati vse kar ima, da ne bo podoživela usode Portugalske in Anglije.