Uredništvo    25. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina F, 3. krog

Sijajni Messi ujel Neymarja

Argentina je na odlični tekmi s 3:2 premagala Nigerijo, vnovič pa je zablestel fantastični Lionel Messi, ki se je z dvema zadetkoma na vrhu lestvice strelcev mundiala izenačil z Brazilcem Neymarjem.
28.4.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio Beira-Rio, Porto Alegre, Gledalcev: 43285, Sodnik: Nicola Rizzoli (ITA)

0 : 1
1 : 1

1 : 2
2 : 2

2 : 3

Nigerija: Vincent Enyeama, Efetobore Ambrose, Kenneth Omeruo, Juwon Oshaniwa, Joseph Yobo, John Obi Mikel, Ogenyi Onazi, Michel Babatunde (od 66. Michael Uchebo), Peter Odemwingie (od 80. Uche Nwofor), Emmanuel Emenike, Ahmed Musa.
Trener: Sunday Oliseh
Argentina: Sergio Romero, Pablo Zabaleta, Ezequiel Garay, Federico Fernandez, Marcos Rojo, Javier Mascherano, Fernando Gago, Angel Di Maria, Sergio Aguero (od 38. Ezequiel Lavezzi), Gonzalo Higuain (od 91. Lucas Biglia), Lionel Messi (od 63. Ricardo Alvarez).
Trener: Gerardo Martino
Argentina je po dveh dokaj neprepričljivih predstavah danes proti Nigeriji vendarle prestavila v višjo prestavo. Gavči so delovali precej manj obremenjeno kot na prvih dveh tekmah, k čemur je zagotovo prispevalo tudi dejstvo, da so si Argentinci že zagotovili mesto v osmini finala tekmovanja.

Obračun v Porto Alegreju se je začel naravnost spektakularno. Že v tretji minuti je žoga v prostor presenetila nigerijsko obrambo, ki je dopustila, da se je Angel Di Maria sam prikradel pred Vincenta Enyeamo. Zvezdnik Reala iz Madrida je zadel vratnico, žoga pa se je odbila do Lionela Messija, ki jo je v slogu velemojstrov zabil visoko pod prečko in dosegel svoj tretji zadetek na mundialu. Že v naslednjem napadu je sledilo izenačenje: tokrat je Michael Babatunde z ostro žogo iz tira vrgel argentinsko obrambo, Ahmed Musa pa je z natančnim strelom z levico premagal Sergia Romera. V deseti minuti je imel Gonzalo Higuain po asistenci Messija novo veliko priložnost za tretji zadetek na tekmi, a je žoga zadela zunanji del mreže. V nadaljevanju polčasa se je izjemen ritem iz prvih desetih minut malce umiril, še naprej pa je bila precej nevarnejša Argentina, ki je dvakrat nevarno zapretila preko Di Marie, ki je s streloma z več kot 30 metrov pošteno namučil nigerijskega vratarja. V podaljšku prvega polčasa je Messi poskrbel za novo umetnijo: prvi zvezdnik argentinske reprezentance je s približno 23 metrov izvajal prosti strel in s fantastičnim strelom ukanil Enyeamo ter se na vrhu lestvice strelcev mundiala izenačil z Brazilcem Neymarjem.

Drugi polčas se je začel skoraj podobno kot prvi. Že v drugi minuti nadaljevanja je Emmanuel Emenike sijajno zaposlil Ahmeda Muso, ki je švignil mimo Federica Fernandeza in Marcusa Roja ter z natančnim strelom v levi spodnji kot matiral Romera za novo izenačenje. Le minuto kasneje je Enyeama mojstrsko ubranil močan in natančen strel vseprisotnega Di Marie, vsega tri minute po nigerijskem zadetku pa je bila Argentina znova v sedlu. Po predložku iz kota je z glavo meril Ezequiel Garay, žoga pa se je nato od kolena Marcusa Roja odbila v mrežo in sprožila novo rajanje na tribunah, kjer so argentinski navijači svetu predstavili značilno in tako občudovano južnoameriško atmosfero.

V 54. minuti je po podaji Messija Enyeama ubranil strel Higuainu, veliki junak srečanja Messi pa je imel po uri igre priložnost še za tretji zadetek, a je žoga zletela mimo vrat. Nekaj minut kasneje je Messi ob stoječih ovacijah zapustil igrišče in svoje mesto prepustil Ricardu Alvarezu, zagotovo pa bo s svojo predstavo danes lahko več zadovoljen, saj zdaj ni več nikakršnih dvomov, da je Messi že ena od velikih (če ne največja) zvezd mundiala.

Tekma je bila razburljiva vse do konca, priložnosti pa so se še naprej vrstile na obeh straneh. Nigerijci so zapretili preko Muse in Emenikeja, Argentinci pa preko Lavezzija, ki je v 78. minuti skoraj zadel po eni najbolj domiselno izdelanih akcij mundiala, ter Garaya, ki je z glavo le za nekaj centimetrov zgrešil vrata.

Nigerija se je zahvaljujoč porazu Irana prav tako uvrstila v osmino finala, kar si je navkljub današnjemu porazu proti Argentini tudi nedvomno zaslužila.