Uredništvo    13. junij 2016
Euro 2016

Kolektivna Italija šokirala Belgijo

Italija je s svojo granitno obrambo in domiselno taktiko marsikoga presenetila, predvsem pa je presenetila Belgijce in jim odčitala pravo "turnirsko" lekcijo. Azzurri so na koncu slavili z 2:0.
Balotelli si bo kupil helikopt...
Štadion: Parc Olympique Lyonnais, Gledalcev: , Sodnik: M. Clattenburg (ANG)
Belgija: Thibaut Courtois, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen, Laurent Ciman (od 75. Yannick Ferreira-Carrasco), Kevin De Bruyne, Marouane Fellaini, Eden Hazard, Radja Nainggolan (od 62. Dries Mertens), Axel Witsel, Romelu Lukaku (od 73. Divock Origi).
Trener: Marc Wilmots
Italija: Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Matteo Darmian (od 59. Mattia De Sciglio), Marco Parolo, Daniele De Rossi (od 78. Thiago Motta), Antonio Candreva, Emanuele Giaccherini, Eder (od 76. Ciro Immobile), Graziano Pelle.
Trener: Antonio Conte
Lyon je gostil obračun dveh močnih reprezentanc, Belgije in Italije. Uvod je pripadel Belgijcem, ki so upravičili drugo mesto na lestvici FIFA. Prvo priložnost na tekmi smo videli v 10. minuti, ko se je kakšnih 20 metrov od gola za strel odločil Nainggolan, Buffon pa je žogo ujel. Italijani v prvih dvajsetih minutah niso pokazali veliko. Za razliko od Belgijcev, ki so vztrajno dodajali plin. Nainggolan je v 22. minuti znova udaril na italijanski gol, a bil znova nenatančen. V 29. minuti končno tudi prva napadalna akcija Italijanov, Graziano Pelle je streljal mimo gola. Precej bolj natančen je bil v 32. minuti Emanuele Giaccherini, ki je vtekel za belgijsko obrambo, izigral ofsajd zanko, lepo sprejel visoko podajo in žogo spravil za hrbet Thibauta Courtoisa. Italijane je gol prebudil, tako da je terenska premoč Belgije polčasi skopnela. Candreva je v 35. minuti preizkusil Courtoisa, v naslednji minuti pa je to, streljal je nevarno z glavo, storil še Pelle. Pred odhodom na odmor še dva strela Belgijcev, in sicer v 39. minuti Witsla po tleh ter De Bruynea v 41. minuti po lepi globinski podaji Fellainija. De Bruyne je bil v nevarnem položaju, a je na srečo Italijanov zadel Barzgalija.

Italija je drugi polčas začela na nizkih obratih, tako kot smo pri njej, kadar pač vodi, že vajeni. Romelu Lukaku je v 53. minuti sam krenil proti golu, nekoliko z leve strani. Gigi Buffon je instinktivni izskočil iz gola, mu zaprl pot, Belgijec se je odločil za lob, žoga pa je za las zletela čez gol! Italijani so v drugem polčasu prvič zapretili v 59. minuti, Pelle je znova poizkušal z glavo, Courtois pa se je izkazal s super obrambo. Na drugi strani posredovanje Buffona ob strelu Hazarda v 56. minuti...

Italija je delovala umirjeno, disciplinirano. Belgijci so znova resno ogrozili Buffona v 81. minuti, ko je streljal Mertens, v naslednji akciji pa še Origi. No, tudi Italijani so bili nevarni. Protinapad Immobileja je kljub močnemu strelu v 84. minuti zaustavil Courtois. Belgijci so se vse bolj odpirali in Italijani, ki so se proti koncu že izdatneje povlekli nazaj, so to znali kaznovati. Tekla je že zadnja minuta sodnikovega podaljška, ko je podajo Candreve izkoristil Graziano Pelle in postavil končni izid srečanja, 2:0. Velika zmaga Italije...