Uredništvo    1. julij 2016
Evropsko prvenstvo, četrtfinale

Valižanska senzacija

Mali Wales je med štirimi najboljšimi reprezentancami stare celine! Otoška zasedba je s fantastično predstavo zasluženo s 3:1 premagala Belgijce in poskrbela za polfinalni spopad Cristiana Ronalda in Garetha Bala.
3 : 1
Wales: Wayne Hennessey, Ashley Williams, Neil Taylor, Chris Gunter, Benjamin Davies, James Chester, Gareth Bale, Joe Allen, Hal Robson-Kanu (od 80. Samuel Vokes), Joe Ledley (od 78. Andy King), Aaron Ramsey (od 90. James Collins).
Trener: Chris Coleman
Belgija: Thibaut Courtois, Jason Denayer, Toby Alderweireld, Axel Witsel, Eden Hazard, Radja Nainggolan, Kevin De Bruyne, Thomas Meunier, Jordan Lukaku (od 75. Dries Mertens), Yannick Ferreira-Carrasco (od 46. Marouane Fellaini), Romelu Lukaku.
Trener: Marc Wilmots
Euro v Franciji že ima prvega zmagovalca. Ne glede na to, kako se bodo razpletli boji v polfinalu in finalu, bo ta etiketa pripadla reprezentanci Walesa, ki je v svojem debiju na evropskih prvenstvih prekosila najbolj neverjetna pričakovanja in se po današnji veličastni zmagi proti Belgiji uvrstila med štiri najboljše reprezentance stare celine. Valižani so tako presegli svoj doslej največji podvig iz daljnega leta 1958, ko so izpadli v četrtfinalu svetovnega prvenstva na Švedskem.

Favorizirana Belgija je srečanje začela odločno, agresivno in udarno. V sedmi minuti je pomoč "od zgoraj" Valižane rešila pred prvim belgijskim zadetkom, saj so imeli rdeči vragi v isti akciji kar tri smrtonosne priložnosti za gol. Po predložku z leve strani je valižanski vratar Wayne Hennessey najprej ubranil strel Yannicka Carrasca, nato je po odbiti žogi streljal še Eden Hazard in po posredovanju na golovi črti ostal brez gola, v tretjem poskusu pa je Romelu Lukaku meril mimo vrat. Pet minut kasneje je Belgija povedla s pravim evrogolom, pod katerega se je podpisal sijajni Radja Nainggolan, ki je s pravim projektilom iz več kot 25 metrov raztrgal valižansko mrežo in Belgijo popeljal v  zasluženo vodstvo.

Wales se je po težkem začetku počasi vnesel in v 26. minuti dočakal prvo veliko priložnost za izenačenje. Po sijajni podaji Aarona Ramseya se je v sijajni priložnosti znašel bočni branilec Taylor, a je Thibaut Courtois z izjemno reakcijo poskrbel, da je Belgija še ohranila prednost. V 31. minuti je padel tipičen otoški zadetek. Po kotu je najvišje skočil robustni branilec Ashley Williams in z glavo Wales vrnil v igro.

Kmalu po začetku drugega polčasa se je nova priložnost ponudila Lukakuju, ki je po podaji Thomasa Meunierja meril mimo vrat. V 55. minuti je sledil  najlepši trenutek tekme. Po podaji Ramseya se je Hal Robson-Kanu, napadalec, ki je trenutno celo brez kluba, z obratom otresel kar dveh belgijskih branilcev in dosegel enega najbolj prefinjenih zadetkov letošnjega evropskega prvenstva. Belgija je potrebovala skoraj dvajset minut, da je prišla k sebi, priložnost za izenačenje pa je zapravil rezervist Marouane Fellaini, ki je z glavo za las zgrešil okvir vrat. Le nekaj trenutkov kasneje je valižanska sreča dobila manjši črn madež. Aaron Ramsey je prejel rumeni karton, zaradi katerega ne bo imel pravice nastopa v polfinalu, za nameček pa je že v prvem polčasu iz istega razloga odpadel tudi odlični branilec Ben Davies.

Belgija je v zaključku tekme sile usmerila v napad, Wales pa je čakal na protinapad in ga dočakal v 85. minuti, ko je po predložku Gunterja z glavo zadel rezervist Samuel Vokes in trimilijonski Wales poslal v nebesa.