Uredništvo    17. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina H

Zlati belgijski menjavi

Belgija je svetovno prvenstvo začela s težko prigarano zmago proti borbeni Alžiriji, ki je bila po polčasu celo na pragu presenečenja. Za zmago rdečih vragov sta poskrbela rezervista Fellaini in Mertens.
5.9.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio Mineirao, Belo Horizonte, Gledalcev: 56800, Sodnik: Marco Rodriguez (MEH)
Belgija: Thibaut Courtois, Vincent Kompany, Daniel van Buyten, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Nacer Chadli (od 46. Dries Mertens), Axel Witsel, Eden Hazard, Kevin De Bruyne, Mousa Dembele (od 65. Marouane Fellaini), Romelu Lukaku (od 58. Divock Origi).
Trener: Marc Wilmots
Alžirija: Rais M'Bohli, Madjid Bougherra, Rafik Halliche, Carl Medjani (od 84. Nabil Ghilas), Sofiane Feghouli, Mehdi Mostefa, Saphir Taider, Nabil Bentaleb, Faouzi Ghoulam, El Arbi Hillel Soudani (od 66. Islam Slimani), Riyad Mahrez (od 71. Mehdi Lacen).
Trener: Vahid Halilhodžić
Rdeči vragi iz Belgije so v zadnjih mesecih postali nekakšen instant hit svetovnega nogometa, o katerem je vse več uglednih imen govorilo le z izbranimi besedami. Legendarni nizozemski vezist Edgar Davids je o Belgijcih govoril kot "temnih konjih" kar v prenesenem pomenu označuje manj znanega kandidata, ki presenetljivo premaga vse konkurenco.

S takšnimi obeti so Belgijci danes na uvodni tekmi prekrižali poti s precej manj opevanimi Alžirci in vsaj v prvem delu igre pustili odprtih veliko vprašanj. Belgija v napadu nikakor ni znala povezati svoje igre, saj si je edini omembi vredni priložnosti pripravila preko Axla Witsla, ki je dvakrat zapretil s strelom iz razdalje. Anemična igra se je Belgijcem maščevala v 24. minuti, ko je po predložku Ghoulama Jan Vertonghen nespretno zaustavil Sofianeja Feghoulija in zakrivil najstrožjo kazen. Član Valencie je sam izvedel strel z bele točke in "puščavske lisice" v nasprotju z vsemi pričakovanji popeljal v vodstvo.

Ob polčasu je belgijski selektor Marc Wilmots moral reagirati. V igro je takoj poslal hitronogega Driesa Mertensa, petnajst minut kasneje pa še Marouaneja Felllainija in z omenjenima menjavama potek srečanja uspel obrniti sebi v prid. V 70. minuti je Fellaini izkoristil natančen predložek Kevina de Bruyneja in z glavo poskrbel za izenačenje, deset minut kasneje pa je alžirski obrambi pobegnil še Eden Hazard in sijajno zaposlil prostega Mertensa, ki je z zadetkom poskrbel za zmago in mirnejše nadaljevanja mundiala.