Uredništvo    22. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina F, 2. krog

Konec mundiala za zmaje

Reprezentanca Bosne in Hercegovine je izgubila odločilno tekmo za uvrstitev v izločilni krog svetovnega prvenstva proti Nigeriji. Edin Džeko tik pred koncem zadel vratnico, Bosance grobo oškodoval tudi sodnik.
29.5.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena Pantanal, Cuiaba, Gledalcev: 40499, Sodnik: Peter O'Leary (Nova Zelandija)
Nigerija: Vincent Enyeama, Efetobore Ambrose, Kenneth Omeruo, Juwon Oshaniwa, Joseph Yobo, John Obi Mikel, Ogenyi Onazi, Michel Babatunde (od 75. Christantus Ejike Uzoenyi), Peter Odemwingie, Emmanuel Emenike, Ahmed Musa (od 65. Shola Ameobi).
Trener: Sunday Oliseh
Bosna in Hercegovina: Asmir Begović, Muhamed Bešić, Senad Lulić (od 58. Sejad Salihović), Mensur Mujdža, Toni Šunjić, Emir Spahić, Haris Medunjanin (od 64. Tino-Sven Sušić), Izet Hajrović (od 57. Vedad Ibišević), Zvjezdan Misimović, Miralem Pjanić, Edin Džeko.
Trener: Safet Sušić
Sanje Bosne in Hercegovine bodo ostale neuresničene. V Cuiabi je Nigerija slavila z zadetkom Petra Odemwingieja, si priigrala več zrelih priložnosti in bila nasploh boljši tekmec, kljub temu pa bo poraz, ki je zapečatil možnosti BiH za napredovanje v osmino finala, pustil veliko grenkega priokusa. Najprej zaradi katastrofalne napake novozelandskega sodnika Petra O'Learyja, ki je v prvem polčasu razveljavil povsem legitimen zadetek Edina Džeka, in drugič zaradi akcije tik pred koncem srečanja, v kateri je nigerijski vratar Vincent Enyeama s skrajnimi močmi ubranil strel Džeka in ga preusmeril v vratnico.

Nigerijci so se prikazali v povsem drugačni kot proti Iranu, precej pa jim je šla pri tem "na roko" tudi raztresena zadnja vrsta Bosne in Hercegovine, ki je robusnim in prodornim nigerijskim napadalcem prepuščala občutno preveč prostora. Nigerijci so hitro zapretili z nevarnima poskusoma Odemwingieja in Onazija, Bosna pa je prvo veliko priložnost dočakala v 21. minuti, ko se je Edin Džeko sam znašel pred Vincentom Enyeamo in ga tudi zanesljivo premagal. Sodnik je zadetek zaradi domnevnega prepovedanega položaja razveljavil, počasen posnetek pa je potrdil veliko zmoto. Osem minut kasneje je po desni strani prodrl Emmanuel Emenike ter žogo serviral Odewingieju, ki je z ugodnega položaja zadel v polno. Tudi ta zadetek je močno razburil bosansko klop, čeprav je posnetek pokazal, da ob prodoru Emenikeja napako storil Emir Spahić, ki Emenikeja ni uspel zaustaviti niti s prekrškom.

V drugem polčasu je bila Nigerija še naprej večji del tekme nevarnejši nasprotnik, še posebej velike preglavice pa je bosanski obrambi povzročal močni in agilni Emenike. Bosna je imela v 74. minuti novo priložnost za znižanje zaostanka po strelu rezervista Vedada Ibiševića, tik pred koncem tekme pa se je v gneči pred kazenskim prostorom dobro znašel Džeko, z obrata sprožil proti vratom, a je Enyeama njegov strel izbil v vratnico.