Uredništvo    28. junij 2014
Svetovno prvenstvo, osmina finala

Brazilija živa iz pekla!

Brazilija se je po izvajanju enajstmetrovk skozi šivankino uho uvrstila v četrtfinale svetovnega prvenstva in komaj preživela enega najbolj dramatičnih dni v svoji nogometni zgodovini!
19.5.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio Mineirao, Belo Horizonte, Gledalcev: 57714, Sodnik: Howard Webb (ANG)
e1 : 1

1 : 0

1 : 1

55'
Hulk

93'
Jo

Brazilija: Julio Cesar, Marcelo, Dani Alves, David Luiz, Thiago Silva, Fernandinho (od 72. Ramires), Oscar (od 106. Willian), Luiz Gustavo, Neymar, Fred (od 64. Jo), Hulk.
Trener: Luiz Felipe Scolari
Čile: Claudio Bravo, Gary Medel (od 108. Jose Rojas), Gonzalo Alejandro Jara, Eugenio Mena, Charles Aranguiz, Mauricio Isla, Arturo Vidal (od 87. Mauricio Pinilla), Marcelo Diaz, Francisco Silva, Eduardo Vargas (od 57. Felipe Gutierrez), Alexis Sanchez.
Trener: Jorge Sampaoli
Brazilski naskok na šesti naslov svetovnega prvaka se je začel v Belo Horizonteju, kjer doslej selecao proti Čilu v vsej svoji zgodovini ni oddal še niti ene točke. Silna brazilska vnema po zmagi je bila občutna na vsakem koraku, vidno pa so bili nervozni tudi nogometaši, ki so v zadnjih dneh zares pod silnim pritiskom.

Po previdnem začetku obeh ekip je prva zapretila Brazilija, ko je z razdalje za kakšen meter zgrešil Marcelo. V 12. minuti so bile tribune prvič na nogah – Brazilija je izpeljala hiter protinapad, v katerem je Neymar sijajno podal Hulku, slednji pa je v dvoboju z Mauriciom Islo padel kot pokošen in zahteval enajstmetrovko. Howard Webb ni dosodil ničesar, kljub temu pa domača publika na erupcijo veselja ni čakala dolgo. V 18. minuti so Brazilci izvajali kot, v katerem je najvišje skočil Thiago Silva, ki je žogo podal do svojega bodočega klubskega soigralca Davida Luiza, ki jo je z dveh metrov porinil v gol. Sledili so trenutki, v katerih se je zazdelo, da bi se Čile lahko zlomil pod pritiskom domače izbrane vrste, a navkljub nekaj obetavnim akcijam Claudio Bravo ni imel težjega dela. Po dobre pol ure igre je sledil hladen tuš: Čilenci so izvajali kot, ob kolektivni napaki celotne brazilske obrambe pa je pred gol sam prikradel Alexis Sanchez, ki je s hladnokrvnim strelom po tleh nakazal na to, da se v Belo Horizonteju obeta zelo napet dan.

Zaključek prvega polčasa je minil v znamenju Brazilcev, ki so si priigrali kar nekaj nevarnih priložnosti. V 36. minuti je pred gol podal Oscar, Neymar pa je ob ključni intervenciji Garyja Medela za nekaj centimetrov zgrešil čilska vrata. Štiri minute kasneje je v kazenskem prostoru ponovno zapretil Neymar, ki je bil sicer v prvem delu igre pogosta tarča grobih čilskih branilcev, Fred pa je bil pod odbiti žogi nepripravljen, saj je njegov strel zletel visoko čez gol. Tik pred koncem je vnovič zaledenela kri domačih navijačev, ko se je po bliskoviti akciji v nevarnem položaju za strel znašel Charles Aranguiz, a je David Luiz v zadnjem hipu strel čilskega vezista uspel blokirati.

Julio Cesar Brazilija

Čile porezal brazilska krila

V drugem polčasu je Čile, ohrabren z dobro predstavo v prvem delu igre, zaigral še malce bolj odločno in v dolgih obdobjih igre povsem onemogočil Brazilce, ki pred kazenskim prostorom Čila niso imeli pravih idej. Brazilci so polčas začeli z nevarnim poskusom Fernandinha, še posebej vroče pa je bilo v 57. minuti, ko se je po predložku z leve strani sam pred vrati Brava znašel Hulk in ga s težkim strelom v daljši kot tudi premagal. Veselje je trajalo le nekaj sekund, saj je Howard Webb zaradi igranja z roko gol razveljavil in Hulku pokazal rumeni karton, prav gotovo pa bo tudi ta odločitev precej burila duhove po tekmi. V 65. minuti je vse svoje znanje pokazal Julio Cesar, ki je z izvrstno reakcijo zaustavil močan strel Aranguiza, ki se je po napaki brazilske obrambe znašel v sijajni priložnosti za zadetek. V zadnji četrtini rednega dela igre so Brazilci delovali vse bolj brezupno, Čile, ki je uprizoril predstavo v slogu Atletica iz Madrida, pa je deloval vse bolj samozavestno in zbujal grozo med domačimi navijači, katerim je naposled postalo jasno, da se nocoj lahko zgodi scenarij, ki bi iz 200-milijonske države lahko vsaj za en dan naredil velikansko grobnico. V zadnjih desetih minutah je navkljub odlični igri Čilencev Brazilija imela dve priložnosti - najprej je Neymar z glavo meril v bodočega soigralca Brava, v 84. minuti pa je novi vratar Barcelone z odlično reakcijo zaustavil strel Hulka.

Prečka rešila Brazilijo

V podaljških je bilo kmalu jasno, da so igralcem obeh ekip pošle moči. V tridesetih minutah je bilo veliko prekinitev, veliko šepanja in izrazov popolne izmučenosti, zato nobena od ekip ni zbrala poguma, da bi odločneje krenila proti nasprotnikovim vratom. Izvajanje enajstmetrovk je postala logična rešitev, nato pa je sledila infarktna 120. minuta, ki bo v čilski zgodovini ostala zapisana v večnosti. Po sijajni asistenci Sancheza se je rezervist Maurizio Pinilla otresel svojega branilca in z roba kazenskega prostora z vso močjo udaril proti brazilskim vratom, strel, ki bi Brazilijo zavil v črno, pa je za nekaj centimetrov zgrešil cilj, saj je žoga končala v prečki.

Dramatične tudi enajstmetrovke
Prvega četrtfinalista so torej odločile enajstmetrovke. Prvi je zalet vzel David Luiz, ki je žogo poslal v nasprotno smer in dvignil samozavest svojim soigralcem. Ta je še dodatno porasla po strelu Pinille, ki je bil očitno preveč nervozen, saj je njegov strel po sredini Julio Cesar ubranil. V drugi seriji je živcem podlegel Willian, ki je nerodno zgrešil cel gol, vendar so se njegove solze posušile že nekaj trenutkov kasneje, ko je Cesar z bravurozno obrambo ubranil še strel Alexisu Sanchezu. V tretji seriji je bil Bravo na pragu uspeha proti Marcelu, a je žoga vendarle končala za njegovim hrbtom, najbolj zanesljivo pa je strel izvedel Aranguiz, ki je meril tako močno in tako natančno, da Cesar ni imel niti teoretičnih možnosti.

Sledila je četrta serija in slab strel Hulka, ki je meril po sredini in na najslabši način končal srečanje, po katerem ga skupaj s Fredom zagotovo čaka hud izliv besa brazilske javnosti. Njegovo napako je izkoristil Marcelo Diaz, ki je izenačil na 2:2, o zmagovalcu pa je torej odločala zadnja, peta serija. Prvi brazilski zvezdnik Neymar se je pred udarcem nekoliko ustavil, a vendarle meril dovolj natančno, da je uspešno prebrodil doslej največji preizkus v svoji karieri. Čilsko kožo je reševal branilec Gonzalo Jara, ki je po žogi udaril kot iz topa, zadel vratnico in se zgrudil na tla. Tako blizu tako veličastnemu dosežku Čile ni bil še nikoli v svoji zgodovini.