Uredništvo    8. julij 2014
SP, polfinale

Elf v finale, Karioke v jok

Nemčija je prvi finalist SP! V pol ure igre prvega polčasa je Elf zabil kar pet golov in si finale zagotobil še pred odmorom. Brazilci so povsem zatajili in doživeli katastrofalen poraz. Klose najboljši strelec SP vseh časov.
16.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio Mineirao, Belo Horizonte, Gledalcev: 58141, Sodnik: M. Rodriguez (MEH)

1 : 7

Brazilija: Julio Cesar, Maicon, Dante, Marcelo, David Luiz, Fernandinho (od 46. Paulinho), Luiz Gustavo, Oscar, Bernard, Fred (od 70. Willian), Hulk (od 47. Ramires).
Trener: Luiz Felipe Scolari
Nemčija: Manuel Neuer, Benedikt Höwedes, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels (od 48. Per Mertesacker), Toni Kroos, Mesut Özil, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Miroslav Klose (od 58. Andre Schürrle), Thomas Müller.
Trener: Joachim Löw
Brazilija je v polfinalu nastopila globoko hendikepirana, manjkala sta namreč poškodovani zvezdnik Neymar in kapetan ekipe ter steber obrambe Thiago Silva. Čeprav so Brazlci trdili, da bodo zmogli tudi brez njiju, pa so že uvodne minute obračuna polfinala proti Nemčije nakazale, da bo izjemno težko. In res. Že v osmi minuti je bil nevaren Sami Khedira, toda to je bil šele uvod v vihar, ki se je spustil na stadion v Belo Horizonteju.Tekla je 11. minuta, ko je Toni Kroos podal iz kota, Thomas Müller pa je ostal povsem sam, od gola oddaljen kakšnih deset metrov. Nogometašu Bayerna, ki je zadel že petič na tem svetovnem prvenstvu, ni bilo težko zadeti za vodstvo Elfa.

V 17. minuti je Philipp Lahm v kazenskem prostoru Nemčije z drsečim startom izbil žogo Marcelu, ki mu je zavrela kri, vendar se je vse dobro končalo. V 23. minuti so Nemci šokirali domačine, predvsem pa njihove navijače na tribunah, zadel je namreč veteran Miroslav Klose in tako postal najboljši strelec v zgodovini svetovnih prvenstev. Brazulci se niso še niti dobro pomirili, že so prejeli nov gol, ki ga je zabil Toni Kroos. Pa takoj še enkrat. 4:0 je Nemčija vodila še pred 30. minuto. No, pa ne le s 4:0, v 29. minuti je bilo že kar 5:0, ko je zadel še Sami Khedira. Brazilci so bili potolčeni in so do konca prvega polčasa bolj ali manj zbirali vtise, vsi po vrsti pa so se v teh trenutkih že zavedali, da je njihovih sanj o finalu in morebitnem naslovu svetovnega prvaka dokončno konec.
Toni Kroos

Ob polčasu je bil jasno precej več dela brazilski selektor Luiz Felipe Scolari, ki je moral svoje varovance nekako motivirati za nadaljevanje tekme. Namesto Hulka in Fernandinha sta vstopila Ramires in Paulinho, v nemški ekipi pa je Hummelsa zamenjal Mertesacker. Brazilci so poizkušali nemogoče, zaostanek je bil namreč prevelik. Pa vendar, dvakrat zapored so poizkusili ogroziti Manuela Neuerja, ki pa se je izkazal in napovedal boj za najboljšega vratarja svetovnega prvenstva.

Brazilske katastrofe pa še kar ni bilo konec. V 69. minuti je Lahm lepo prodrl po desni strani, podal je v sredino, kjer sta se za žogo potegovala kar dva nemška nogometaša. Rezervist Andre Schürrle je bil hitrejši od Müllerja in zadel za kar 6:0! Nemci so danes povsem prevladovali na igrišču, bili so boljši v vseh elementih igre, delovali pa niso prav nič zaletavo ali utrujeno, ravno nasprotno, nemški stroj je mlel rutinsko. Ja in v 80. minuti je padel nov gol! Sedmi gol je prejel brazilski vratar Julio Cesar, drugega nocoj pa je (od prečke) zabil Schürrle. David Luiz se brez Thiaga Silva ob sebi nikakor ni znašel, pravzaprav je odigral sila slabo tekmo, podobno Marcelo in, jasno, tudi njuni soigralci.

Že prvi polčas je napovedal mučenje Brazilije, ki je komaj čakala na konec te res naporne tekme. Mesut Özil je imel v 90. minuti na nogi celo 8:0, kar bi bila seveda še večja sramota za petkratne svetovne prvake. No, Brazilci so uspeli doseči vsaj častni zadetek, v 91. minuti ga je dosegel Oscar. Toda mnogo prepozno... Brazilija nocoj joče, jutri pa bo besnela.