Uredništvo    2. julij 2010
Nizozemci z 2:1 šokirali prvega favorita

Konec mundijala za Brazilce!

Nizozemska je z zmago proti prvemu favoritu prvenstva Braziliji poskrbela za prvo veliko presenečenje letošnjega svetovnega prvenstva. Junak Wesley Sneijder, anti-junak Felipe Melo.
9.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Nelson Mandela Bay, Gledalcev: 40186, Sodnik: Yuichi Nishimura (JAP)
Nizozemska: Maarten Stekelenburg, Gregory Van der Wiel, Giovanni Van Bronckhorst, Andre Ooijer, John Heitinga, Arjen Robben, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong, Dirk Kuyt, Robin van Persie (od 85. Klaas-Jan Huntelaar).
Trener: Danny Blind
Brazilija: Julio Cesar, Lucio, Maicon, Dani Alves, Juan, Gilberto Silva, Michel Bastos (od 62. Gilberto Melo), Felipe Melo, Kaka, Luis Fabiano (od 77. Nilmar), Robinho.
Trener: Luiz Felipe Scolari
Prvi veliki derbi četrtfinala svetovnega prvenstva se je odvil na Slovencem dobro znanem stadionu Nelsona Mandele v Port Elizabethu, kjer je na zadnji tekmi skupinskega dela naša izbrana vrsta morala priznati premoč angleški. Svetovni mediji so obračun že v naprej razglasili za pravo poslastico – tulipani niso izgubili že več kot 20 tekem zapored, Brazilci pa so tako ali tako veljali za prvega favorita prvenstva. Številni Nizozemci na čelu z Arjenom Robbnom so pred tekmo s kariokami priznavali, da bodo morali odigrati precej bolje kot v osmini finala proti Slovakom in danes dokazali, da so tega tudi zmožni.

Brazilski selektor Carlos Dunga je v začetno enajsterico navkljub kritikam umestil Felipeja Mela in na klopi pustil Josueja (Ramires zaradi rumenih kartonov ni imel pravice nastopa), pri Nizozemcih pa je v osrčju obrambne vrste kaznovanega Mathijsna zamenjal veteran Andre Ooijer. "Selecao" je srečanje začel izredno agresivno in v prvih desetih minutah malce presenečene in prestrašene Nizozemce stisnil na svojo polovico. Že v sedmi minuti je Nizozemce rešilo le nekaj centimetrov – Daniel Alves je bil namreč pred zadetkom Robinha prav za toliko v prepovedanem položaju, a je na nizozemsko srečo stranski sodnik to opazil. Olajšanje je trajalo le tri minute, ko je Brazilija začetno premoč okronala z zadetkom. Felipe Melo je poslal skoraj 40 metrov dolgo podajo skozi celotno nizozemsko obrambno vrsto, pred kazenskim prostorom pa je pravočasno odtekel Robinho in z natančnim strelom po tleh zabil svoj drugi zadetek na letošnjem svetovnem prvenstvu. Tudi po vodstvu Brazilci niso popuščali. V nadaljevanju sta Bastos in Luis Fabiano z duhovitimi podajami izigrala nizozemsko obrambo, do strela pa se je dokopal Kaka, a je Stekelenburg s skrajnimi močmi žogo izbil v kot. Naslednja brazilska priložnost je sledila sredi prvega polčasa, ko je Alves podal v kazenski prostor, nevarno žogo pa je Juan poslal čez vrata. V drugi polovici so se malce prebudili tudi Nizozemci, ki pa z izjemo poskusa Sneijderja od daleč niso uspeli resneje ogroziti brazilskega vratarja Julia Cesarja. Tik pred koncem prvega dela se je v obetavnem položaju znašel Robben, a je preveč okleval s strelom in priložnost je splavala po vodi.

SP2010 Brazilija Nizozemska, Wesley Sneijder

V drugem polčasu se je brazilska utrdba podrla kot hišica iz kart. Začetek sicer ni obetal sprememb, saj so imeli petkratni svetovni prvaki še naprej navidezno premoč, ključni dogodek tekme pa se je najverjetneje zgodil v 53. minuti, ko je Sneijder poslal visok predložek v kazenski prostor, ob trku Felipeja Mela in vratarja Julia Cesarja pa je prvi najprej pokril svojega vratarja in nato še z glavo žogo preusmeril v gol. Po izenačenju so Nizozemci dobili zalet, Brazilci pa se vsaj po igri sodeč nikakor niso mogli sprijazniti z resnici na ljubo nezasluženim izenačujočim zadetkom. A to je bil šele začetek brazilskega konca. V 68. minuti je sledil predložek iz kota, po podaljšani žogi Dirka Kuyta pa je z glavo zadel prvi junak srečanja Wesley Sneijder in zabil svoj tretji zadetek na letošnjem svetovnem prvenstvu. Pet minut kasneje nov šok za Brazilijo – Felipe Melo ni znal brzdati nervoze, po namernem prekršku nad Arjenm Robbnom pa mu je japonski sodnik Yuichi Nishimura upravičeno pokazal rdeči karton. Z igralcem manj in proti motiviranemu nasprotniku Brazilija do izteka tekme ni imela več pravih priložnosti. Od daleč je prvi poizkusil Daniel Alves, nato je po prodoru Kakaja žoga za malo zgrešila okvir vrat, še najbolj vroče pa je bilo v 80. minuti, ko je Brazilija izvedla kar tri nevarne akcije iz kota. Nizozemci so imeli vse več priložnosti iz protinapadov, s pametno igro pa so znali preprečiti brazilski "juriš" in se uvrstili v polfinale svetovnega prvenstva. Brazilija joče, na Nizozemskem pa so danes dovoljene sanje. Zadnja ovira pred tretjim finalom v zgodovini bo zmagovalec obračuna med Urugvajem in Gano.