Uredništvo    13. julij 2014
Svetovno prvenstvo, tekma za tretje mesto

Nadgradnja brazilske sramote

Nizozemska je na tekmi za tretje mesto zlahka povozila razbito Brazilijo, ki je z visokim porazom sklenila prvenstvo, katerega še dolgo ne bo prebolela. Tulipani zadeli dvakrat v uvodnih 16 minutah.
13.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio Nacional, Brasilia, Gledalcev: 68034, Sodnik: Djamel Haimoudi (ALŽ)
Brazilija: Julio Cesar, Maicon, Maxwell, David Luiz, Thiago Silva, Willian, Oscar, Paulinho (od 57. Hernanes), Ramires (od 73. Hulk), Luiz Gustavo (od 46. Fernandinho), Jo.
Trener: Luiz Felipe Scolari
Nizozemska: Jasper Cillessen (od 93. Michel Vorm), Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Bruno Martins Indi, Jordy Clasie (od 90. Joël Veltman), Arjen Robben, Jonathan De Guzman, Daley Blind (od 70. Daryl Janmaat), Georginio Wijnaldum, Dirk Kuyt, Robin van Persie.
Trener: Danny Blind
Kronisti mundiala v Braziliji bodo lahko nastop selecaa označili s frazami, ki bodo najmanj podobne mitskemu "Maracanazu" iz leta 1950. Zgodil se je "Mineirazo", za piko na i pa je razbita in razglašena Brazilija v istoimenski prestolnici brez pravega odpora padla še proti Nizozemcem in mundial sklenila s kar 14 prejetimi zadetki, uničeno častjo in dostojanstvom ter se navkljub solidnemu četrtemu mestu znašla na eni najnižjih točk v svoji zgodovini.

Po dobrih dveh minutah je zadišalo po polfinalnem debaklu. Brazilci so od prve minute močno pritisnili Nizozemce, a so se le-ti hitro in spretno izvili iz zanke ter izpeljali protinapad, v katerem je Robin Van Persie sijajno zaposlil Arjena Robbna, ki je sam stekel proti Juliu Cesarju. Alžirski sodnik Djamel Hamouidi je pokazal na belo točko, a pri tem najbrž istočasno naredil kar dve napaki – iz posnetkov sodeč je Robben padel pred kazenskim prostorom, prav tako pa bi Thiago Silva za prekršek po pravilih sodeč moral prejeti rdeči karton. Van Persie je zanesljivo izvedel najstrožjo kazen in dosegel svoj četrti zadetek na prvenstvu, v 16. minuti pa je bil bolj ali zmagovalec malega finala že odločen. Po napaki danes slabega Davida Luiza je Jonathan De Guzman asistiral Daleyju Blindu, ki je imel v kazenskem prostoru dovolj časa, da je umiril žogo in s strelom pod prečko matiral Julia Cesarja. Brazilci so do izteka polčasa jalovo napadali in si priigrali nekaj obetavnih priložnosti, a se je še enkrat več izkazalo, da je brez kakovostnega napadalca brazilska reprezentanca na tako zahtevnih tekmah povsem brezzoba.

V drugem polčasu so se Brazilci trudili ublažiti poraz, a jim z izjemo strelov Paulinha in Luiza z razdalje ni uspelo resneje ogroziti vrat Jasperja Cillesena. Tik pred koncem srečanja so Nizozemci še zadnjič na letošnjem prvenstvu izigrali obupno brazilsko obrambo, o kateri so številni pred pričetkom mundiala govorili le v presežnikih. Arjen Robben je žogo mojstrsko oddal na desno stran do Daryla Janmaata, ki je v kazenskem prostoru našel Georginia Wijnalduma, ta pa je s strelom po tleh še tretjič premagal Cesarja in potrdil nizozemsko bronasto kolajno.