Uredništvo    12. junij 2014
SP 2014, skupina A, 1. krog

Neymar odrešil Brazilijo

Hrvaška je Brazilce na začetku otvoritvene tekme držala v negotovosti, potem ko je avtogol zabil Marcelo. Razigrani Neymar je izid nato poravnal, iz enajstmetrovke pa Braziliji, ob golu Oscarja, prinesel zmago.
Sonda: Neymar me je izdal
Štadion: Arena de Sao Paulo, Gledalcev: 62103, Sodnik: Y. Nishimura (Japonska)

0 : 1

1 : 1

2 : 1

3 : 1

Brazilija: Julio Cesar, Marcelo, Dani Alves, David Luiz, Thiago Silva, Oscar, Paulinho (od 63. Hernanes), Luiz Gustavo, Neymar (od 88. Ramires), Fred, Hulk (od 68. Bernard).
Trener: Luiz Felipe Scolari
Hrvaška: Stipe Pletikosa, Dejan Lovren, Vedran Ćorluka, Darijo Srna, Šime Vrsaljko, Mateo Kovačić (od 61. Marcelo Brozović), Ivan Perišić, Luka Modrić, Ivan Rakitić, Ivica Olić, Nikica Jelavić (od 76. Ante Rebić).
Trener: Ante Čačić
Hrvaška je otvoritveno tekmo začela tako, kot je napovedal njen selektor Niko Kovač - odločno. Vatreni so bili v uvodnih minutah boljši od čustvenih Brazilcev, ki so skupaj z navijači, ko so srčno in glasno odpeli državno himno, poskrbeli za ganljiv začetek tekme. Na levem krilu je kot v najboljših letih prodiral neumorni Ivica Olić, ki je imel v sedmi minuti tudi prvo priložnost na tekmi. Po visoki podaji Ivana Perišića z desne strani je bil z glavo nenatančen. Že štiri minute pozneje pa je Olić prodrl po levi strani, v kazenski prostor podal žogo po tleh, Nikica Jelavić se ni najbolje znašel, je pa žogo dovolj preusmeril, da je zmedla Marcela, ki je s solzami v očeh žogo nehote preusmeril v lastno mrežo.

Brazilci so bili posebej ranljivi predvsem na desnem boku, kjer svojega večera ni imel Dani Alves. Po dobrem začetku Hrvaške so se prebudili tudi gostitelji. V 14. minuti je visoko žogo pred gol poslal Oscar, vendar sta zamudila Fred in Neymar. V 21. minuti so bili gostitelji še bliže zadetku. Paulinho je poizkušal z desne strani, prisebni Pletikosa pa je njegov strel ubranil. Minuto zatem je razigrani Neymar prodrl po desni v kazenski prostor, izigral Rakitića, podal v sredino, hrvaška obramba je žogo izbila, a le do Oscarja, ki je udaril močno in natančno, Pletikosa pa je junaško posredoval. Na drugi strani je v 29. minuti Jelavić preizkušal Cesarja. Takoj je na drugi strani padel gol. Brazilija, ki je prevzela primat igre v svoje roke, je zadela prek Neymarja. Z dobrih 20 metrov je nogometaš Barcelone streljal po tleh, ne preveč močno, a zato ob vratnici. Do konca prvega polčasa so Hrvati povsem padli, Paulinho in Hulk pa sta imela v 37. oziroma 45. minuti priložnost za vodstvo Brazilije, vendar nista bila dovolj natančna.
Hrvaška

Drugi polčas se je nadaljeval v ritmu prvega. Brazilci so bili boljši nasprotnik, Hrvati pa so jih kljub temu uspešno držali "na distanci" od svojega gola. Uvodne minute tako niso prinesle priložnosti na obeh straneh. Niko Kovač je v 61. minuti Matea Kovačića zamenjal z malce bolj obrambno usmerjenim Marcelom Brozovićem. Le nekaj minut zatem prva večja "panika" v obrambi Hrvaške. Vedran Ćorluka je z dvema ležernima dotikoma v priložnost spravil hitrega Neymarja, potem pa ni imel druge možnosti, kot da nogometaša Barcelone zaustavi s prekrškom za rumeni karton. Prosti strel je izvedel Dani Alves in v svojem slogu streljal čez gol.

V 70. minuti pa šok. Japonski sodnik Nishimura je kontakt Lovrena in Freda ocenil kot prekršek za enajstmetrovko. Odločitev je bila hitra in resnici na ljubo presenetljiva, predvsem v evropskem nogometu namreč vidimo ogromno podobnih situacij, ki ostajajo nekaznovane. Žogo si je na belo točko namestil Neymar, čakal vse do zadnjega, tako da je Pletikosa uganil smer, se dotaknil žoge, vendar je slednja končala v mreži.

Drugi zadetek Neymarja nocoj je odrešil Brazilijo, ki je nato poizkušala še v 77. minuti, preko Davida Luiza, ki pa je z glavo streljal čez gol. Luka Modrić se je v 86. minuti, ko so Hrvati lovili izenačenje, odločil za strel z razdalje, s katerim je imel Julio Cesar precej dela, vendar je žogo na koncu le uspel odbiti. Kmalu za njim je bil v priložnosti še Ivan Perišić, vendar se je nekdanji vratar milanskega Interja izkazal. Takoj v naslednji akciji pa je padel gol. Oscar je ob dveh hrvaških branilcih strelja s "špico" in Braziliji zagotovil zmago s 3:1. Brazilci zdaj lažje dihajo, Hrvati pa s svojo predstavo pretirano nezadovoljni ne smejo biti.