Uredništvo    14. junij 2014
SP, skupina B, 1. krog

Čilenci strli borbene Avstralce

Čile je nekoliko težje od pričakovanj premagal avstajderja skupine B Avstralijo, ki je navkljub hitremu zaostanku z 0:2 vse do konca Južnoameričane držal na trnih. Španija po prvem krogu na dnu lestvice.
7.7.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena Pantanal, Cuiaba, Gledalcev: , Sodnik: Desire Doue (Sl. obala)
Čile: Claudio Bravo, Gary Medel, Eugenio Mena, Gonzalo Alejandro Jara, Mauricio Isla, Arturo Vidal (od 60. Felipe Gutierrez), Jorge Valdívia (od 68. Jean Beausejour), Charles Aranguiz, Marcelo Diaz, Eduardo Vargas (od 88. Mauricio Pinilla), Alexis Sanchez.
Trener: Jorge Sampaoli
Avstralija: Mathew Ryan, Ivan Franjić (od 49. Ryan McGowan), Jason Davidson, Matthew Špiranović, Alex Wilkinson, Mark Milligan, Mile Jedinak, Thomas Oar (od 69. Ben Halloran), Mark Bresciano (od 78. James Troisi), Mathew Leckie, Tim Cahill.
Trener: Ange Postecoglou
Cuiaba je podoživela prvi dan svetovnega prvenstva, le da so tokrat južnoameriško strast sijajno demonstrirali navijači Čileja, ki so tako kot Brazilci svojo himno glasno prepevali tudi po koncu zvočne kulise. Navijači Čileja so do zadnjega kotička napolnili stadion, sijajna atmosfera pa je dala močan veter v hrbet nogometašem iz Andov, ki pred pričetkom letošnjega mundiala potihem gojijo zelo visoka pričakovanja.

Čile je v prvem polčasu povsem nadigral nemočno Avstralijo in v vsega štirih minutah dosegel kar dva zadetka. Prvega že v deseti minuti, ko se je po strelu Eduarda Vargasa žoga nekoliko srečno odbila na noge Alexisu Sanchezu, ki je z natančnim strelom v desni spodnji kot matiral Matthewa Ryana. Le štiri minute kasneje so Južnoameričani podvojili vodstvo – Sanchez se je mojstrsko otresel svojega branilca in asistiral Jorgeju Valdivii, ki je s strelom pod prečko Čile popeljal v vodstvo z 2:0. V nadaljevanju tekme so Čilenci malce popustili, kar so Avstralci znali izkoristiti. V 35. minuti je po desni strani pobegnil Ivan Franjić in poslal visok predložek v kazenski prostor, tam pa je vetaran Tim Cahill preskočil Garyja Medela in z glavo znižal na 1:2. Le dve minuti kasneje je bila Avstralija na pragu presenetljivega izenačenja, a je čilenski vratar Claudio Bravo s skrajnimi močmi obranil strel Cahilla.

V drugem polčasu so vidno ohrabreni Avstralci vse bolj kazali zobe in favorizirane Čilence spravljali v vse bolj neprijeten položaj. Bravo se je znova izkazal ob strelu Marka Bresciana, Čile pa bi zmagovalca skoraj odločil po akciji Vargasa, a je avstralski branilec Alex Wilkinson žogo izbil tik pred golovo črto. Nemir je v sodnikovem podaljšku končal rezervist Jean Beasuojur, ki je sprejel odbito žogo po obrambi Brava in z natančnim strelom v desni spodnji kot potrdil zmagovalca.