Uredništvo    3. julij 2016
Evropsko prvenstvo, četrtfinale

Islandci ob slovesu brez možnosti

Francija je v kali zatrla nov morebiten čudež Islandije (5:2) in se kot zadnja uvrstila v četrtfinale evropskega prvenstva. Kakovost francoskih zvezdnikov je bila prevelik zalogaj za srčne in borbene Islandce.
Štadion: Stade de France, Gledalcev: , Sodnik: Bjorn Kuipers
Francija: Hugo Lloris, Laurent Koscielny (od 72. Eliaquim Mangala), Patrice Evra, Bacary Sagna, Samuel Umtiti, Paul Pogba, Moussa Sissoko, Blaise Matuidi, Dimitri Payet (od 80. Kingsley Coman), Olivier Giroud (od 60. Andre-Pierre Gignac), Antoine Griezmann.
Trener: Didier Deschamps
Islandija: Hannes Halldórsson, Ari Freyr Skulason, Kari Arnason (od 46. Sverrir Ingi Ingason), Birkir Már Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Birkir Bjarnason, Gylfi Sigurdsson, Aron Gunnarsson, Johann Berg Gudmundsson, Jón Dadi Bödvarsson (od 47. Alfred Finnbogason), Kolbeinn Sigthorsson (od 83. Eidur Gudjohnsen).
Trener: Lars Lagerbäck
Na osemdeseti tekmi francoske reprezentance na stadionu Saint Denis ni bilo nikakršnih možnosti za čudež. Angleško izkušnjo so Francozi uporabili sebi v prid, z angažirano igro v kali zatrli nasprotnika in si že po prvem polčasu zagotovili zadnjo vstopnico za polfinale evropskega prvenstva. Čeprav se je Islandija od Eura poslovila s petimi zadetki v mreži, pa je z nepopustljivo igro tudi po visokem zaostanku vnovič demonstrirala svojo bit in se bo domov napotila z velikimi simpatijami domače in tudi širše evropske javnosti.

Francozi, ki na poti do polfinala na prvenstvu še  niso odigrali nobenega obračuna proti kateremu od evropskih "težkokategornikov", niso dolgo čakali na prvi zadetek. V 12. minuti je Blaise Matuidi s prodorno podajo zaposlil Olivierja Girouda, ki je ušel svojemu branilcu ter s strelom po tleh med nogama premagal islandskega vratarja Halldorssona. Kmalu zatem je postalo dokončno jasno, da nocoj ni večer, ki bi Islandcem lahko vlival kaj veliko realnega upanja. Sedem minut kasneje je po kotu Antoina Griezmanna z glavo zadel Paul Pogba ter s svojim prvim zadetkom na evropskem prvenstvu Francijo popeljal v vodstvo z 2:0. Islandci so vnovič drago plačali padec zbranosti v zaključku prvega polčasa, ko so v zgolj treh minutah prejeli še dva zadetka. V 42. minuti se je po podaji Griezmanna znova izkazal Dimitri Payet, ki je z izjemno natančnim strelom po tleh zadel v polno in dosegel že svoj tretji zadetek na letošnjem prvenstvu. Piko na i popolnemu polčasu je v  zadnjih trenutkih polčasa postavil Griezmann, ki je po podaji Girouda z lobom zadel še četrtič in se s četrtim zadetkom zavihtel na čelo lestvice strelcev evropskega prvenstva.

Ob tako visoki prednosti v nadaljevanju vsaj z domače strani ni bilo potrebe po prevelikem "forsiranju", Islandci pa so navkljub pogubnem položaju skušali popraviti končni izid in tudi vtis s prvega dela igre. Prvi zadetek so dosegli v 56. minuti, ko je Gylfi Sigurdsson podal pred gol, tam pa je neodločnost debitanta v francoski izbrani vrsti Samuela Umtitija kaznoval Kolbeinn Sightorsson in popravil pogled na semaforju. Le nekaj trenutkov kasneje so se znova veselili domači navijači in sicer je po prekinitvi Payet z natančno podajo zaposlil Girouda, ki je z glavo dosegel drugi zadetek na tekmi. Islandci so se borili do konca in šest minut pred koncem dosegli še drugi zadetek, ki ga je po predložku branilca Skulasona z leve strani z glavo dosegel Birkir Bjarnason.