Uredništvo    18. junij 2012
Euro 2012, skupina C, 3. krog

Častno slovo Hrvatov

Hrvati so na odločilni tekmi za četrtfinale namučili Špance in klonili šele dve minuti pred koncem, ko je Furiji zmago in prvo mesto v skupini priigral rezervist Jesus Navas. Do zadetka enakovreden boj.
24.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Gdansk, Gledalcev: , Sodnik: Wolfgang Stark (NEM)
Hrvaška: Stipe Pletikosa, Darijo Srna, Domagoj Vida (od 66. Nikica Jelavić), Gordon Schildenfeld, Ivan Strinić, Vedran Ćorluka, Danijel Pranjić (od 65. Ivan Perišić), Luka Modrić, Ivan Rakitić, Ognjen Vukojević (od 81. Eduardo), Mario Mandžukić.
Trener: Ante Čačić
Španija: Iker Casillas, Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi (od 89. Alvaro Negredo), Xabi Alonso, Jordi Alba, David Silva (od 73. Cesc Fabregas), Fernando Torres (od 61. Jesus Navas).
Trener: Julen Lopetegui
Toliko je bilo govora o zloglasnih "2:2", a o takšnem razpletu ni zadišalo niti za trenutek. Hrvati in Španci so uprizorili pravo "prvenstveno" tekmo brez špekulacij, krajši konec pa so na koncu vendarle potegnili naši južni sosedi, ki pa so vendarle favorizirane Špance namučili in držali v napetosti skoraj do samega konca tekma.

Težko pričakovan obračun se je začel s pričakovanim navijaškim prispevkom, ko je kot že tolikokrat doslej na tem prvenstvu s tribun na igrišče poletela bakla ("ledino" so prebili Hrvati, v drugem polčasu so se navade nalezli tudi sicer bolj miroljubni Španci). Furija si je prvo priložnost priigrala v 11. minuti, ko je Iniesta slabo zaključil akcijo po odlični asistenci Davida Silve, v nadaljevanju prvega dela pa smo videli tekmo, ki je povsem tipična za španske standarde. Španci so žogo zadrževali v svojih nogah, jalovo napadali in vse prevečkrat s potezo preveč zapravili potencialno nevarne napade. Hrvati so se branili in čakali na špansko napako, a le te vsaj v prvih 45 minutah ni bilo.

V drugem polčasu so se Hrvati opogumili in predvsem na račun v prvem polčasu bolj zadržanega Luka Modrića Špance nekajkrat potisnili proti robu. Zvezdnik Tottenhama je odlično razigraval svoje soigralce in v 58. ,inuti Ivanu Rakitiću pripravil stoodstotno priložnost za vodstvo, a je nogometaš Seville povsem neoviran z glavo meril le v Ikerja Casillasa. Sledilo je nekaj hektičnih trenutkov za špansko obrambo, ki pa je do tega trenutka najnevarnejšo akcijo na tekmi uspela preživeti brez hujših posledic.

Luka Modrić Hrvaška

Sledilo je obdobje menjav, ki je precej zaznamovalo zadnjih 30 minut tekme. Vicente Del Bosque po menjavi Torresa za Cesca vnovič zaigral brez prave "devetke", Slaven Bilić pa je vse karte stavil na napad in v ogenj poslal Ivana Perišića in Nikico Jelavića, ki sta zamenjala branilca Domagoja Vido in Danijela Pranjića.

Biliću bi se tveganje skoraj obrestovalo nekaj minut kasneje, ko sta se oba rezervista znašla v priložnosti za gol, a je Casillas vnovič rešil špansko kožo. V zadnjih desetih minutah so Španci uspešno v kali zatirali vse hrvaške poskuse prehoda na njihovo polovico, dokončen udarec pa je sledil dve minuti pred koncem srečanja, ko je Cesc mojstrsko zaposlil Andresa Iniesto, akcijo je zaključil Jesus Navas, ki pa je bil trenutku Fabregasove podaje v – po mnenju glavnega sodnika – pasivnem prepovedanem položaju.

V zadnjih izdihljajih tekme je v napad stekel tudi vratar Stipe Pletikosa, vendar pa je Hrvatom za zadetek, ki bi glede na ugoden rezultat iz Poznana zadostoval za četrfinale, zmanjkalo časa.