Uredništvo    10. junij 2012
Euro 2012, skupina C, 1. krog

Hrvaški Super Mario potopil Irce

Hrvaška reprezentanca je proti Irski pokazala odlično predstavo in se povsem zasluženo veselila zmage s 3:1, ki jo po prvem krogu skupine C uvršča na sam vrh skupine. Mandžukić drugi z dvema goloma.
25.3.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Poznan, Gledalcev: , Sodnik: Bjorn Kuipers (NIZ)
1 : 3
Irska: Shay Given, Richard Dunne, Stephen Ward, John O'Shea, Sean St Ledger, Damien Duff, Glenn Whelan, Keith Andrews, Aiden McGeady (od 54. Simon Cox), Robbie Keane (od 75. Shane Long), Kevin Doyle.
Trener: Martin O'Neill
Hrvaška: Stipe Pletikosa, Vedran Ćorluka, Darijo Srna, Gordon Schildenfeld, Ivan Strinić, Ognjen Vukojević, Ivan Perišić (od 89. Eduardo), Luka Modrić, Ivan Rakitić (od 92. Tomislav Dujmović), Mario Mandžukić, Nikica Jelavić (od 72. Niko Kranjčar).
Trener: Ante Čačić
Hrvati so na uvodni tekmi evropskega prvenstva dokazali, da na letošnjem Euru nanje velja računati. Papirnate avtsajderje skupine C Irce so zanesljivo odpravili s 3:1, tudi obračun v Poznanu, ki so ga obeležili rahel dež in odlično razpoloženi navijači obeh ekip, pa tako kot večina dosedanjih tekem na prvenstvu ni razočaral.

Hrvaška artilerija v konici napada, ki je bila glede na evropsko prvenstvo pred štirimi leti povsem prenovljena (Perišić, Jelavić in Mandžukić namesto Olića, Petrića in Klasnića) je odigrala odlično in kaznovala vse napake irske obrambe ter pokazala tudi zobe Italijanom in Špancem, proti katerim bodo Hrvati naskakovali mesto med osmimi najboljšimi.

Hrvaška splošna

Prvi zadetek na tekmi je padel že v tretji minuti, ko je po predložku kapetana Darija Srne odlično odreagiral Mandžukić, ki je sprva želel udariti z nogo, a se nato pravočasno premislil in z izjemno natančnim strelom z glavo presenetil izkušenega irskega vratarja Shayja Givna, ki bi ob vodilnem hrvaškem zadetku lahko reagiral bolje. Irci so izenačili v 19. minuti, ko je po akciji s prekinitvi vkopano hrvaško obrambo presenetil branilec Sean St. Ledger, vroče pa je bilo ponovno v končnici prvega dela, ko je Given sprva odlično ubranil strel razigranega Perišića, nato pa vnovič klonil dve minuti pred koncem polčasa. Po napaki irskega branilca Stephena Warda je žogo ukradel Nikica Jelavić in v obračunu ena na ena še drugič matiral irskega vratarja.

Zmagovalec je bil odločen kmalu po začetku drugega dela igre, ko je vnovič udarila naveza Srna-Mandžukić. Prvi je poslal nov predložek v kazenski prostor, Mandžukić pa je z glavo ob pomoči prečke žogo zabil v irska vrata in se na vrhu lestvice strelcev izenačil z Rusom Alanom Dzagojevim. Hrvati so v nadaljevanju mirno zadrževali visoko prednosti in imeli v 78. minuti priložnost celo za četrti zadetek, a je po lepo izdelani akciji strel Ivana Rakitića za las zletel mimo irskih vrat. Dve minuti kasneje je Stipe Pletikosa odlično ubranil strel Keitha Andrewsa, Irci pa so imeli zadnjo priložnost tik pred koncem srečanja, ko je Andrews le za nekaj milimetrov zgrešil okvir hrvaških vrat.