Uredništvo    23. junij 2014
SP, skupina A, 3. krog

Hrvati potolčeni domov

Hrvaški ni uspelo. Mehičani so se izkazali za izjemno neugodne nasprotnike, tekmo pa so odločili v drugem polčasu, v katerem so zabili kar tri gole. Vatreni se tako poslavljajo že po skupinskem delu.
13.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena Pernambuco, Recife, Gledalcev: , Sodnik: Ravšan Irmatov (UZB)
Hrvaška: Stipe Pletikosa, Darijo Srna, Šime Vrsaljko (od 58. Mateo Kovačić), Danijel Pranjić (od 74. Nikica Jelavić), Vedran Ćorluka, Dejan Lovren, Luka Modrić, Ivan Rakitić, Ivan Perišić, Ivica Olić (od 69. Ante Rebić), Mario Mandžukić.
Trener: Ante Čačić
Mehika: Guillermo Ochoa, Paul Aguilar, Hector Moreno, Francisco Javier Rodriguez, Rafael Marquez, Miguel Layun, Andres Guardado (od 84. Marco Fabian), Jose Juan Vazquez, Héctor Herrera, Oribe Peralta (od 79. Carlos Pena), Giovani Dos Santos (od 62. Javier Hernandez).
Trener: Miguel Herrera
Obračun za biti ali ne biti so Hrvati in Mehičani začeli odločno. Naši južni sosedje so takoj na začetku pritisnili, Mehičani pa so vrnili z moško igro, tako da je moral intervenirati glavni sodnik in hitro pokazati prvi rumeni karton. V 14. minuti priložnost za Hrvaško, Olić je z glavo našel Mandžukića, dobro pa je posredoval Ochoa. V 16. minuti velika priložnost na drugi strani. Herrera je z 20 metrov silovito streljal, zadel pa le prečko. Pletikosa jo je srečno odnesel, tako kot tudi v 20. minuti, ko je sam pred njega prišel Peralte, a se na srečo Splitčana na golu Hrvaške zapletel.

Mehičani so dobro stali na igrišču, Hrvaški niso dovoljevali kaj prida veliko in so že zgodaj prekinjali napade Vatrenih. Danijel Pranjić je v 28. minuti Ochoo poizkusil presenetiti z razdalje, a je streljal čez gol. Sledilo je obdobje napadalne igre na obeh straneh, vendar s precej prekrški in brez čistih situacij za gol. Darijo Srna je v 40. minuti streljal malce čez mehiški gol, na drugi strani pa lepa akcija Mehike, streljal je Layun, prisebni Ćorluka pa je rešil Hrvate.
Oribe Peralta Mehika

Hrvaška je živahno začela drugi del igre. Modrić je v 49. minuti lepo našel Mandžukića, to je bila lepa žoga, toda Ochoa je bil hitrejši od napadalca Vatrenih. Mehičani so v 56. minuti izpeljali novo nevarno akcijo, toda razčistil je Darijo Srna. Kapetan Hrvaške je v 66. minuti tvegal ogromno, ko je z roko igral v svojem kazenskem prostoru. Mehičani so zahtevali enajstmetrovko, Srna pa bi si za svoje "posredovanje" zaslužil tudi rdeči karton. No, sodnik pa ni dosodil ničesar!

Dolgo so Hrvati viseli, v 73. minuti pa so le klonili. Rafa Marquez je zadel po podaji iz kota, preskočil je Vedrana Ćorluko. Hrvaških sanj je bilo konec v vsega treh minutah. Po Marquezu je namreč, po hitrem protinapadu, zadel še Guardado in Mehiko popeljal v vodstvo z 2:0. Rebić je bil v 80. minuti nevaren, vendar so Mehičani preprečili kaj hujšega. V 84. minuti je bila Hrvaška dokončno potolčena, po podaji iz kota je Marquez žogo podaljšal na drugo vratnico, kjer je čakal Javier Hernandez in zadel za 3:0. Častni zadetek je Hrvatom uspelo doseči, v 87. minuti ga je zabil Ivan Perišić, vendar je bil gol slaba tolažba. Da bi bila mera razočaranja polna, je v 89. minuti mladi Rebić prejel še nepotreben rdeči karton. Hrvaška je tekmo naposled izgubila in se poslavlja od tega mundiala.