Uredništvo    17. junij 2016
Evropsko prvenstvo, skupina D, 2. krog

Hrvati zakockali zmago

Hrvaška je proti Češki vodila z 2:0 in imela tekmo povsem pod svojim nadzorom, nato pa je ob kombinaciji navijaških neumnosti, velikega češkega srca in spretnih čeških menjav osvojla le točko.
Štadion: Stade Geoffroy-Guichard, Gledalcev: , Sodnik:
Češka: Petr Čech, David Limbersky, Tomaš Sivok, Pavel Kaderabek, Roman Hubnik, Ladislav Krejči, Jiri Skalak (od 69. Josef Sural), Vladimir Darida, Tomas Rosicky, Jaroslav Plašil (od 86. Tomas Necid), David Lafata (od 68. Milan Škoda).
Trener: Karel Jarolim
Hrvaška: Danijel Subašić, Ivan Strinić (od 98. Šime Vrsaljko), Vedran Ćorluka, Darijo Srna, Domagoj Vida, Milan Badelj, Luka Modrić (od 62. Mateo Kovačić), Ivan Rakitić (od 97. Gordon Schildenfeld), Marcelo Brozović, Ivan Perišić, Mario Mandžukić.
Trener: Ante Čačić
Hrvaška je na evropskih prvenstvih odigrala še eno tekmo, ki se je bo v prihodnje spominjala z grenkim priokusom. Remi proti Čehom sicer ne pomeni veliko, saj ima Hrvaška še naprej odprto pot do uvrstitve v naslednji krog, vsekakor pa bo Hrvate bolel način, kako so izgubili dobljeno tekmo. Ob tem ne gre dvomiti v to, da bo veliko razprav letelo na navijaški incident približno štiri minute pred koncem tekme, zaradi katerega je sodnik Mark Clattenburg igralce odpoklical z  igrišča.

V prvem polčasu smo večji del gledali šahovsko partijo. Čehi so žogo prepustili Hrvatom, Hrvati pa so imeli veliko težav s čvrsto težko obrambo, ki je brez večjih težav držala ščit pred Petrom Čechom. Odrešitev je prišla v 37. minuti, ko so Čehi z veliko napako dopustili hrvaški protinapad, ki ga je z izvrstnim prodorom in natančnim zaključkom okronal Ivan Perišić. Do izteka polčasa je imela Hrvaška še eno priložnost za povišanje vodstva, a je po strelu Domagoja Vide žoga za slab meter zletela mimo vrat.

V drugem polčasu smo sprva gledali nadaljevanje predstave iz prvega dela. Tudi tokrat je ritem prekinila nova češka napaka, ki so jo Hrvati znova drago kaznovali. Po nenatančni podaji češke obrambe se je žogo prestregel Marcelo Brozović, hitro asistiral osamljenemu Ivanu Rakitiću, ki je s prefinjenim lobom premagal Čecha in Hrvatom priigral navidez neulovljivo prednost. Hrvaška je imela kmalu zatem preko Brozovića priložnost za tretji zadetek, a je Čehom z intervencijo v zadnjem hipu kožo rešil Roman Hubnik. Težave so se začele v 75. minuti, ko si je Tomas Rosicky iz nič "izmislil" izvrstno podajo z zunanjim delom stopala, ki jo je okronal rezervist Milan Škoda, ki je bil v skoku višji od ponovno povitega Vedrana Čorluke.

Pet minut pred koncem je sledil najbolj sramoten trenutek tekme. Hrvaški navijači so na igrišče zmetal več bakel, nakar je sledil pretep med hrvaškimi navijači in prekinitev tekme za več kot pet minut. Hrvaški nogometaši so rotili navijači k pomiritvi, črn zaključek pa se je prenesel tudi na igrišče, saj je v 93. minuti sodnik Mark Clattenburg po igranju Vide z roko upravičeno pokazal na belo točko. Zanesljiv izvajalec je bil še en rezervist Tomas Nečid, po izenačenju pa je sledilo kar nekaj nervoznih minut, v katerih je celo zadišalo po popolnem češkem preobratu.