Uredništvo    18. junij 2016
Evropsko prvenstvo, skupina F, 2. krog

Madžari strli velika srca Islandije

Islandci so bili po remiju proti Portugalski v Marseillu danes blizu zgodovinski zmagi na Euru 2016, a so Madžari v enem zadnjih napadov uspeli izvleči remi (1:1). Na Velodromu spet incidenti.
22.10.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Stade Vélodrome, Gledalcev: 60842, Sodnik: Sergej Karašev (RUS)
Islandija: Hannes Halldórsson, Ari Freyr Skulason, Kari Arnason, Birkir Már Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Birkir Bjarnason, Gylfi Sigurdsson, Aron Gunnarsson (od 66. Emil Hallfredsson), Johann Berg Gudmundsson, Jón Dadi Bödvarsson (od 69. Alfred Finnbogason), Kolbeinn Sigthorsson (od 84. Eidur Gudjohnsen).
Trener: Lars Lagerbäck
Madžarska: Gábor Kiraly, Adam Lang, Richárd Guzmics, Tamás Kadar, Roland Juhász (od 85. Adam Szalai), Zoltan Gera, Zoltan Stieber (od 65. Nemanja Nikolić), Ádám Nagy, László Kleinheisler, Balázs Dzsudzsák, Tamás Priskin (od 67. Daniel Bode).
Trener: Bernd Storck
Islandija je izgubila zadnjih pet tekem z Madžarsko, ki je otočanom vedno znova zabila celo kopico zadetkov, toda ... Islandska selektorja razumljivo nista spreminjala postave po enem najodmevnejših rezultatov v zgodovini evropskih prvenstev, remiju s Portugalsko, medtem ko je v Marseillu v postavi Madžarske začel Zoltan Stieber, ki si je z zadetkom v mreži Avstrije priigral nekaj kredita in zamenjal Krisztiana Nemetha, medtem ko je Adam Lang na desnem boku nadomeščal poškodovanega Attilo Fiolo, izkušeni Tamas Priskin pa je dobil priložnost namesto Adama Szalaija. Več kot 30.000 madžarskih navijačev je v dneh pred tekmo zasedlo Marseille in po tem, ko se je proti Velodromu zlila na videz neskončna reka privržencev vzhodne slovenske sosede, je na stadionu hitro prišlo do prvih težav.

Po krajšem pretepanju med madžarskimi navijači in reditelji (ti so jih želeli ustaviti pred preskakovanjem ograje) je policija hitro vzpostavila red in obračun se je lahko na izjemnem stadionu v izjemnem vzdušju začel nemoteno. Prve minute so bile rezervirane, tako Madžari kot Islandci so bili nevarni po podajah s strani, na katere vratarja Gabor Kiraly na eni in Hannes Halldorsson na drugi strani nista krenila preveč odločno, a v kazenskem prostoru žoge proti mreži ni uspel preusmeriti noben napadalec. V deseti minuti se je prva resnejša priložnost ponudila otočanom: po metu iz avta je Jon Bödvarsson z glavo meril prek vrat in resno opozoril Madžare. Ti so odgovorili s prvim resnejšim pritiskom in kapetan Islandije Aron Gunarsson je moral v 17. minuti hrabro nastaviti telo (in glavo), da je na robu kazenskega prostora ustavil nevarnega Balazsa Dzsudzsaka.

Madžari so do 20. minute stisnili Islandce na njihovo polovico in bili nevarni predvsem na desnem boku, od tam je Dzsudzsak v sredino poslal tudi ostro žogo, ki so jo modri uspeli izbiti izpred svojih vrat. V 31. minuti so bili spet izjemno nevarni Islandci, praktično "iz ničesar" je Johann Gudmundsson zlahka zagradil žogo ob Tamasu Kadarju in ostal sam pred Kiralyjem, ki je prisebno ustavil njegov strel z desnico. Ragnar Sigurdsson je moral tri minute kasneje v svojem kazenskem prostoru posredovati v zadnjem hipu, medtem ko se je po podaji v 16-metrski prostor za strel pripravljal Dzsudzsak. Prav v tej 34. minuti je po kotu, ki je sledil, Laszlo Kleinheisler preigraval na robu kazenskega prostora in mimo daljše vratnice Islandije poslal nevaren zavit strel. Polčas se je iztekal, nato pa so Islandci udarili. Bödvarsson je najprej zaposlil Kolbeinna Sigthorrsona, ki je po prodoru v kazenski prostor zapravil lepo situacijo s sebičnim strelom v madžarski blok, a je svoji ekipi vseeno priigral ključno podajo iz kota.

Predložek Gylfija Sigurdssona je namreč Kiraly v skoku med dvema islandskima nogometašema izpustil, kapetan otočanov Gunarsson pa je po preigravanju malce teatralno padel ob štartu Kadarja in ruski sodnik Sergej Karasev je nemudoma pokazal na belo točko. Sigurdsson je bil v 39. minuti natančen s strelom v Kiralyjevo desno stran, izkušeni vratar je krenil v svojo desno. Drugi polčas se je začel z madžarskim pritiskom, ki pa je bil kljub skoraj 70-odstotni posesti bolj jalov. Sigthorsson bi lahko zadel celo za 2:0, ko je nanj ob predložku z leve pozabila nasprotna obramba, toda Sigthorsson je zgrešil, Rusi pa so celo dosodili (nepravilno) prepovedan položaj.

Madžari so stiskali obroč okoli vrat modro-rdečih, Adam Nagy je po dobri uri igre lepo prodiral, a nato naletel na spet dobro postavljen blok ožje obrambe. Dzsudzsak je imel v 67. minuti priložnost s prostega strela, njegov poskus pa je od tal zletel točno v vratarja Islandije, ki je imel tudi nekaj sreče, da je ob nezanesljivem posredovanju dobil žogo pred vsemi Madžari. Halldorsson se ni izkazal niti ob predložku z levega boka v 72. minuti, ko je bil prenizek, a ga je rešil prisebni rezervist Emil Hallfredsson. Ta je v igro nekaj minut prej vstopil namesto iztrošenega in morda tudi malce poškodovanega kapetana Gunarssona in Islandci so se vedno bolj zapirali.

V zadnjih sedmih minutah rednega dela tudi s pomočjo najboljšega nogometaša v zgodovini vulkanskega otoka, Eidurja Gudjohnsena, ki si je nadel tudi kapetanski trak, Bernd Storck pa je stavil na popoln napad z aktiviranjem Szalaija. Madžarski napadi so končno prebili islandske okope dve minuti pred iztekom rednega dela tekme. To je bila lepa kombinacija na desnem boku, od koder je rezervist Nemanja Nikolić poslal izvrstno žogo na drugo vratnico, kjer jo je nesrečno v lastno mrežo pred enim od madžarskih napadalcev pospravil Birkir Saevarsson. Začelo se je noro slavje na tribuni, kjer je na tekmi med Anglijo in Rusijo prišlo do najhujših izgredov, tokrat so se prižgale le številne bakle, zato je Karasev tudi uradno opozoril navijače po zvočnikih.

Dih je vsem na stadionu zastal v tretji minuti sodnikovega podaljška, ko je v kazenskem prostoru padel Alfred Finnbogason, Karasev pa je pravilno ocenil, da se je prekršek zgodil izven 16-metrskega prostora. Skorajda točno na črti, rahlo z leve strani, si je žogo za strel nastavil Gylfi Sigurdsson, ki je po tleh udaril v živi zid, poskus Gudjohnsena pa je od bloka zletel za manj kot meter mimo vratnice nepremičnega Kiralyja. Madžari so glasno proslavljali točko, medtem ko so Islandci precej poklapani zapuščali zelenico kljub že drugi točki na EP. A kaj lahko bi osvojili vse tri ...