Uredništvo    20. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina C, 2. krog

Japonci in Grki ohranjajo upanje

Japonska z igralcem več ni uspela streti grške obrambe, navkljub remiju brez zadetkov pa oba pred zadnjim krogom še ohranjata upe po napredovanju v osmino finala tekmovanja.
31.3.2015 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio das Dunas, Natal, Gledalcev: , Sodnik: Joel Aguilar (EKV)
Japonska: Eiji Kawashima, Yuto Nagatomo, Yasayuki Konno, Maya Yoshida, Hotaru Yamaguchi, Atsuto Uchida, Makoto Hasebe (od 46. Yasuhito Endo), Keisuke Honda, Yoshito Okubo, Shinji Okazaki, Yuya Osako (od 57. Shinji Kagawa).
Trener: Javier Aguirre
Grčija: Orestis Karnezis, José Holebas, Giannis Maniatis, Sokratis Papastathopoulos, Vasilis Torosidis, Konstantinos Manolas, Panagiotis Kone (od 88. Dimitris Salpigidis), Kostas Katsouranis, Giannis Fetfatzidis (od 41. Giorgos Karagounis), Kostas Mitroglou (od 35. Theofanis Gekas), Georgios Samaras.
Trener: Fernando Santos
Obračun dveh poražencev prvega kroga – Grki so visoko z 0:3 izgubili proti Kolumbiji, Japonci pa tesno z 1:2 proti Slonokoščeni obali – je obema tekmecema ponudil možnost, da se z morebitno zmago ponovno resno vključita v boj za drugo mesto v skupini. Japonski selektor Alberto Zaccheroni je presenetljivo na klopi pustil Shinjija Kagawo, za nekaj sprememb glede na prvo tekmo pa se je odločil tudi selektor Grčije Fernando Santos, ki je na klopi pustil Theofanisa Gekasa in Dimitrisa Salpingidisa.

Japonci so prevladovali v posesti žoge, vendar daleč stran od grških vrat. Prvi so zapretili Grki in sicer v enajsti minuti, ko je japonski vratar Kawashima ubranil nevaren poskus Panagiotisa Koneja, Japonci pa so vrnili osem minut kasneje, ko je pesti Orestisa Karnezisa ogrel Yuya Osaka. Isti igralec je bil še bližje v 21. minuti, ko je nevarno meril z leve strani, a je žoga za kakšen meter zletela mimo vrat. Naslednja priložnost je v 29. minuti pripadla Keisukeju Hondi, ki je zapretil s prostega strela, srečanje pa je dobilo nov zasuk osem minut kasneje, ko je salvadorški sodnik Joel Aguiler pokazal drugi rumeni karton veteranu Kostasu Katsouranisu, ki je tako z veliko verjetnostjo odigral svojo zadnjo tekmo na svetovnih prvenstvih. Grki so bili tudi z igralcem manj nevarni, saj so si le tri minute po izključitvi priigrali najlepšo priložnost v prvem delu igre, ko je po močnem strelu Vassilisa Torosidisa japonski vratar Kawashima žogo s skrajnimi močmi izbil v kot.

V drugem polčasu je bilo pričakovati japonsko ofenzivo, vendar pa najboljša azijska ekipa zadnjih let nikakor ni uspela vnovičiti številčne prednosti. Grki so pretili iz protinapadov in se v 60. minuti dokopali do lepe priložnosti za vodstvo, a je Kawashima po strelu Gekasa s kota žogo s skrajnimi močmi ubranil. Osem minut kasneje je Japonska zapravila najlepšo priložnost za zmago na tekmi. Kagawa, ki je v igro vstopil v drugem polčasu, je sijajno zaposlil Uchido na desni strani, po predložku slednjega pa je izkušeni Yoshito Okubo s približno petih metrov žogo poslal čez gol. Tri minute kasneje so je pred grškimi vrati nevarno poigraval branilec Dortmunda Sokratis Papastathopoulos, a je na njegovo srečo strel Uchide po izgubljeni žogi zletel mimo vrat. Sledil je še nevaren poskus Okuba s 30 metrov, tik pred koncem precej nezanimive tekme pa je s prostega strela z 18 metrov zapretil še Yasuhito Endo, a je Karnezis z dobrim posredovanjem še enkrat več preprečil najhujše.

Japonska se bo v zadnjem krogu skupinskega dela tekmovanja pomerila s Kolumbijo, ki si je že zagotovila napredovanje, Grke pa čaka obračun s Slonokoščeno obalo.