Uredništvo    29. junij 2010
Južna Amerika v četrtfinalu s štirimi

Paragvaj prvič v četrtfinalu

Paragvaj je na najslabši tekmi osmine finala po izvajanju enajstmetrovk ugnal Japonsko s 5:3 in se prvič v svoji zgodovini uvrstil med osem najboljših na svetu.
23.2.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Tshwane, Gledalcev: 36742, Sodnik: Franck De Bleeckere (BEL)
Keisuke Honda
Paragvaj: Justo Villar, Paulo Da Silva, Carlos Bonet, Claudio Morel Rodriguez, Antolin Alcaraz, Enrique Vera, Nestor Ortigoza (od 75. Edgar Barreto), Cristian Miguel Riveros, Roque Santa Cruz (od 94. Oscar Cardozo), Lucas Barrios, Edgar Benitez (od 60. Nelson Valdez).
Trener: Gerardo Martino
Japonska: Eiji Kawashima, Yuji Nakazawa, Yuichi Komano, Marcus Tulio Tanaka, Yuto Nagatomo, Yasuhito Endo, Daisuke Matsui (od 66. Shinji Okazaki), Yuki Abe (od 81. Kengo Nakamura), Makoto Hasebe, Keisuke Honda, Yoshito Okubo (od 106. Keiji Tamada).
Trener: Javier Aguirre
Na papirju bržkone najmanj atraktiven obračun osmine finala svetovnega prvenstva je v prvem polčasu v celoti gledano razočaral. Igra je večinoma potekala med obema kazenskima prostoroma, žogo pa so imeli dlje časa v svoji posesti Paragvajci, ki so si tudi priigrali nekaj več priložnosti kot Japonci. Po zadržanem začetku se je prva in obenem najlepša priložnost v 11. minuti ponudila Paragvajcem, ko se je ob slabem posredovanju japonske obrambe Lucas Barrios sam znašel pred japonskim vratarjem Kawashimo. Napadalec Dortmunda je streljal slabo, že nekaj minut kasneje pa bi kaj kmalu na lastni koži spoznal reklo "kdor ne da, dobi". Daisuke Matsui se je nenadoma odločil za strel iz več kot 25 metrov, močan strel pa je že premagal paragvajskega vratarja Justa Villarja, a na koncu končal v prečki. Preostanek prvega polčasa je bil manj razburljiv, omeniti velja le še poskus Roqueja Santa Cruza, ki je zletel mimo vrat.

Paragvaj Japonska Roque Santa Cruz

V drugem polčasu sta se obe ekipi še bolj zaprli, zato smo v nadaljevanju spremljali slabo in predvsem suhoparno nogometno predstavo, v kateri se je zdelo, da bi obe ekipi dvome o zmagovalcu še najraje rešili v sodnikovem podaljšku oziroma po izvajanju enajstmetrovk. Paragvajci so bili najbližje zadetku v 58. minuti, ko je po predložku z leve strani Claudio Morel z glavo streljal v roke japonskega vratarja Kawashime, Japonci pa so vrnili čez slabih deset minut, ko je po predložku iz kota branilec Tanaka za las zgrešil okvir vrat. Do izteka prvega polčasa tudi menjave niso dvignile ritma, odločitev pa je bila prenesena v podaljšek.

V dodatnih 30 minutah se slika na igrišču kaj dosti ni spremenila. V prvi polovici so Paragvajci sicer pokazali malce več želje, vendar pa je bilo napak pri oddajanju in sprejemanju žoge preprosto preveč, da bi bila japonska obramba postavljena pred težji preizkus. V drugih 15 minutah sta se obe ekipi očitno sprijaznili z enajstmetrovkami, kljub temu pa so imeli Japonci lepo priložnost za zmago, a je rezervist Keiji Tamada po prodoru v kazenski prostor slabo podal in Japonska je ostala brez zaključnega strela.

Prvič na letošnjem prvenstvu so zmagovalca tako odločili streli iz bele točke. Prvi so strele izvajali Paragvajci in svoje delo opravili brez napak. Vseh pet strelcev – Edgar Barreto, Lucas Barrios, Cristian Riveros, Nelson Valdez in Oscar Cardozo – je svoje delo opravilo brez napak, tragična osebnost tekme pa je postal japonski branilec Yuichi Komano, ki je v tretji seriji zadel prečko. Paragvaj se bo v četrtfinalu pomeril z zmagovalcem nocojšnjega "iberskega" derbija med Španijo in Portugalsko.