Uredništvo    1. julij 2014
Svetovno prvenstvo, osmina finala

Lisice padle šele v podaljških

Nemčija je šele v podaljških strla odpor Alžirije, ki se je v rednem delu igre junaško upirala trikratnim svetovnim prvakom. Za četrtfinale sta zadela Andre Schurrle in Mesut Ozil.
14.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio Beira-Rio, Porto Alegre, Gledalcev: 43063, Sodnik: Sandro Ricci (BRA)

1 : 0

2 : 0

2 : 1
Nemčija: Manuel Neuer, Benedikt Höwedes, Philipp Lahm, Shkodran Mustafi (od 76. Sami Khedira), Jerome Boateng, Per Mertesacker, Mesut Özil, Toni Kroos, Bastian Schweinsteiger (od 109. Christoph Kramer), Mario Götze (od 46. Andre Schürrle), Thomas Müller.
Trener: Joachim Löw
Alžirija: Rais M'Bohli, Rafik Halliche (od 97. Madjid Bougherra), Aïssa Mandi, Essaïd Belkalem, Sofiane Feghouli, Mehdi Mostefa, Saphir Taider (od 78. Yacine Brahimi), Mehdi Lacen, Faouzi Ghoulam, Islam Slimani, El Arbi Hillel Soudani (od 100. Abdelmoumene Djabou).
Trener: Vahid Halilhodžić
Za marsikoga najmočnejši preostali predstavnik Evrope na mundialu se je obračuna proti borbenim in neustrašnim Alžircem lotil kot veliki favorit, a je prvi polčas razkril, da je bil optimizem vendarle malce pretiran. Varovanci Vahida Halilhodžića so izjemno nevarno ogrožali vrata elfa, ki so bila zahvaljujoč nekaterim nepotrebnim izletom vratarja Manuela Neuerja in ne preveč čvrsti zadnji obrambi ogrožena precej večkrat od pričakovanj.

Prva takšna situacija se je zgodila že v deveti minuti, ko so Alžirci poslali dolgo žogo v protinapad, tam pa je Neuer skoraj naredil usodno napako, a je na nemško srečo žogo v zadnjem hipu izbil pred Islamom Slimanijem. V nadaljevanju polčasa so Nemci delovali precej nemirno, Alžirija pa je še naprej izkoriščala prostor v protinapadih in vnovič zapretila preko Sofiana Feghoulija, ki je prodrl v kazenski prostor, a je bila nemška obramba na mestu. Najlepšo alžirsko priložnost je v 19. minuti po novem bliskovitem protinapadu zapravil Faoudi Ghoulam, ki je z levico le za slab meter zgrešil okvir nemških vrat. V drugem delu prvega polčasa so Nemci vendarle zaigrali bolje, zapretili preko Tonija Kroosa in Mesuta Ozila, tri minute pred koncem polčasa pa zapravili najlepšo priložnost na tekmi. Po natančnem in močnem strelu Kroosa je alžirski vratar Mbolhi žogo izbil, do nje pa se je dokopal Mario Gotze, ki se sam znašel v sijajni priložnosti za zadetek, a je Mbolhi še enkrat reagiral odlično in preprečil nemško veselje. Nemčija je v celoti gledano v prvem polčasu igrala precej pod pričakovanji, Alžirija pa je dokazala, da se med šestnajstimi nikakor ni znašla po naključju.

V drugem polčasu je Nemčija prevladala, a v alžirskih vratih naletela na sijajno razpoloženega Raisa Mbolhija, ki je z odlično predstavo nemškim napadalcem močno grenil življenje. Silovita nemška ofenziva se je začela z nevarnim strelom rezervista Andreja Schurrleja, ki je močno poživil nemško igro, ter veliko priložnostjo Shkodrana Mustafija, ki je z glavo meril v Mbolhija. V 53. minuti so zapretili tudi Alžirci, ko je moral Philip Lahm v zadnjem hipu blokirati strel Soudanija, nova velika priložnost pa je sledila štiri minute kasneje, ko je Mbolhi s konicami prstov ubranil odličen strel Lahma. V zaključnih minutah so bili Alžirci znova podvrženi silnemu pritisku. V 80. minuti je Bastian Schweinsteiger z glavo slabo zaključil obetavno akcijo, dve minuti kasneje pa je Thomas Muller z glavo zapravil nemogoče in meril le v Mbolhija. Navala kar ni bilo konec, saj je imel prvi nemški strelec kmalu zatem še eno sijajno priložnost za zadetek, a je z zunanjim delom stopala meril mimo vrat.

V sodnikovem podaljšk relativno hiter zadetek Nemčije. Thomas Müller je bil v vlogi podajalca, v vlogi strelca pa Andre Schürrle. Vahid Halilhodžić je hitro menjal, da bi presekal šok v svoji ekipi, vendar brez pravega uspeha. Alžirci so psihično padli, pa tudi moči jim je počasi zmanjkovalo. Do konca podaljškov sta sicer padla še dva zadetka, Özil je povišal na 2:1, Alžirci pa so uspeli zabiti tudi častni zadetek.