Uredništvo    26. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina G, 3. krog

Sladek poraz Američanov

Nemčija je z novim zadetkom Thomasa Mullerja z 1:0 premagala Združene države Amerike, ki pa so se ob ugodnem razpletu tekme med Portugalsko in Gano vseeno uvrstile v osmino finala tekmovanja.
19.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena Pernambuco, Recife, Gledalcev: 41876, Sodnik: Ravšan Irmatov (UZB)
ZDA
0 : 1
ZDA: Tim Howard, Fabian Johnson, Omar Gonzalez, Matt Besler, Brad Davis (od 59. Alejandro Bedoya), Kyle Beckerman, Graham Zusi (od 84. DeAndre Yedlin), Jermaine Jones, Clint Dempsey, DaMarcus Beasley, Michael Bradley.
Trener: Jurgen Klinsmann
Nemčija: Manuel Neuer, Benedikt Höwedes, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels, Per Mertesacker, Mesut Özil (od 89. Andre Schürrle), Toni Kroos, Bastian Schweinsteiger (od 76. Mario Götze), Thomas Müller, Lukas Podolski (od 46. Miroslav Klose).
Trener: Joachim Löw
Pred obračunom med Združenimi državami Amerike in Nemčijo je bilo marsikje slišati takšne in drugačne teorije zarote. Ker bi obema reprezentancama za napredovanje odgovarjal remi, naj nobena od ekip ne bi kazala pretirane želje po zmagi, poleg tega pa sta oba selektorja, Joachim Low in Jurgen Klinsmann tudi dobra zasebna prijatelja, saj je nenazadnje prav Klinsmann Lowu odprl vrata nemške izbrane vrste. Poleg tega naj bi bile vremenske razmere v Recifeju povsem primerne za "prijateljski" remi, saj je v tem mestu močno deževalo, zaradi česar je celo obstajala bojazen, da tekma ne bi mogla biti odigrana. Skratka, teorij kolikor hočete.

Začetek tekme ni obetal takšnih predvidevanj. Nemci so hitro prevzeli nadzor in Američane stisnili na svojo igralno polovico, navkljub pritisku pa ameriški vratar Tim Howard ni imel težjega dela. Po dobrem nemškem začetku so Američani umirili igro in prvi nevarno zapretili, saj je strel Grahama Zusija v 22. minuti le za nekaj centimetrov zdrvel čez gol. Nemci so vrnili trinajst minut kasneje, ko si je na desni strani prostor izboril Mesut Ozil, a nato meril le v ameriškega vratarja. To je bilo bolj ali manj vse, kar smo videli v precej suhoparnem polčasu, v katerem je vse bolj dišalo po tem, da tako Nemcem kot Američanom delitev točk povsem ustreza.

V nadaljevanju je Joachim Low na igrišče poslal Miroslava Kloseja, ki je en zadetek oddaljen od tega, da sam postane najboljši strelcev SP vseh časov. Blizu temu podvigu je bil že kmalu po vstopu na igrišče, a je po predložku z leve strani z glavo meril mimo vrat. Nemci so odpor Američanov naposled strli v 58. minuti, ko je po akciji iz kota Per Mertesacker najprej odlično meril z glavo, po obrambi Howarda pa se je na robu kazenskega prostora dobro znašel Thomas Muller, ki se je s četrtim zadetkom na čelu lestvice strelcev mundiala izenačil z Lionelom Messijem in Neymarjem.

Po zanimivih uvodnih petnajstih minutah igre se je tekma vrnila v ritem, ki je zaznamoval prvi del igre. Dobre novice iz tekme v Brasilii so verjetno prišle na uho tudi igralcem obeh ekip, po bolj ali manj nezanimivem nogometu pa je sledila zanimiva končnica, v kateri se je Američanom ponudila izjemna priložnost za izenačenje, a je strel Alejandra Bedoye nemški kapetan Philip Lahm v zadnjem trenutku uspel blokirati.