Uredništvo    7. julij 2010
Tesno, a ne neprepričljivo

Španija vendarle v finalu

Španija je drugi finalist letošnjega svetovnega prvenstva! Furija je v polfinalu premagala Nemčijo, ki je tokrat igrala precej slabše od pričakovanj. Odločil je zadetek Carlesa Puyola.
18.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Durban, Gledalcev: , Sodnik: Kassai (Madžarska)

0 : 1
Nemčija: Manuel Neuer, Philipp Lahm, Arne Friedrich, Jerome Boateng, Per Mertesacker, Mesut Özil, Piotr Trochowski (od 62. Toni Kroos), Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Miroslav Klose, Lukas Podolski.
Trener: Joachim Löw
Španija: Iker Casillas, Sergio Ramos, Joan Capdevila, Gerard Pique, Carles Puyol, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Xabi Alonso (od 90. Carlos Marchena), David Villa (od 81. Fernando Torres), Pedro (od 86. David Silva).
Trener: Julen Lopetegui
Prvi favorit za končno zmago na svetovnem prvenstvu se je uvrstil v finale. Španska izbrana vrsta je po slabem začetku tega mundiala le pripraskala do finala, potem ko je v Durbanu mukoma strla odpor žilave Nemčije, ki pa je tokrat, roko na srce, malce razočarala, predvsem pa zaostala za visokimi pričakovanji. Španci so se v finale uvrstili po zadetku Carlesa Puyola!

Španski selektor Vicente Del Bosque je od prve minute v igro postavil Pedra, kar se je izkazalo za dobro potezo, kajti nogometaš Barcelone je Nemcem poleg Xavija povzročil obilo preglavic. Španci so tekmo začeli silovito, žogo so vzeli v svojo posest in gradili svojo tipično igro, Španci so bili v uvodnih minutah izjemno prodorni, vendar v zaključku akcij premalo konkretni. V bistvu smo v prvem polčasu videli precej malo pravega nogometa, pa tudi izjemno malo prekrškov. Prvo pravo priložnost so si Nemci priigrali v 32. minuti, ko je Ozil podal Trochwonskemu, a je Casillas žogo odbil v kot. Na naslednjo priložnost je bilo potrebno čakati do konca prvega polčasa, Ozil je vtekel v kazenski prostor Španije, Sergio Ramos ga je pričakal na očitno dovoljeni način, glanvi sodnik ni piskal ničesar.

Nemčija je v drugi polčas krenila odločneje, vendar so Španci na igrišču zopet kmalu vzpostavili premoč. Lepo priložnost so si priigrali v 58. minuti. Pedro je streljal z razdalje, Neuer je njegov strel odbil, nato pa so se Španci preprosto izgubili. Nemci so bili najbližje golu 11 minut pozneje, ko je "iz prve" poizkušal Toni Kroos, ki pa ni bil dovolj natančen.

Kazen za njegovo nezbranost sledila že kmalu. Španija je v 73. minuti zabila zadetek za finale. Po nekaj zaporednih akcijah so Španci končno le povedli, glede na priložnosti povsem zasluženo, po udarcu s kota. Xavi je podal v sredino kazenskega prostora, kjer se je z glavo najbolje znašel branilec Carles Puyol, ki je zadel za 1:0 in Nemce spravil v obup. V nadaljevanju smo videli predvsem igro proti golu Španije, ki pa ni prinesla ničesar. Nemci so "carinili" žogo, vendar izida niso uspeli izenačiti. V 82. minuti so imeli Španci izjemno priložnost za povišanje vodstva, vendar Pedro, ki se je "zavezal", ni podal Torresu za "čistih" 2:0. Nemci so se trudili, vendar nocoj razpoloženega Ikerja Casillasa niso uspeli resneje ogroziti. Ostalo je pri 1:0.