Uredništvo    13. junij 2012
Euro 2012, skupina B, 2. krog

Tulipani na robu izpada

Nemčija je zasluženo z 2:1 ugnala Nizozemsko, ki ima pred zadnjim krogom zgolj še teoretične možnosti za napredovanje v četrtfinale. Derbi z dvema zadetkoma odločil kdo drug kot Mario Gomez.
Messi št. 1, Ronalda niti med ...
Štadion: Harkov, Gledalcev: , Sodnik: Jonas Eriksson (ŠVE)

0 : 1

0 : 2
1 : 2

Nizozemska: Maarten Stekelenburg, Gregory Van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Jetro Willems, Nigel de Jong, Arjen Robben (od 83. Dirk Kuyt), Mark van Bommel (od 47. Rafael Van der Vaart), Ibrahim Afellay (od 46. Klaas-Jan Huntelaar), Wesley Sneijder, Robin van Persie.
Trener: Danny Blind
Nemčija: Manuel Neuer, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels, Mesut Özil (od 81. Toni Kroos), Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mario Gomez (od 73. Miroslav Klose), Thomas Müller (od 92. Lars Bender), Lukas Podolski.
Trener: Joachim Löw
Tradicionalni nizozemsko-nemški derbi je posul sol na rane Nizozemcev, ki so si porazom skorajda že zaprli vrata četrtfinala evropskega prvenstva. Nemci bodo proti Dancem lahko zaigrali neobremenjeno, medtem ko bodo Nizozemci morali upati na danski poraz in hkrati še premagati Portugalsko z vsaj dvema zadetkoma razlike.

Nizozemski selektor Bert Van Marwijk je zgolj malenkostno spremenil začetno enajsterico in sicer je v osrčju obrambne vrste namesto Rona Vlaara v ogenj poslal bolj izkušenega Jorisa Mathijsna.

Nizozemci so srečanje v Harkovu začeli z željo po hitrem zadetku, ki bi ga kmalu dosegli že v šesti minuti, ko se je po podaji Mathijsna sam pred vrati Manuela Neuerja znašel veliki dolžnik prve tekme Robin Van Persie, a meril slabo. Nekaj minut kasneje je Mesut Ozil z volejem z roba kazenskega prostora zadel vratnico, zadetek pa je padel v 24. minuti, ko je Bastian Schweinsteiger sijajno zaposlil Maria Gomeza, v nizozemski obrambi pa je z nastavljanjem ofsajd zanke zamudil Gregory Van der Wiel in posledično vplival na vodilni zadetek elfa. Enajst minut kasneje se je branilcu Holgerju Badstuberju ponudila sijajna priložnost za povišanje vodstva, le nekaj trenutkov kasneje pa je Bayernova naveza Muller-Schweinsteiger sijajno izigrala nizozemsko obrambo, piko na i pa z novim filigransko natančnim strelom postavil sijajni Gomez, ki se je na vrhu lestvice strelcev prvenstva izenačil z Rusom Alanom Dzagojevim. Nemci bi tik pred odmorom skorajda povedli že s 3:0, a je Stekelenburg z zadnjimi močmi preprečil avtogol Arjena Robbna.

John Heitinga Nizozemska

Nova priložnost za tretji zadetek in popoln potop do tega trenutka razglašenih Nizozemcev se je ponudila v 52. minuti, ko je v napad krenil branilec Mats Hummels, a je Stekelenburg z obrambo preprečil veselje nogometašu Borussie iz Dortmunda. Šest minut kasneje je Neuer s sijajno intervencijo zaustavil strel Robina Van Perseija, zvezdnik Arsenala pa se je za vse zapravljene priložnosti na prvih dveh tekmah vendarle odkupil v 73. ,inuti, ko je izigral nemško obrambo in z močnim strelom s približno 20 metrov premagal Neuerja.

Nizozemci so do izteka srečanja jalovo napadali in zaman iskali pot skozi čvrsto nemško obrambo, še posebej pa sta blestela centralna branilca Hummels in Boateng, ki sta hladnokrvno reševala vse količkaj nevarnejše akcije pred nemškimi vrati. Tik pred koncem srečanje bi Stekelenburg skorajda povsem pokvaril vtis z veliko napako pri lovljenju žoge, a je na njegovo srečo rezervist Miroslav Klose, ki je v 73. minuti zamenjal junaka srečanja Gomeza, zgrešil le za nekaj centimetrov.

Nemci so glede na tekmo proti Portugalski pokazali bistveno več in "uradno" najavili pohod na evropski prestol, aktualnim svetovnim viceprvakom pa voda dere v grlo in za četrtfinale po uvodnih porazih proti Danski in Nemčiji zdaj potrebujejo pravi mali čudež.