Uredništvo    18. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina B, 2. krog

Tulipani prvi v osmini finala

Nizozemska je na zanimivi tekmi polni preobratov s 3:2 premagala presenetljivo dobre Avstralce in si kot kot prva zagotovila napredovanje v izločilni krog. Robin Van Persie in Arjen Robben že pri treh golih.
17.4.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Estadio Beira-Rio, Porto Alegre, Gledalcev: 42877, Sodnik: Djamel Haimoudi (ALŽ)

0 : 1
1 : 1

2 : 1

2 : 2

2 : 3
Avstralija: Mathew Ryan, Jason Davidson, Matthew Špiranović, Ryan McGowan, Alex Wilkinson, Matt McKay, Mark Bresciano (od 51. Oliver Bozanić), Mile Jedinak, Thomas Oar (od 77. Adam Taggart), Mathew Leckie, Tim Cahill (od 69. Ben Halloran).
Trener: Ange Postecoglou
Nizozemska: Jasper Cillessen, Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Bruno Martins Indi (od 45. Memphis Depay), Daryl Janmaat, Nigel de Jong, Arjen Robben, Jonathan De Guzman (od 78. Georginio Wijnaldum), Daley Blind, Wesley Sneijder, Robin van Persie (od 87. Jeremain Lens).
Trener: Danny Blind
Avstralci so svojo reprezentanco na svetovno prvenstvo pospremili v prepričanju, da bodo socceroos v Braziliji doživeli popoln polom, vendar pa so se strahovi izkazali za precej pretirane. Avstralija je resda po prvih dveh tekmah še brez točk, kljub temu pa je predvsem z današnjo predstavo dokazala, da se na svetovnem prvenstvu ni znašla po naključju.

Nizozemci so srečanje začeli precej zadržano, kljub temu pa so prvo napako avstralske obrambe znali kaznovati. Alex Wilkinson je na sredini izgubil boj z Arjenom Robbnom, ki je v svojem slogu ušel avstralskim branilcem in stekel v kazenski prostor, kjer je z natančnim strelom v desni spodnji kot dosegel že svoj tretji zadetek na letošnjem mundialu. Vodstvo tulipanov je trajalo le slabo minuto. Avstralski branilec Ryan McGowen je skoraj s sredine "na blef" poslal predložek v kazenski prostor, tam pa se je do žoge dokopal Tim Cahill, jo zaustavil s prsmi ter z izjemnim volejem žogo zabil pod prečko ter dosegel enega najlepših zadetkov na letošnjem mundialu. V preostanku prvega polčasa so bili Avstralci boljši od favoriziranih Nizozemcev, ki po blesteči zmagi proti Španiji zagotovo niso pričakovali takšnega odpora njihovih današnjih tekmecev. V 31. minuti je po podaji izjemno prodornega Matthewa Leckieja Mark Bresciano zapravil sijajno priložnost za vodstvo, nekaj trenutkov kasneje pa se je v obetavni priložnosti znašel še branilec Matthew Špiranović, a je bil njegov strel prešibak za Jesperja Cillessena.

Drugi polčas je bil prava paša za oči. Po odlični obrambi Matthewa Ryana po strelu Wesleyja Sneijderja se je Avstralcem v 53. minuti ponudila čudovita priložnost za prvo vodstvo na tekmi. Daryl Janmaat je v kazenskem prostoru igral z roko, česar alžiriski sodnik Djamal Hamouidi ni spregledal. Z bele točke je bil natančen Mile Jedinak, ki je tako nadaljeval s trendom uspešnih izvajanj enajstmetrovk na letošnjem svetovnem prvenstvu.

Avstralsko vodstvo je trajalo vsega pet minut. Po zmedi v obrambni je vrsti je rezervist Memphis Depay, mladi veleup PSV iz Eindhovna, asistiral Robinu Van Persieju, ki je z natančnim strelom pod prečko izenačil strelski dosežek soigralca Robbna in Nemca Thomasa Mullerja. V 67. minuti je imela Avstralija novo veliko priložnost za vodstvo s 3:2, a je po podaji Oara Leckie s prsmi nespretno meril proti vratom Cillessena, ki je strel zlahka ujel. Slaba reakcija se je izkazala za usodno – le minuto kasneje se je v avstralski obrambi pojavila luknja, kar je Depay s strelom z razdalje znal izkoristiti in ob slabem posredovanju avstralskega vratarja Nizozemcem priigral zmago s 3:2.