Uredništvo    18. junij 2016
Evropsko prvenstvo, skupina F, 2. krog

Avstrija pokvarila Ronaldov večer

Portugalska in Avstrija tudi po drugi tekmi ostajata brez zmage, potem ko sta se favoritinji skupine F v Parizu razšli brez zadetkov (0:0). Cristiano Ronaldo ob rekordnem nastopu zapravil 11-metrovko.
5.8.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Parc des Princes, Gledalcev: , Sodnik: Nicola Rizzoli (ITA)
Portugalska: Rui Patrício, Raphaël Guerreiro, Ricardo Carvalho, Pepe, Joao Moutinho, Vieirinha, Nani (od 89. Rafa Silva), William Carvalho, André Gomes (od 83. Eder), Ricardo Quaresma (od 71. Joao Mario), Cristiano Ronaldo.
Trener: Fernando Santos
Avstrija: Robert Almer, Christian Fuchs, Sebastian Prödl, Florian Klein, Martin Hinteregger, David Alaba, Stefan Ilsanker (od 87. Kevin Wimmer), Julian Baumgartlinger, Marko Arnautović, Marcel Sabitzer (od 85. Lukas Hinterseer), Martin Harnik.
Trener: Marcel Koller
Dvoboj Avstrije in Portugalske je bil po žrebu evropskega prvenstva programiran za odločanje o prvem mestu v skupini F, toda po presenetljivem prvem krogu in skupno le eni točki za oba favorita je bilo hitro jasno, da bo Park princev gostil zelo pomemben obračun v boju za osmino finala. Cristiano Ronaldo je po remiju z Islandijo polnil časopisne stolpce s kritikami na račun otočanov, v Parizu pa je bilo, morda celo na zelenici njegovega bodočega kluba Paris Saint-Germaina, vse v znamenju rekordnega 128. nastopa, s katerim je  z vrha večne lestvice izrinil legendarnega Luisa Figa. Figo je sedel v častni loži med ostalimi pomembneži, tam je bil tudi nekdaj najboljši strelec reprezentance in bivši napadalec domačega PSG Pedro Pauleta, medtem ko je portugalski selektor Fernando Santos za derbi skupine pripravil kar nekaj sprememb.

William Carvalho in Ricardo Quaresma sta začela v sistemu, ki je proti koncu polčasa veliko bolj spominjal na 4-3-3, pri Avstriji pa je izključenega Aleksandra Dragovića nadomeščal Sebastian Prödl, manjkal je tudi poškodovani ideolog igre Zlatko Junuzović, zato so severni slovenski sosedje začeli z Davidom Alabo na položaju "desetice", Stefan Ilsanker pa je zavzel njegovo mesto na položaju zadnjega vezista. Priložnost v konici napada je namesto Marca Janka dobil Marcel Sabitzer in prvi minuti dvoboja sta v spet izvrstnem vzdušju, ki so ga pripravili navijači obeh moštev, pripadli favoritom Portugalcem. Robert Almer je moral nevarno podajo na drugo vratnico izbiti izpod svoje prečke, a so Avstrijci dogovorili s še veliko nevarnejšo akcijo. Sabitzer je podajal z desnega boka, Martin Harnik pa je skorajda povsem sam z nekaj metrov zgrešil z neprepričljivim strelom z glavo.

Portugalci so srečno ušli hitremu zaostanku in od tedaj naprej povsem zagospodarili na zelenici. Najprej je Nani v šesti minuti za ogrevanje poskusil z glavo, ko se je žoga po dolgi akcij malce srečno odbila do nekdanjega člana Manchester Uniteda, ki Almerja niti ni resneje preizkusil. Veliko bolj nevaren je bil zvezdnik Fenerbahčeja v 12. minuti, ko je po hitrem izvajanju avta Ronalda prišel mimo Prödla, a ga je v situaciji iz oči v oči malce z leve ustavil Almer, Vieirinha pa je v nadaljevanju akcije s precejšnje razdalje avstrijskega vratarja prisilil v še eno lepo razdaljo ob njegovi desni vratnici.

Novi član Borussie Dortmunda Raphaël Guerreiro je v 22. minuti odigral dvojno podajo in v sredini pripravil izvrstno priložnost Ronaldu, ki pa je žogo z udarcem z notranjim delom stopala "na prvo" poslal mimo gola. Portugalci so resno trkali na avstrijska vrata in Andre Gomes je v 29. minuti podal z leve strani, Nani pa je pozabljen s strani nasprotne obrambe z glavo zadel vratnico, Joao Moutinho je odbitek poskušal poslati v mrežo z roba kazenskega prostora, a je žoga poletela tik nad prečko. Ronaldo ni bil preveč razpoložen, a je ostajal nevaren: v 35. minuti je z glavo meril preveč blizu Almerja, italijanski sodniki na čelu z Nicolo Rizzolijem pa so ga sicer ustavili s sporno dosojenim prepovedanim položajem.

Že prej je zvezdnik Real Madrida imel lepo priložnost za strel z roba kazenskega prostora, a je preveč odlašal in avstrijski branilci so ga s hitrim blokom ustavili v zadnjem hipu. Quaresma je v zaključku polčasa po nepopolno razčiščeni podaji iz kota z glavo zaposlil Ronalda v sredini kazenskega prostora, Madeirčan pa z volejem spet ni resneje preizkusil Almerja z ugodnega položaja. Avstrijci so polčas zaključili brez strela v okvir vrat, toda Alaba je bil s podajo s prostega strela zelo nevaren v 41. minuti, ko ga je blizu roba kazenskega prostora in črte golavta zrušil Pepe. Član Bayerna je sam silovito udaril oziroma podajal na drugo vratnico, kjer je Vieirinha žogo izbil pred Martinom Hintereggerjem in najbrž rešil zadetek.

Drugi polčas se je začel obetavno za Avstrijce, Stefan Ilsanker je nemudoma preizkusil Ruija Patricia z velike razdalje, a nato je pobudo spet prevzela ekipa v rdečem. V dobri minuti je bil Ronaldo dvakrat blizu, najprej ga je s hitrim "izletom" iz zadnje vrste zaposlil Pepe, strel klubskega soigralca z levico pa je pri tleh izvrstno ustavil Almer. Avstrijci so nato še zaspali po podaji iz kota, a je bil Almer spet na mestu po strelu z glavo Ronalda, ki je imel odločno preveč prostora za skok. Avstrijska klop se je odzvala z morda presenetljivo menjavo, Alabo je na zelenici od 65. minute nadomeščal Alessandro Schöpf, Ronaldo pa je prek vrat poslal še en prosti strel z obetavnega položaja.

Santos je v 71. minuti potegnil prvo potezo, Quaresmo je zamenjal z Joaom Mariom, ki je bil po dolgi žogi takoj nevaren, toda njegov volej je z okoli 15 metrov zadel belo-črni blok. Avstrija je "visela" in v 78. minuti so Portugalci z Ronaldom dočakali svojo veliko priložnost: Hinteregger je zaostal za zvezdnikom svetovnega nogometa in ga pred vrati podrl, medtem ko je čakal na podajo Guerreira in Rizzoli je pokazal na belo točko. Ronaldo je imel priložnost, da z zadetkom postane prvi nogometaš v zgodovini, ki bi mu uspelo zadeti na kar sedmih velikih tekmovanjih, a je v slogu Juanfrana v finalu Lige prvakov svoj strel z enajstih metrov poslal v vratnico, Gomes pa je nato meril prek vrat.

Napadalec Eder in napadalni vezist Rafa Silva sta bila zadnja izbora selektorja Santosa za zaključek tekme. Ronaldo je v 85. minuti sicer uspel zatresti mrežo Almerja s prekrasnim strelom z glavo, a je bil v trenutku podaje s prostega strela v prepovedanem položaju. Portugalci se zadetku niso več približali in z drugo osvojeno točko, Avstrija je osvojila svojo prvo na letošnjem Euru, sta obe ekipi napovedali infarkten zaključek skupinskega dela.