Uredništvo    23. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina G, 2. krog

Varela rešil Portugalsko

Portugalci so bili tik pred tem, da zapustijo svetovno prvenstvo, saj so proti Američanom zaostajali prav do konca tekme, nato pa je zadetek Silvestra Varele spremenil zadeve. Z zmago gredo lahko naprej.
12.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena Amazonia, Manaus, Gledalcev: 40123, Sodnik: Nestor Pitana (ARG)

0 : 1
1 : 1

2 : 1

2 : 2
ZDA: Tim Howard, Fabian Johnson, Geoff Cameron, Matt Besler, Kyle Beckerman, Graham Zusi (od 90. Omar Gonzalez), Alejandro Bedoya (od 72. DeAndre Yedlin), Jermaine Jones, Clint Dempsey (od 87. Chris Wondolowski), DaMarcus Beasley, Michael Bradley.
Trener: Jurgen Klinsmann
Portugalska: Beto, Bruno Alves, Ricardo Costa, Joao Pereira, Nani, Raul Meireles (od 69. Silvestre Varela), Miguel Veloso, Andre Almeida (od 46. William Carvalho), Joao Moutinho, Helder Postiga (od 16. Eder), Cristiano Ronaldo.
Trener: Fernando Santos
Portugalska je po debaklu proti Nemčiji nocoj v Manausu popravljala vtis proti Združenim državam Amerike, ki so prvenstvo začele s pomembno zmago proti Gani. Portugalski selektor Paolo Bento je po tekmi z Nemčijo izgubil Fabia Coentraa, Huga Almeido (poškodbi) in Pepeja (kazen), zaradi česar so nocoj srečanje začeli Andre Almeida, Helder Postiga in Ricardo Costa. Nov je bil tudi vratar in sicer je Ruija Patricia po neprepričljivi predstavi proti Nemcem zamenjal izkušenejši Beto.

Portugalci so že kmalu po začetku tekme dobili nenadejano darilo ameriške obrambe. V peti minuti je po predložku Almeide ameriški vezist Kyle Beckerman žogo nespretno odbil na noge Luisu Naniju, ki se je povsem neoviran znašel pred Timom Howardom. Član Manchester Uniteda je imel dovolj časa, da je počakal na reakcijo Howarda in nato z močnim strelom pod prečko zanesljivo zadel v polno.

Po hitrem vodstvu so pobudo prevzeli Američani, pri katerih je bil še posebej aktiven napadalec Clint Dempsey. Kapetan ZDA je pretil iz prostih strelov in udarnih protinapadov, praviloma pa so vsi njegovi poskusi leteli mimo portugalskih vrat oziroma v naročje Beta. V 23. minuti je z razdalje zapretil še Michael Bradley, po obdobju precej klavrne portugalske igre, v kateri je bilo opazno tudi veliko število tehničnih napak, pa bi konec prvega dela Portugalcem skoraj prinesel novo veselje. Nani je z z močnim strelom z razdalje zadel vratnico, žogo pa se je odbila na noge rezervistu Ederju, ki bi zanesljivo dosegel zadetek, če ne bi Howard s fantastično obrambo žogo s skrajnimi močmi odbil v kot.

V drugem polčasu so Američani začeli izkoriščati svojo pobudo na igrišču. Bradley je bil prvi z lepo priložnostjo, streljal je s kakšnih osmih metrov, Ricardo Costa pa je žogo prisebno izbil. Američani so še kar pretili, tokrat preko Dempseyja. Nogometaši ZDA so igrali zelo dobro in so redno prihajali pred kazenski prostor Portugalske. Gol je visel v zraku in v 64. minuti so ga Američani tudi dosegli, zadel je Jermaine Jones. Portugalci so se po prejetem golu prebudili in začeli resno napadati. Njihovi napadi so bili jalovi, saj pravega zaključka ni bilo.

Američani pa so prežali na protinapade. Desna stran je bila nocoj močnejša stran Američanov, Yedlin je v 81. minuti prodrl, Bradley in Zusi pa sta nato skreirala zadetek za vodstvo ZDA. Portugalci so do izteka rednega dela tekme poizkusili s pritiskom, vendar brez pretirane nevarnosti za ZDA. Nato pa šok. Globoko v sodnikovem podaljšku je Cristiano Ronaldo lepo našel Silvestra Varelo, ki je zadel za 2:2 in Portugalce ohranil v igri za preboj v izločilne boje.