Uredništvo    13. junij 2016
Euro 2016

Pique prebil češki bunker

Dolgo in vztrajno so se Čehi branili proti Špancem, ki so bili potrpežljivi. Prežali so z vseh strani, poizkušali in utrujali nasprotnika. Svoj trenutek so dočakali v 87. minuti, ko je Čehe matiral dvojec Iniesta - Pique.
30.9.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Stadium Municipal, Gledalcev: , Sodnik: S. Marciniak (POL)

1 : 0

Španija: David De Gea, Sergio Ramos, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Jordi Alba, David Silva, Juanfran, Cesc Fabregas (od 70. Thiago Alcantara), Nolito (od 82. Pedro), Alvaro Morata (od 62. Aritz Aduriz).
Trener: Julen Lopetegui
Češka: Petr Čech, Tomaš Sivok, Theodor Gebre Selassie (od 86. Josef Sural), Pavel Kaderabek, David Limbersky, Roman Hubnik, Vladimir Darida, Ladislav Krejči, Tomas Rosicky (od 88. David Pavelka), Jaroslav Plašil, Tomas Necid (od 75. David Lafata).
Trener: Karel Jarolim
Aktualni evropski prvaki Španci so obrambo pred štirimi leti osvojenega naslova začeli v Toulousu, proti Čehom. Vicente Del Bosque je na gol postavil Davida De Geo in tako razrešil vratarsko dilemo. Čuvaj mreže v prvem polčasu ni imel veliko dela. Čehi so v uvodu sicer pokazali zobe in se postavili čvrsto, Španci pa so po priložnosti Alvara Morate v 16. minuti prevzeli pobudo. Napadalec Juventusa je drugič zapretil v 29. minuti, z diagonalnim strelom po tleh, ki pa je bil premalo natančen. Sergio Busquets je skušal uprizoriti strel Luke Modrića z včerajšnje tekme, vendar ni bil dovolj natančen. Pred odhodom na odmor smo videli še strel Andresa Iniesta v 39. minuti ter dve dobri posredovanji Petra Čecha v 40. in 42. minuti. Čehi so na gol udarili le enkrat, v 45. minuti je to storil Necid, toda De Gea ni dovolil presenečenja.

Takoj na začetku drugega polčasa so Španci resno ogrožali gol Petra Čecha. Izkušeni vratar je obe situaciji mirno razrešil v svoj prid, Morata in Ramos pa sta zapravila lepi priložnosti za vodstvo v polju precej boljše Španije. Hubnik je v 57. minuti lovil visoko žogo, ki je letela pred gol, ni je dobro zadel, v nasprotnem primeru bi španska obramba verjetno imela velike težave. Iniesta je v 60. minuti "vrnil" s strelom po tleh, toda Čech ni bil resneje ogrožen. Je pa bil zato ogrožen De Gea, in sicer v 65. minuti, ko je žogo na golovi črti izbijal Cesc Fabregas! Jordi Alba je pet minut pozneje lepo vtekel v kazenski prostor Češke, z visoko in precizno podajo ga je lepo našel David Silva. Zdelo se je, da bo Alba z žogo direktno pred Čechom, a jo je preslabo sprejel. Silva je v 76. minuti poizkušal še sam, toda bil je premalo natančen.

Španija je iz minute v minuto bolj pritiskali, poizkušala prebiti po levi in po desni strani. Potrpežljivo. To se jim je tudi obrestovalo. Andres Iniesta je podal v kazenski prostor, tam pa se je dobro znašel njegov klubski soigralec Gerard Pique, ki je zadel za 1:0. To je bilo na koncu tudi dovolj za zmago, a še prej so se Španci malo stresli, kajti Darida je v 92. minuti z močnim strelom kar malce presenetil, toda De Gea je njegov strel ubranil in Španija se je veselila svoje prve zmage na tem prvenstvu.