Uredništvo    13. junij 2014
SP, skupina B, 1. krog

Španska apokalipsa

Španska reprezentanca je kot trop zbeganih bikov padala v pasti nizozemskih matadorjev in doživela največjo katastrofo v eri "tiki-take". Sijajni tulipani so svetovne prvake ponižali kar s 5:1!
27.3.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Itaipava Arena Fonte Nova, Gledalcev: 48173, Sodnik: Nicola Rizzoli (ITA)
Španija: Iker Casillas, Sergio Ramos, Gerard Pique, Cesar Azpilicueta, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Xabi Alonso (od 64. Pedro), Jordi Alba, David Silva (od 78. Cesc Fabregas), Diego Costa (od 63. Fernando Torres).
Trener: Julen Lopetegui
Nizozemska: Jasper Cillessen, Ron Vlaar, Stefan de Vrij (od 77. Joël Veltman), Bruno Martins Indi, Daryl Janmaat, Nigel de Jong, Arjen Robben, Jonathan De Guzman (od 62. Georginio Wijnaldum), Daley Blind, Wesley Sneijder, Robin van Persie (od 79. Jeremain Lens).
Trener: Danny Blind
Prvič v zgodovini svetovnih prvenstev se je ponovitev finalne tekme prejšnjega turnirja zgodila v prvem krogu naslednjega. Na nocojšnji tekmi v Bahii, kjer je presenetljivo na tribunah samevalo kar precej sedežev, se je predstavilo kar enajst nogometašev, ki so zaigrali v finalu pred štirimi leti – kar sedem iz španskih ter štirje iz nizozemskih vrst.

Španski selektor Vicente Del Bosque je srečanje začel s ta hip najmanj priljubljenim nogometašem v Braziliji Diegom Costo, ki je tako v svojem tretjem nastopu za La Rojo debitiral na svetovnih prvenstvih. V nizozemskih vrstah je svoj osebni jubilej slavil Wesley Sneijder, ki je odigral 100. tekmo v izbrani vrsti.

Na prvo priložnost gledalci niso čakali dolgo. V osmi minuti je Arjen Robben sijajno zaposlil Sneijderja, ki je sam krenil proti vratom Ikerja Casillasa, a je španski vratar z zbrano reakcijo preprečil hitro vodstvo tulipanov. Dve minuti kasneje je z razdalje zapretil Andres Iniesta, a je njegov poskus zletel čez gol. V 25. minuti je sledila akcija, ki bo znova burila duhove: Španija je prebila nizozemsko obrambo, v kazenskem prostoru pa je po preigravanju Diega Coste sodnik Nicola Rizzoli dosodil prekršek Stefana de Vrija in pokazal na belo točko. Tudi ta enajstmetrovka še zdaleč ni bila povsem "čista", izkušeni Xabi Alonso pa je darilo izkoristil in z natančnim strelom v lepi spodnji kot premagal Jesperja Cillesena. Sledila je igra med obema kazenskima prostoroma z vse večjo pobudo Špancev in nato razburljiv zaključek. V 43. minuti je Iniesta sijajno podal Davidu Silvi, ki je v obračunu z oči v oči tako kot ob začetku tekme Sneijder zapravil veliko priložnost za zadetek. Le nekaj trenutkov kasneje je Nizozemska izenačila. Daley Blind je z leve strani poslal visok predložek pred gol, ob prepočasni reakciji Sergia Ramosa pa je Robin Van Persie z velike razdalje žogo zadel z glavo in mojstrsko izenačil na 1:1.

Arjen Robben Nizozemska

Polčas španske velesramote
Težko je najti besede, ki bi opisale, kaj se je dogajalo s Španijo v drugih 45 minutah obračuna v Salvadorju v provinci Bahia. Sramota, razpad sistema, ponižanje, apokalipsa in najbrž vse to, kar niti v nočni mori ni doživljal noben navijač reprezentance, ki je v zadnjih šestih letih rušila vse pred seboj. Polčas se je začel spodbudno za Špance, saj je Iniesta že v peti minuti nevarno meril proti vratom Cilessena. Dve minuti kasneje je udaril Arjen Robben v svoji najboljši obliki. Po novi podaji odličnega Blinda in Robben v svojem slogu izigral tako Gerarda Piqueja kot Sergia Ramosa in mojstrsko zadel za 2:1. Osem minut kasneje je prvič zadišalo po španski katastrofi, a je tokrat Špance po fantastičnem strelu Van Persieja rešila prečka.

V 65. minuti je Nizozemska dosegla zadetek, ki je dokončno prelomil tekmo. Po predložku z leve strani je ob drugi vratnici Stefan de Vrij preskočil Cesarja Azpilicueto in zadel za 3:1, Španci pa so besno protestirali pri sodniku Rizzoliju, saj so bili prepričani, da je pred zadetkom Van Persie storil prekršek nad Ikerjem Casillasom. Po tretjem zadetku Oranje je sledilo obdobje igre, v katerem so Nizozemci igrali kot svetovni superprvaki, Španci pa kot eksoti, ki se prvič spoznavajo z veličino velikih turnirjev.

Debakel Casillasa in Ramosa
Iker Casillas in Sergio Ramos, velika junaka zmage Reala v Ligi prvakov, verjetno v karieri še nista odigrala tako slabe tekme kot nocoj. V 72. minuti je Casillas nerodno izbil žogo in podaril zadetek Robinu Van Persieju, nič manj sramoten pa ni bil zadetek, ki ga je osem minut kasneje dosegel Arjen Robben. Ta je kot brzovlak po dolgi podaji prehitel Ramosa, nato izkoristil novo neumnost Casillasa in mojstrsko zadel v prazno mrežo za neverjetnih 5:1. Tri minute pred koncem srečanja je Casillas malce popravil vtis z dvema izjemnima paradama ob strelih rezervista Wijnalduma in neustavljivega Robbna, v sodnikovem podaljšku pa je špansko katastrofo dopolnil še Fernando Torres, ki je z nespretno potezo zapravil priložnost, da bi Španija vsaj v rezultatskem smislu malce ublažila debakel, po katerem je vrednost španskih delnic za naslov svetovnega prvaka strmoglavila tako kot pred leti finančni trgi na Wall Streetu.