Uredništvo    11. junij 2016
Evropsko prvenstvo, skupina A, 1. krog

Albanija debitirala s porazom

Stari slovenski znanci Švicarji so z zgodnjim zadetkom branilca Fabiana Schärja premagali Albanijo, ki je imela na svojem krstnem nastopu na evropskih prvenstvih priložnost tudi za točko. Blestel vratar Etrit Berisha.
9.11.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Stade Bollaert-Delelis, Gledalcev: 40000, Sodnik: Carlos Velasco (ŠPA)
Albanija: Etrit Berisha, Ansi Agolli, Mergim Mavraj, Elseid Hysaj, Ermir Lenjani, Lorik Cana, Taulant Xhaka (od 62. Ergys Kace), Burim Kukeli, Amir Abrashi, Odise Roshi (od 74. Sokol Cikalleshi), Armando Sadiku (od 82. Shkelzen Gashi).
Trener: Giovanni De Biasi
Švica: Yann Sommer, Stephan Lichtsteiner, Johan Djourou, Ricardo Rodríguez, Fabian Schär, Valon Behrami, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri (od 89. Gelson Fernandes), Blerim Džemaili (od 76. Fabian Frei), Haris Seferović, Admir Mehmedi (od 63. Breel Donald Embolo).
Trener: Vladimir Petković
Drugi obračun prvega kroga tekmovanja v skupini A ni razočaral. Favorizirana Švica je ob seštevku vseh priložnosti zasluženo premagala debitantko na prvenstvih Albanijo, ki pa je imela navkljub podrejeni vlogi - poleg tega je skoraj eno uro igrala z igralcem manj  v polju - dovolj priložnosti za svoj prvi zadetek na evropskih prvenstvih in morebitno prvo točko.

Srečanje v Lensu se je  začelo po željah Švicarjev. Že v peti minuti je po predložku iz kota najvišje skočil branilec Fabian Schär, ki je z glavo premagal albanskega vratarja Etrita Berisho. Nedolgo zatem je imel švicarski napadalec Haris Seferovič priložnost za povišanje vodstva, a danes njegove merilne naprave - kot se je izkazalo tudi v nadaljevanju tekme - niso bile dobro nastavljene. Albanija se je v nadaljevanju otresla pritiska in si po pol ure igre priigrala veliko priložnost za izenečenje, ko je sam pred švicarskega vratarja Yanna Sommerja stekel napadalec Armando Sadiku. Sommer je njegov strel ubranil, šest minut kasneje pa je sledil nov pomemben trenutek in sicer izključitev albanskega kapetana Lorika Cane. Branilec Nantesa je slabo pokril Seferovića, ki bi sam stekel proti golu, če Cana ne bi z roko zaustavil napada. Sodnik Carlos Velasco iz Španije mu je upravičeno pokazal drugi rumeni karton, v akciji, ki je sledila iz prostega strela pa je Blerim Džemaili, eden od petih švicarskih članov začetne enajsterice z albanskimi koreninami, zadel vratnico. Do konca polčasa se je še ena priložnost ponudila Seferović, ki je svoj festival zapravljenih zicerjev nadaljeval z novim strelom v naročje Etrita Berishe.

V osmi minuti nadaljevanja je po levi strani znova pobegnil Seferović, stekel pred Berisho, a vnovič zatajil pri zaključnem strelu in zapravil že svojo tretjo veliko priložnost. Albanski selektor Giovanni De Biasi je nedolgo zatem zamenjal besnega branilca Taulanta Xhako, brata Švicarja Granita Xhake, in v ogenj poslal bolj ofenzivno naravnanega Ergyja Kaceja. V 66. minuti je Seferović zapravil že svojo četrto veliko priložnost, v 75. minuti pa je čez gol meril še rezervist Breel Embolo. Po številnih zapravljenih priložnostih Švicarjev so na svoj račun prišli tudi Albanci. V 76. minuti je Eldeid Hysay lepo zaposlil Sadikuja, ki je z desne strani meril v zunanji del mreže, Albanci pa bodo najbolj obžalovali dogodek iz 87. minute tekme, ko je po podaji Abrashija rezervist Shkelzen Gashi čist sam in neoviran stekel pred Sommerja, ki je s fantastičnim refleksom žogo izbil v kot in poskrbel, da bo Švica v nadaljevanja turnirja vstopila veliko bolj razbremenjena.