Uredništvo    14. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina D

Kostarika šokirala Urugvaj!

Svetovno prvenstvo postaja vse bolj zanimivo! Kostarika, papirnati avtajder skupine smrti, je z izjemno predstavo povsem zasluženo s 3:1 premagala južnoameriškega velikana Urugvaja.
Mehika v zaključku strla Urug...
Štadion: Estadio Castelao, Gledalcev: 58679, Sodnik: Felix Brych (NEM)
Urugvaj: Fernando Muslera, Martin Caceres, Diego Godin, Diego Lugano, Maxi Pereira, Egidio Arevalo Rios, Walter Gargano, Cristian Rodriguez, Christian Stuani, Edinson Cavani, Diego Forlan.
Trener: Oscar Washington Tabarez
Kostarika: Keylor Navas, Junior Diaz, Cristian Gamboa, Giancarlo González, Michael Umaña, Oscar Duarte, Celso Borges, Yeltsin Tejeda, Joel Campbell, Bryan Ruiz, Cristian Bolanos Navarro.
Trener: Jorge Luis Pinto
Po aktualnih svetovnih prvakih Špancih se je na kolenih presenetljivo in povsem nepričakovano danes znašel še dvakratni svetovni prvak Urugvaj, ki je v Fortalezi naletel na sijajno ekipo Kostarike, ki je tako kot včeraj Nizozemska v drugem polčasu z izjemno predstavo povsem zasluženo osvojila zgodovinski skalp.

Začetek prvega polčasa je obetal preračunljivo igro, v kateri je imel Urugvaj pričakovano začetno pobudo. Prva priložnost se je Los Celestes ponudila v 16. minuti, ko je Edinson Cavani v sebi neznačilnem slogu žogo nerodno zgrešil in z ugodnega položaja meril krepko mimo vrat. Osem minut kasneje je nemški sodnik Felix Brych dosodil prvo upravičeno enajstmetrovko na letošnjem svetovnem prvenstvu. Kostariški branilec Junior Diaz je po nepotrebnem z rokami zadržal Diega Lugana in zakrivil najstrožjo kazen, ki jo Cavani z izjemno natančnim in močnim strelom v desni spodnji kot ni zapravil. Tri minute kasneje je z razdalje skoraj presenetil izjemno razigrani kostariški dragulj Joel Campbell, Kostarika pa je bila še bližje izenačenju v 31. minuti tekme, ko je po predložku s prostega strela Giancarlo Gonzalez le za nekaj centimetrov zgrešil okvir vrat. Sledila je še priložnost Christiana Bolanosa, Urugvaj pa bi tik pred koncem prvega dela skoraj prišel do vodstva z 2:0, a je kostariški vratari Keylor Navas z bravuroznim posredovanjem preprečil zadetek Diegu Forlanu.

Zaključek prvega polčasa je sijajno napovedal nadaljevanje drugega, v katerem so se Kostaričani povsem potresli začetne treme in z izjemno predstavo osupnili ves svet. Urugvajske težave so se na obzorju pojavile že v 51. minuti, ko je Oscar Duarte z glavo skorajda premagal Fernanda Muslero, pred njihova vrata pa so prispele tri minute kasneje, ko je po prodoru Borgesu Campbell mojstrsko zaustavil žogo in poskrbel za izenačenje. Tri minute kasneje so Urugvajci doživeli nov šok. Po novem natančnem predložku Bolanosa je kostariški "nebeški skakalec" Duarte prelisičil Christiana Stuanija ter s težkega položaja Kostariko popeljal v senzacionalno vodstvo. In to še zdaleč ni bilo vse!

Campbell, član Arsenala, ki je v minuli sezoni že opozoril nase z odličnimi predstavami v majici Olympiacosa, je vnovič zapretil v 64. minuti, ko mu je le nekaj centimetrov preprečilo pravi evrogol. Kostaričani so največjo zmago v svoji zgodovini zapečatili šest minut pred koncem tekme, ko je po fantastični asistenci najboljšega igralca tekme Campbella hladnokrvno zadel še rezervist Manuel Urena, ki je le dve minuti prej vstopil na igrišče. Urugvajci so klavrno podobo dopolnili v četrti minuti sodnikovega podaljška, ko je branilec Maxi Pereira brcnil Campbella ter si upravičeno prislužil prvi rdeči karton na letošnjem svetovnem prvenstvu,.