Uredništvo    17. junij 2014
Svetovno prvenstvo, skupina G

Američani vrnili milo za drago

ZDA so se Gancem odkupile za boleč poraz v osmini finala SP v Južni Afriki in prvenstvo v Braziliji začele s pomembno zmago. Ganci zapravili morje lepih priložnosti, Clint Dempsey zadel že po 31 sekundah.
22.11.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Arena das Dunas, Natal, Gledalcev: 39760, Sodnik: Jonas Eriksson (ŠVE)
1 : 2
ZDA
Gana: Adam Kwarasey, Daniel Opare, John Boye, Jonathan Mensah, Mohammed Rabiu (od 71. Michael Essien), Sulley Ali Muntari, Kwadwo Asamoah, Asamoah Gyan, Jordan Ayew (od 59. Kevin-Prince Boateng), Andre Ayew, Christian Atsu (od 78. Albert Adomah).
Trener: Akwasi Appiah
ZDA: Tim Howard, Fabian Johnson, Geoff Cameron, Matt Besler (od 46. John Anthony Brooks), Kyle Beckerman, Alejandro Bedoya (od 77. Graham Zusi), Jermaine Jones, Clint Dempsey, DaMarcus Beasley, Michael Bradley, Jozy Altidore (od 23. Aron Johannsson).
Trener: Jurgen Klinsmann
Natal v provinci Rio Grande do Norte je po Kamerunu in Mehiki nocoj gostil še nogometaše Gane in Združenih držav Amerike, katerima v skupini z evropskima velikanoma Nemčijo in Portugalsko pripada nepisani status "izzivalcev". Selektor Gane Kwasi Appiah je malce presenetil z začetno postavitvijo, saj je na klopi pustil izkušena Michaela Essiena in Kevina-Princea Boatenga ter začel z mlado in energično ofenzivno linijo, katero so tvorili brata Ayew, Christian Atsu in izkušeni Asamoah Gyan.

Oba tekmeca sta na SP v JAR bila veliko bitko v osmini finala, ki je po podaljških pripadla Gancem, ki so tako postali šele druga afriška reprezentanca po Kamerunu, ki se je uvrstila v četrtfinale svetovnega prvenstva.

Američani so štiri leta čakali na maščevanje in ga dočakali še preden se je tekma sploh dobro začela. V 31. sekundi je po podaji Jermaina Jonesa Clint Dempsey preigral Johna Boyeya in dosegel drugi najhitrejši zadetek v zgodovini svetovnih prvenstev. Hitrejši je bil le Turek Hakan Šukur, ki je leta 2002 na tekmi med Turčijo in Južno Korejo zadel po 12 sekundah igre.

Ganci, ki so bili glede na kakovost igralskega kadra v tem obračun favorit, niso čakali prav dolgo na prvo priložnost za izenačenje. V 15. minuti je po podaji prodornega Atsuja Tim Howard ubranil strel Gyana, le štiri minute kasneje pa bi ZDA skorajda povedle z 2:0, a je Jozy Altidore slabo zaključil obetaven ameriški napad. V 27. minuti je ameriški branilec Matt Besler skorajda zadel v lastno mrežo, nato pa se je znova izkazal Howard, ki je zaporedoma ubranil strela Atsuja in Gyana. Tik pred koncem dolgega petminutnega podaljška se je Gani ponudila še ena izjemna priložnost za izenačenje, a je po podaji Atsuja Jordan Ayew slabo zadel žogo.

Gana zapravila serijo priložnosti
V drugem polčasu je Gana še naprej izkoriščala tehnično premoč in Američane stisnila na njihovo igralno polovico, vendar tudi obilica priložnosti ni bila dovolj. Prvi je v 55. minuti zapretil Sulley Muntari, ki je z močnim strelom z več kot 30 metrov za nekaj centimetrov zgrešil vrata, velika ganska ofenziva pa se je nadaljevala že nekaj trenutkov kasneje, ko je po predložku z leve strani Asamoah Gyan z glavo zapravil novo priložnost za izenačenje. Ganski zadetek je visel v zraku, a tam tudi obvisel. V 58. minuti je Gyan prejel nov idealen predložek z desne strani, a je ob pomoči nocoj odličnega Howarda izsilil le kot. Naslednja priložnost je sledila v 62. minuti, ko je z 20 metrov zapretil Atsu, težke ameriške minute pa so se naposled končale z akcijo rezervista Boatenga in Gyana, ki se tudi v tretje pri zaključku ni proslavil.

Serija zapravljenih priložnosti je porezala krila "Črnim zvezdam", ki so počasi pričela izgubljati tudi bitko s časom. V trenutkih, ko so Američani vse bolj nadzirali potek tekme, je sledila sijajna akcija za zasluženo gansko izenačenje. Akcijo je na levi strani začel Kwadwo Asamoah, Gyan pa se je s podajo s peto odkupil za zgrešene priložnosti in sijajno zaposlil Andreja Ayewa, ki je poskrbel za val olajšanja v ganskih vrstah.

To vseeno ni bilo dovolj. Ganci so znovi plačali davek naivnosti, saj so le štiri minute kasneje Američani, ki si v drugem delu igre niso priigrali niti ene večje priložnosti, vnovič zadeli. Po kotu Grahama Zusija je najvišje skočil mladi branilec John Brooks in z glavo Američanom podaril zmago, za katero so bili v največji meri zaslužni kar Ganci, ki nocoj nikakor niso našli poti do mreže.