Uredništvo    24. junij 2010
Japonci veliko odkritje prvenstva

Azijsko vstajenje

Japonci so z izjemno predstavo proti Danski okronali odlične predstave v skupinskem delu in se z zmago 3:1 uvrstili v osmino finala, kjer jim bo poti prekrižal Paragvaj.
16.6.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Rustenburg, Gledalcev: 27967, Sodnik: Damon (Južna Afrika)
Danska: Thomas Sørensen, Lars Jacobsen, Simon Poulsen, Daniel Agger, Per Kroldrup (od 56. Soren Larsen), Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (od 63. Christian Eriksen), Martin Jorgensen (od 35. Jakob Poulsen), Dennis Rommedahl, Jon Dahl Tomasson, Nicklas Bendtner.
Trener: Morten Olsen
Japonska: Eiji Kawashima, Yuji Nakazawa, Yuichi Komano, Marcus Tulio Tanaka, Yuto Nagatomo, Yasuhito Endo (od 90. Junichi Inamoto), Daisuke Matsui (od 75. Shinji Okazaki), Yuki Abe, Makoto Hasebe, Keisuke Honda, Yoshito Okubo (od 88. Yasayuki Konno).
Trener: Javier Aguirre
Pred pričetkom svetovnega prvenstva Azijcev nihče ni jemal pretirano resno, po izteku skupinskega dela pa bo imela ta celina v osmini finala kar dva svoja predstavnika. Po Južni Koreji so se med 16 najboljših uvrstili tudi Japonci, ki so proti Danski pokazali svojo najboljšo dosedanjo predstavo in povsem zasluženo slavili s 3:1. Samuraji so srečanje pričeli nekoliko bolj zadržano, kar bi že v šesti minuti kmalu kaznoval izkušeni danski napadalec Jon Dahl Tomasson. Prevlado Evropejcev je že v 17. minuti prekinil prvi japonski zvezdnik Keisuke Honda, ki je iz prostega strela presenetil danskega vratarja Thomasa Sorensena. Le 13 minut kasneje je bila danska ladja na pol potopljena. Po prekršku na robu kazenskega prostora je prosti strel izvedel Yasuhito Endo in v slogu velemojstrov žogo poslal za hrbet nemočnega Sorensena.

V drugem polčasu so Danci, ki so za napredovanje potrebovali remi, zaigrali na vse ali nič, a navkljub številnim napadom niso uspeli resneje ogroziti japonskih vrat. Naposled jim je uspelo devet minut pred koncem srečanja, ko je Tomasson najprej zastreljal najstrožjo kazen, a nato odbito žogo spravil za hrbet japonskega vratarja Kawashime. Po znižanju so Danci povsem zanemarili igro v obrambi, kar so odlični Japonci znali izkoristiti in po sijajni individualni akciji igralca tekme Honde zadeli preko rezervista Okazakija, ki jo zgolj porinil žogo v prazna danska vrata.

Danska je prvič v svoji zgodovini izpadla iz skupinskega dela svetovnega prvenstva, Japonska pa je presegla vsa najbolj optimistična pričakovanja in dopolnila uspeh Južne Koreje. Za nameček so v deželi vzhajajočega sonca na tem prvenstvu tudi dobili igralca, ki se v vseh pogledih lahko kosa z doslej najbolj izpostavljenim japonskim nogometašem vseh časov Hideotoshijem Nakato – Keisukeja Hondo.