Damjan Tratnik   22. junij 2010
Bafana Bafana navkljub zmagi izpadla

Francija še tretjič ponižana

Zdesetkana in razrvana francoska reprezentanca je na zadnji tekmi skupinskega dela klonila proti gostiteljici Južni Afriki in se od prvenstva poslovila z zgolj enim doseženim zadetkom.
18.5.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Mangaung, Gledalcev: 39415, Sodnik: Ruíz (Kolumbija)
Francija: Hugo Lloris, Bacary Sagna, William Gallas, Gaël Clichy, Sebastien Squillaci, Franck Ribery, Abou Diaby, Alou Diarra (od 82. Sidney Govou), Yoann Gourcuff, Djibril Cisse (od 55. Thierry Henry), Andre-Pierre Gignac (od 46. Florent Malouda).
Trener: Didier Deschamps
Južna Afrika: Moeneeb Josephs, Aaron Mokoena, Tsepo Masilela, Anele Ngcongca (od 56. Siboniso Gaxa), Bongani Khumalo, MacBeth Sibaya, Siphiwe Tshabalala, Thanduyise Khuboni (od 78. Teko Modise), Steven Pienaar, Katlego Mphela, Bernard Parker (od 68. Siyabonga Nomvethe).
Trener: Carlos Alberto Parreira

Za francosko reprezentanco se je končalo eno najbolj klavrnih in sramotnih mednarodnih tekmovanj v njeni zgodovini. Četa Raymonda Domenecha, ki se je pred zaključnim obračunom z Južno Afriko pretežno ukvarjala z medsebojnim obračunavanjem in iskanjem krivcev, tudi proti gostiteljici Južni Afriki ni imela niti teoretičnih možnosti za uspeh ter tako svetovno prvenstvo zaključuje z zgolj eno točko in enim doseženim zadetkom. Domenech je opravil kar šest menjav glede na tekmo z Mehiko, pričakovano pa je na klopi sedel tudi kapetan Patrice Evra, ki naj bil eden od krivcev za to, da Francozi včeraj niso opravili treninga.

Francozi so srečanje sicer začeli bolje od gostiteljev in si preko Gignaca in Cisseja pripravili dve priložnosti za zadetek, vseh upov pa je bilo konec že v 20. minuti, ko je po predložku iz kota z glavo zadel branilec Bafane Bafane Bongani Khumalo. Galski petelini so novo zaušnico prejeli že pet minut kasneje, ko je zaradi nešportnega prekrška pordečel vezist Yoann Gourcuff, piko na i sramotni predstavi svetovnih prvakov iz leta 1998 pa je v 37. minuti postavil Katlego Mphela, ki je ob neodločni francoski obrambi Južno Afriko povedel v visoko vodstvo z 2:0. Le nekaj minut kasneje je zadetek padel tudi v Rustenburgu, s čimer je bila gostiteljica ob polčasu le še zadetek oddaljena od uvrstitve med 16 najboljših.

V drugem polčasu so Južnoafričani vse sile usmerili v napad ter si preko Mphele priigrali kar nekaj priložnost za tretji zadetek. Najprej je zadetek z odlično obrambo preprečil francoski vratar Hugo Lloris, v nadaljevanju pa eksplozijo navdušenja v Bloemfonteinu preprečila še prečka. Zapravljene priložnosti so se Južnoafričanom maščevale v 70. minuti, ko je po lepi podaji Riberyja zadel reservist Florent Malouda in tako zabil edini francoski zadetek na letošnjem svetovnem prvenstvu. Južna Afrika je prva gostiteljica v zgodovini tekmovanja, ki se ni uspela prebiti iz skupinskega dela, Francija pa je na jugu Afrika dosegla svoje dno, ki bo v francoskem nogometu nedvomno odmevalo še leta.