Klemen Kos   3. julij 2010
Atomski nogomet Nemcev

Pod Elfom se trese zemlja

Nemška "mašina" je proti Argentini mlela na najvišjih obratih in zaprepadene ter povsem nemočne Južnoameričane po pravi simultanki dobesedno ponižala z zgodovinskih 4:0!
19.6.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Cape Town, Gledalcev: 64100, Sodnik: Ravshan Irmatov (UZB)
Argentina: Sergio Romero, Nicolas Otamendi (od 70. Javier Pastore), Martin Demichelis, Gabriel Heinze, Nicolas Andres Burdisso, Angel Di Maria (od 76. Sergio Aguero), Maxi Rodriguez, Javier Mascherano, Carlos Alberto Tevez, Gonzalo Higuain, Lionel Messi.
Trener: Jorge Sampaoli
Nemčija: Manuel Neuer, Philipp Lahm, Arne Friedrich, Jerome Boateng (od 72. Marcell Jansen), Per Mertesacker, Mesut Özil, Sami Khedira (od 78. Toni Kroos), Bastian Schweinsteiger, Miroslav Klose, Thomas Müller (od 84. Piotr Trochowski), Lukas Podolski.
Trener: Joachim Löw

"Nemcev se ne bojimo, igrajo precej slabši nogomet kot Mehičani, ki znajo celo napadati,"
je bila zgolj eno od tisočerih vzvišenih izjav iz argentinskega tabora, kjer so bili pred tekmo slepo prepričani v to, da proti Nemčiji preprosto ne morejo izgubiti. Ta izjava konkretno pripada Gonzalu Higuainu, ki je bil danes v Cape Town tako kot vsi njegovi soigralci ponižan kot še nikoli v življenju. Nemški Elf je pokazal najboljšo predstavo na letošnjem svetovnem prvenstvu, se v končnici tekme poigraval z zvezdniško zasedbo Argentine ter se v slogu največjih zmagovalcev uvrstil v polfinale svetovnega prvenstva.

Nemci so že takoj po pričetku tekme začeli juriš proti argentinskim vratom, trudi pa so se obrodili že ob prvi priložnosti na tekmi. Iz leve strani je predložek v kazenski prostor izvajal Philipp Lahm, ob neodločni argentinski obrambi pa se je najbolje znašel "pobiralec žog" Thomas Muller in zabil svoj četrti zadetek na letošnjem svetovnem prvenstvu. Po vodstvu Argentinci nikakor niso prišli do sape in že v nadaljevanju prvega dela bi Nemčija kaj kmalu lahko še izdatno povečala vodstvo. Po predložku v kazenski prostor je veteran Miroslav Klose, ki je prav danes igral svojo 100. tekmo v majici nemške reprezentance, žogo poslal čez gol, tik pred koncem prvega dela pa se je po novi nevarni akciji v kazenskem prostoru Argentine do žoge ponovno dokopal 20-letni Muller, a je tokrat ob intervenciji Nicolasa Otamendija žoga končala v kotu. Argentina v prvih 45 minutah ni pokazala ničesar. Lionel Messi je iz 40 metrov žoge pošiljal visoko pod oblake, še najbolj pa se je trudil borbeni Carlos Tevez, ki pa brez pomoči soigralcev nikakor ni uspel prebiti neprebojne nemške obrambe, kateri sta poveljevala velikana Per Mertesacker in Arne Friedrich.

SP2010 Argentina Nemčija Arne Friedrich

Ob pričetku drugega polčasa je Diego Maradona vse sile stavil v napad. Začelo se je obetavno s strelom Angela Di Marie iz več kot 25 metrov, iz minute v minuto pa se argentinski napadi postajali bolj jalovi, nemški protinapadi pa vse nevarnejši. Po odvzetih žogah na sredini so imeli Nemci ogromno prostora, Argentina pa se je naposled zlomila v 68. minuti, ko je po sijajni akciji Mullerja in Podolskega zadel najstarejši nemški nogometaš Miroslav Klose. Po zaostanku z 0:2 se je argentinska ladja potopila. Ideje v napadu ni bilo več, ob argentinskem zaletavanju z glavo skozi zid pa so Nemci le še potrpežljivo čakali na protinapade in jih jasno dočakali. V 74. minuti se je ponovno odlični Schweinsteiger sprehodil v kazenski prostor Argentine in žogo lepo oddal branilcu Arneju Friedrichu, ki je s sedmih metrov dosegel svoj prvi zadetek v majici nemške reprezentance. Debakel Argentine se je končal tik pred koncem rednega dela, ko je Klose z natančnim volejem še četrtič premagal Sergia Romera in dosegel svoj 14. (!) zadetek na svetovnih prvenstvih. Nemci so tako po Angliji na kolena spravili še enega nekdanjega svetovnega prvaka, Argentinci na čelu z Lionelom Messijem in Diegom Maradono pa domov odhajajo poteptani in osramočeni.