Uredništvo    11. julij 2010
Andres Iniesta odločil finale

ŠPANIJA NAJBOLJŠA NA SVETU!

Španija je z zadetkom Andresa Inieste v 116. minuti osvojila svoj prvi naslov svetovnega prvaka in se po zmagi na evropskem prvenstvu vpisala med nesmrtne. Zmagal je najboljši nogomet.
2.2.2017 | Mednarodni nogomet
Štadion: Johannesburg, Gledalcev: 84490, Sodnik: Howard Webb (Anglija)
 0 : 1p
Nizozemska: Maarten Stekelenburg, Gregory Van der Wiel, Giovanni Van Bronckhorst (od 105. Edson Braafheid), John Heitinga, Joris Mathijsen, Arjen Robben, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong (od 99. Rafael Van der Vaart), Dirk Kuyt (od 71. Eljero Elia), Robin van Persie.
Trener: Danny Blind
Španija: Iker Casillas, Sergio Ramos, Joan Capdevila, Gerard Pique, Carles Puyol, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Xabi Alonso, David Villa (od 105. Fernando Torres), Pedro (od 60. Jesus Navas).
Trener: Julen Lopetegui
Letos je čast sodelovanja na največji nogometni tekmi na svetu pripadla Španiji in Nizozemski, ki sta tudi v velikem finalu dokazali, da sta bili zares najboljši ekipi letošnjega mundijala. Na stadionu Soccer City se je zbralo nekaj manj kot 85 tisoč gledalcev (šesti največji obisk v finalih svetovnih prvenstev), prevladovale pa so oranžne barve. Poleg številnih navijačev iz Nizozemske so ob tretjem finalu tulipane podpirali tudi številni Afrikaanerji, ki so stiskali pesti za domovino svojih prednikov.

Španski selektor Vicente Del Bosque je srečanje začel z enako enajsterico kot proti Nemcem, kar pomeni, da je v konici napada Pedro ponovno dobil prednost pred Fernandom Torresom. Srečanje so bolje začeli favorizirani Španci, ki so v uvodnih minutah pokazali jasno željo po prvem naslovu svetovnega prvaka. V peti minuti so izvajali prosti strel z desne strani, po ostri žogi v kazenski prostor pa se je najbolje znašel Sergio Ramos, a je nizozemski vratar Maarten Stekelenburg s fantastično parado preprečil hitro špansko vodstvo. Šest minut kasneje je Ramos prodrl po desni strani in se znašel v ugodnem položaju za strel, tokrat pa je njegovo namero z junaškim posredovanjem preprečil John Heitinga. Nova velika priložnost je sledila v 12. minuti. Po podaji na daljšo vratnico je pred nizozemski gol pritekel David Villa, udaril z volejem, žoga pa je končala v zunanji mreži.

SP2010 Nizozemska Španija Andres Iniesta

Nizozemci so prvič streljali šele v 18. minuti, ko je z velike razdalje poizkusil Wesley Sneijder, nadaljevanje prvega polčasa pa je postreglo s povsem drugačno igro. Nizozemci so uspeli omejiti španski nalet, sodnik Howard Webb pa je imel precej dela z grobo igro in je zgolj v prvih 28 minutah pokazal kar pet rumenih kartonov. Slab drugi del prvega polčasa je dobro zaključil Arjen Robben, ki je v zadnjih sekundah nevarno streljal z levico, a Iker Casillas ni ponovil napake slovaškega vratarja Jana Muche.

Drugi polčas se je začel dinamično, a brez večjih priložnosti. Prva menjava je nastopila v 60. minuti, ko je Vicente Del Bosque neprepričljivega Pedra zamenjal z Jesusom Navasom, le dve minuti kasneje pa je prvič zaledenela kri španskih navijačev. Po podaji Sneijderja je Arjen Robben sam stekel proti Ikerju Casillasu in imel na nogi vodstvo z 1:0, "San Iker" pa je z levico uspel ubraniti strel in preprečil zanesljiv zadetek. Španija je vrnila osem minut kasneje – po desni strani je prodrl agilni Navas, po napaki Mathijsna pa je tik pred Stekelenburgom do strela prišel Villa, a je Mathijsen popravil napako in v zadnjem hipu preprečil špansko vodstvo. V 77. minuti so Španci izvajali akcijo iz kota, novo veliko priložnost pa je zapravil Sergio Ramos, ki je neoviran streljal čez gol.
V 83. minuti je Špance znova oblil leden pot. Arjen Robben je že drugič ušel španski obrambi in prodrl vse do Casillasa, izkušeni španski kapetan pa je s fantastičnim posredovanjem pravočasno ujel žogo in Nizozemci so ponovno potegnili krajši konec. V rednem delu ni bilo zadetkov, odločitev pa je bila tako prenesena na podaljšek.

SP2010 Nizozemska Španija  Andres Iniesta

V podaljških so Španci delovali precej bolj sveže, že v prvih 15 minutah pa je bil Stekelenburg kar nekajkrat postavljen pod velik preizkus. Najprej je že v prvi minuti rezervist Fabregas zahteval najstrožjo kazen, štiri minute kasneje pa se je isti igralec sam znašel pred Stekelenburgom, a je tokrat nizozemski vratar z nogo ubranil veliko priložnost. Štiri minute kasneje je Iniesta preveč okleval s podajo in zapravil še eno priložnost za zadetek, v 101. minuti pa je bil blizu tudi Navas, a je njegov strel zadel zunanji del mreže.

V zadnjih 15 minutah je Nizozemska ostala brez Johna Heitinge, ki je prejel drugi rumeni karton, v igro pa je naposled vstopil tudi Fernando Torres, ki je na igrišču zamenjal Davida Villo. Ko se je že zdelo, da bodo tretjič v zgodovini prvenstev odločale enajstmetrovke, je nastopila 116. minuta in akcija Špancev, po kateri je Iniesta pravočasno sprejel žogo in ob Van der Vaartu zadel nesporno najpomembnejši zadetek v svoji karieri.

Španija je po Nemčiji prva reprezentanca, ki je po evropskem osvojila še svetovni naslov. V Južni Afriki je Furija dokazala, da se v Španiji trenutno igra najboljši nogomet na svetu, v nogometno obnoreni deželi pa se danes ponoči nedvomno obeta "fiesta", kakršne Španija še ni doživela. Čestitke si zaslužijo tudi Nizozemci, ki so v finalu drago prodali kožo, a še tretjič v svoji zgodovini klecnili na zadnji stopnički.