Uredništvo    3. julij 2010
Španci z "minimalcem" preko Paragvaja

Villa zabil za polfinale

Španija je zadnji polfinalist svetovnega prvenstva! Zmago nad trdoživim Paragvajem, ki se je evropskim prvakom dobro upiral, je Španiji prinesel zadetek Davida Ville.
16.11.2016 | Mednarodni nogomet
Štadion: Johannesburg, Gledalcev: 55359, Sodnik: Batres (Gvatemala)
Paragvaj: Justo Villar, Paulo Da Silva, Dario Veron, Claudio Morel Rodriguez, Antolin Alcaraz, Edgar Barreto (od 64. Enrique Vera), Victor Caceres (od 84. Lucas Barrios), Cristian Miguel Riveros, Jonathan Santana, Nelson Valdez (od 73. Roque Santa Cruz), Oscar Cardozo.
Trener: Gerardo Martino
Španija: Iker Casillas, Sergio Ramos, Joan Capdevila, Gerard Pique, Carles Puyol (od 84. Carlos Marchena), Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Xabi Alonso (od 75. Pedro), David Villa, Fernando Torres (od 56. Cesc Fabregas).
Trener: Julen Lopetegui

Španija se je kot zadnja reprezentanca prebila v polfinale svetovnega prvenstva v Južni Afriki. Evropskim prvakom iz leta 2008 proti Paragvaju ni bilo lahko. Paragvajci so se predvsem v prvem polčasu dobro upirali in Špance na sredini igrišča povsem nevtralizirali. Niso pa uspeli nevtralizirati odličnega Davida Ville, v tem trenutku morda celo najboljšega nogometaša na svetu. Villa je namreč s svojim zadetkom v 82. minuti Španijo popeljal med štiri najboljše reprezentance na svetu.

Začetek prvega polčasa je prinesel manjše presenečenje, kajti Paragvajci so pošteno "prijeli" Špance in jim onemogočali proti bliže kot na približno 30 metrov od gola. Že v drugi minuti so Južnoameričani zapretili preko Santane, a je Casillas njegov strel ubranil.Veliko od igre, posebej na strani aktualnih evropskih prvakov, v prvem polčasu nismo videli. Tudi priložnosti je bilo le za vzorec. Španija je prvič zares poizkusila šele v 26. minuti, ko je čez gol streljal Andres Iniesta. Igra brez tveganja na obeh straneh, vendar Španija brez pobude. V 41. minuti so Paragvajci zatresli mrežo Špancev, Valdez je v kazenskem prostoru Španije sprejel dolgo žogo, vendar bil v prepovedanem položaju. Isti nogometaš je pred iztekom prvega polčasa poizkušal še enkrat, a meril previsoko.

David Villa

Drugi polčas preprosto ni mogel biti slabši od prvega in tudi ni bil. Spet so sicer prvi zapretili Paragvajci, vendar niso bili dovolj konkretni. Prva akcija se je začela v 59. minuti, ko je Pique v kazenskem prostoru zrušil Cardoza, sodnik pa je pokazal na belo točko. Cardozo je z enajstih metrov streljal praktično naravost v Casillasa! Španci se še niso poveselili do konca, ko je v nasprotnem napadu v kazenskem prostoru Paragvaja padel David Villa in - nova enajstmetrovka. Zanesljivo jo je realiziral Xabi Alonso, a so pri tem španski nogometaši prehitro "Vdrli" v kazenski prostor, zato zadetek ni bil priznan. V ponovljenem strelu Alonso ni bil uspešen. Do 82. minuti se je tempo igre malce umiril, nato pa je udaril David Villa. Žogo je v kazenski prostor pripeljal Andres Iniesta, lepo našel Pedra, ki pa je zadel le vratnico, a je odbita žoga prišla na nogo Villi, ki je prav tako zadel vratnico, pravzaprav kar obe vratnici in dosegel zadetek. Paragvajci so imeli pred koncem srečanja lepo priložnost - Santa Cruz se je sam znašel pred Casillasom, a iz dvoboja odšel kot poraženec, Španija pa se je veselila zmage in preboja v polfinale, kjer jo čaka neugodna Nemčija.